MEDIOLAN: TRENDY KOLORYSTYCZNE 2018/2019

by Kasia Bobocińska

Uwielbiam śledzić trendy kolorystyczne, poszukiwać kolorów. Pisałam Wam już o tym nie raz. Mam wrażenie, że co roku zaczynam tak moją relację z poszukiwań pięknych barw na stoiskach Salone del mobile, ale także w innych kątkach Mediolanu. Powiecie: co w tym trudnego pojechać, kliknąć parę zdjęć, wybrać dominujący kolor i gotowe? Każdy tak potrafi. To prawda, dlatego każda relacja z Mediolanu, każdego twórcy, jest inna. Zwracamy uwagę na różne rzeczy. Inaczej postrzegamy kolory. Czasem już po pierwszym dniu targów natykam się w internecie na zdania „żółty jest kolorem roku 2018” lub „przyszły rok będzie należał do różu” i zastanawiam się skąd taka łatwość ferowania wyroków po zobaczeniu raptem kilku stoisk? Ja zwykle po pierwszym dniu wyciągam pierwsze wnioski, staram się nie sugerować i oddzielać to, co widziałam już w zeszłym roku, aby nie powiedzieć, że modny będzie dany kolor, na podstawie zeszłorocznego stoiska. Wiem też, że czasem jakiś kolor po prostu „za nami chodzi”. Sama obawiałam się, czy moje fascynacje różem w ostatnim czasie (różowy grzejnik i sypialnia w kolorze nude) nie będą powodować, że wszędzie będę widziała róż. Jesteśmy uwrażliwieni na pewne barwy i czasem wręcz podświadomie ich poszukujemy. Mówią, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. W Mediolanie może to być zgubne. Jeśli na przykład zaczniemy zwiedzanie od niewłaściwej hali, to potem okazuje się, że wszystko jest blado beżowe. Dlatego po pierwszych wrażeniach poszukuję nadal, aby sama siebie nie „zafiksować” na jednej barwie. Po tygodniu w Mediolanie robię sobie tydzień odpoczynku a następnie siadem do zdjęć i sprawdzam, czy po przemyśleniu nadal jestem pewna tych winsoków. I dopiero wtedy mogę napisać, że dla mnie kolorem roku 2019 jest… Przeczytajcie, bo parafrazując wypowiedź Penélope Cruz z reklamy pewnego piwa, to tegoroczne trendy są „nie tak proste, jak myślisz”! 🙂 Zapraszam Was na długo wyczekiwaną relację z Mediolanu: trendy kolorystyczne 2018/2019.

TRENDY KOLORYSTYCZNE 2018

Przyjeżdżając od Mediolanu z Polski, w której panuje ostatnimi czasy boom na kolory, mogłabym napisać, że KOLORY SĄ WSZĘDZIE! Mogłabym również stwierdzić, że moda na kolory trwa nadal i wszędzie pełno jest ostrych kontrastowych barw. Nie zrobię tego! Co więcej, być może zszokuję Was tym stwierdzeniem, ale odniosłam zupełnie inne wrażenie. Serio! Nie chodzi mi to, że kolorów w Mediolanie nie było! Zauważyłam jednak, że kolory na stoiskach Salone del Mobile prezentowane są w bardziej stonowany sposób niż w poprzednich latach. Kolory krzykliwe są równoważone przez inne tak zwane „sprane barwy“. Kiedy my zachwycamy się mocnymi kontrastowymi kolorami, świat znacząco je tonuje. To całkiem zrozumiałe, że po latach bieli i szarości zachłysnęliśmy się kolorami. W Mediolanie zaledwie kilku projektantów zdecydowało się na bardzo krzykliwe barwy, połączone ze sobą na zasadzie kontrastów, a nie stonowane przez inne spokojniejsze odcienie. Taki energetyczny koktajl kolorów, mający na celu przyciągnięcie uwagi widza do prezentowanych produktów, jest oczywiście atrakcyjny na targach, ale kiepsko sprowadza się w „prawdziwych”  wnętrzach. Dlatego tegoroczne stoiska to przede wszystkim ciekawe pomysły na połączenie kilku barw, różnorodnych faktur i tekstur oraz zestawianie ze sobą przedmiotów, które na pierwszy rzut okaz zupełnie do siebie nie pasują. Na „salony” wróciła też sztuka w postaci pięknych obrazów, ale co cieszy monie szczególnie, również rzeźba oraz mozaika!

W tym roku moją uwagę zwrócił również sam sposób serwowania kolorów przez wystawców. Dużo marek zastosowało podobny pomysł na prezentację swoich produktów, jaki miałam okazję podziwiać na wystawie Bring Colour Into Your Life, czy ściemnienie. Na kilku stoiskach panował półmrok i za pomocą reflektorów oświetlono częściowo meble, na które chciano zwrócić szczególną uwagę. Znacznie utrudniło mi to pracę, bo na przykład na stoisku Diesel Living czy Moroso, trudno robiło mi się zdjęcia. Doceniam jednak pomysł na przyciągnięcie uwagi widza, bo przecież jak coś jest trudno widoczne, to przyglądamy się temu z większą uwagą. Półmrok, gra cieni, to dość specyficzne pomysły na prezentację barw, prawda?

Trendy 2017/2018 czy się przyjęły?

W zeszłym roku w raporcie o trendach kolorystycznych z Mediolanu zwróciłam uwagę na kolory: pomarańczowy, żółty a dla bardziej odważnych: fiolet. Fiolet, który okazał się tegorocznym kolorem Pantone. Nie jest on jednak lubiany przez projektantów, więc od razu Was uspokoję, występował w Mediolanie bardzo sporadycznie. W zasadzie dwie wielkie marki zrobiły ukłon w stronę Ultra Violet i zaprezentowały następujące aranżacje:

VITRA

MOROSO

Fiolet, który miał być zaskoczeniem 2018 roku, stał się utrapieniem marek chcących podążać za trendami Pantone. Zakładając, że do niektórych kolorów musimy się dłużej przyzwyczajać, być może za jakiś czas fiolet powróci. Na tę chwilę zmierzamy w stronę koloru Pantone, ale z 2015 roku, czyli Marsali. 

Bardzo się cieszę, że artykuł MEDIOLAN: TRENDY KOLORYSTYCZNE 2017/2018 stał się najczęściej czytanym postem w 2017 roku. Kiedy pod koniec roku robiłam podsumowanie, byłam zaskoczona tym wynikiem. W każdym miesiącu czytało go kilka tysięcy osób. I tak przez cały rok! To tylko potwierdza fakt, że Polaków zaczęły interesować kolory!

W 2016 napisałam TRENDY KOLORYSTYCZNE 2016/2017:

Podsumowując: najmodniejsze będą zielenie. W każdej postaci. Od jasnych limonek do ciemnego turkusu.

I rzeczywiście zieleń jest od jakiegoś czasu bardzo mocnym trendem we wnętrzach, a pokazana w 2016 zieleń khaki jest mocno reprezentowana także w tym roku.

W tym roku nie powiem Ci: masz trzy grupy kolorów, wybierz tę, która Ci najbardziej odpowiada i będziesz miał modne wnętrze. W tym roku projektanci podnieśli poprzeczkę wyżej. Kolor nie może być sam. Wybieram zatem nie jeden kolor a na przykład 2-3 i umiejętnie je łączymy kolory. Musimy wykazać się nie tylko zmysłem w doborze kolorów do wnętrza, ale także umiejętnością odpowiedniego ich łączenia! Bo hasłem na 2018/2019 jest:

MULTIKOLOR

W zeszłym roku wnętrza były wręcz skąpane w różnych odcieniach jednego koloru. W tym roku w niektórych przypadkach trudno jest wyróżnić jeden dominujący kolor. Ważna jest kompozycja. Ogromnie modne są zarówno róże (millennial pink), jak i modne od zeszłego roku żółcie i pomarańcze, jak i wschodząca gwiazda, czyli zieleń khaki, czy jak wolicie zieleń szałwii.

Piękne delikatne róże, zgaszone zielenie i ciepłe odcienie żółtopomarańczowego łączą się w naprawdę piękny zestaw kolorystyczny.

1. Farba Magnat “Sypialnia Pokój Dziecka” kolor: Uroczy morganit A38; 2. Farba Magnat “Sypialnia Pokój Dziecka” Eteryczny awenturyn A42 3. Farba Magnat Ceramic kolor: Miodowy amber C17

DIESEL

W tym roku zwracamy też jeszcze większą uwagę na tkaniny, które również nie są tylko w jednym odcieniu. Zwróćcie uwagę na kanapę zaprezentowaną na stoisku Diesel Living, która powstała w ramach kooperacji z marką Moroso. Tak kanapa w zależności od kąta patrzenia jest jednocześnie różowa, jak i zielona. Przypomina mi opal, który mieni się kolorami tęczy.

VITRA

Vitra w tym roku również postawiła na MULTIKOLOR, co zresztą widać na pierwszy rzut oka.

MOOOI

To, że w Moooi zobaczymy wielobarwne kompozycje, było absolutnie pewne. To miejsce, które co roku zaskakuje nową niesamowitą kolekcją tekstyliów i mebli, która dodatkowo zaprezentowana jest w niesamowity sposób (w tym roku motywem przewodnim były wymarłe już gatunki zwierząt a w zeszłym ogromne owady). Spośród przepięknych projektów Moooi wybrałam dla Was chyba najbarwniejszy dywan jaki widziałam:

A poniżej jeszcze kilka tekstyliów (zwróćcie szczególną uwagę na tropikalną tapetę) o niezwykłej fakturze, na które zwróciłam uwagę:

FERIGERIO

Przy takim miksie kolorów i faktur szukamy ukojenia w bieli, tylko tym razem w postaci białych i kremowych kanap, które tłumią to, co się dzieje wokół nich. W tych wnętrzach nawet dywan jest wielowymiarowy (geometryczne wzory) nie mówiąc już o trójwymiarowych obrazach na ścianie.

SMANIA

Aby uchwycić wielobarwność tego wnętrza na pasku poniżej zebrałam dominujące w nim kolory. Przyznajcie, że na pierwszy rzut oka nie widać mnogości kolorów tu zaprezentowanej:

SABA ITALIA

Saba Italia zaprezentowała dwie kanapy, które przez swoją wielobarwność zrobiły na mnie ogromne wrażenie i na pewno zapamiętam je na długo. Jak mogłabym zapomnieć kanapę z tkaniną, na której przedstawione były sceny z polowań?

ROBERTO CAVALLI HOME

Mocno egzotyczny Roberto Cavalli w tym roku nie zrobił na mnie aż tak dużego wrażenia. Być może przez te cętki, które nadal nie kojarzą mi się z dobrym smakiem.

Mozaika!!

W kontekście wielobarwnych dekoracji warto zwrócić uwagę na pojawiające się w tym roku mozaiki. Pięknie zaprojektowana i wykonana ściana z mozaiki to powracający trend, który niestety jest bardzo kosztowny, stąd staje się tak pożądaną dekoracją przez najbogatszych. Dotąd nawet najdroższe, najbardziej szlachetne materiały można było „podrobić” i mieszkać „jak najbogatsi” a mozaika? Na razie nie wiedzę żadnych prób stworzenia „zamiennika” a koszt trzy razy mniejszego obrazu wykonanego z mozaiki to kwota kilkudziesięciu złotych (obraz 200/90 to koszt 32 tys. zł!) – pisałam o tym przy okazji targów w Poznaniu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z kosztów takiej dekoracji i artyści (w tym moja dobra znajoma Ani-Ani) wciąż dostają zapytania o wykonanie obrazu za 500zł za metr kwadratowy! Bardzo cieszy mnie powrót mozaiki! Mam nadzieje, że nie będzie to dekoracja tylko dla koneserów, z szacunku dla artystów pewnie powinno tak być. Niestety obawiam się, że prędzej czy później doczekamy chińskiej okładziny a la mozaika. Niech tylko ten kiełkujący trend stanie się modny…

SICIS

RÓŻ/MILLENNIAL PINK

Róż co roku powracaj jak bumerang i co roku nie zajmuje pierwszego miejsca na podium. Gdzieś tam jest obecny, ale pomimo że jest głosem pokolenia Millenialsów, to nadal nie stanowi głównego nurtu jakim podążają projektanci.

KFF

Niemniej warto zwrócić na niego uwagę choćby przez niezwykle udane zestawienie kolorów, o którym pisałam już wyżej: zgaszona zieleń plus róż i pomarańcz.

 

DIESEL

 trendy kolorystyczne 2018/2019

Przepiękne kolory z kolekcji MAGNAT: A38 Uroczy morganit, A32 Różowy Diament, tak modne w tym roku!

TURRI

BRĄZY + RÓŻ

A sokoro róż to czemu nie brąz, ten duet zawsze dobrze wygląda. A brąz, który reprezentuje modne już od zeszłego sezonu kolory ziemi, wraz z różem przemontuje się niezwykle szlachetnie. Obie barwy nawiązują do trendu o którym już dzisiaj opowiadałam, polegającym na uspokojeniu i wyciszeniu kolorów we wnętrzu.

MAGNAT A9 Delikatny bronzyt, MAGNAT Ceramic C50 Czekoladowy KrzemieńC12 Kawowy Onyks

VITTORIA FRIGERIO

GAUDARTE

KOLORY ZIEMI/SPŁOWIAŁE BARWY

Kolory ziemi są wciąż modne! W tym roku trochę mniej jest ceglastych pomarańczy a zdecydowanie więcej słonecznych odcieni żółci i pomarańczy. Do głosu dochodzą też zimne, sprane, wypłowiałe, odcienie zieleni, a także oliwka, oraz zielone jabłuszko (o zgrozo)! Nie brakuje też brązów, beżu czy kremowych odcieni bieli (choćby w postaci obić kanap, o których wspomniałam już wcześniej).

trendy kolorystyczne 2018/2019

Piękne, delikatne barwy Magnat Ceramic: Magnat Ceramic C2 Aksamitny agat, Magnat Ceramic C46 Powabny diament, Magnat Ceramic C10 Szlachetny kryształ, Magnat Ceramic C63 Kremowy jaspis

DURESTA

ZIELEŃ

Zieleń we wnętrzach w tym roku jest trochę inna, niż myślisz. Praktycznie niedostrzegalna jest ciemna zieleń butelkowa, czy soczyste odcienie trawy. Teraz nastał czas oliwek, khaki, czy szałwii!

Magnat A45 Egipski perydot, Magnat C40 Czysty oliwin, Magnat C44 Wysmakowany oliwin

LEMA

Niczym koszmar z dzieciństwa powraca kolor jasno zielony, nazywany przeze mnie kolorem odblaskowo zielonym choć w rzeczywistości jest to kolor pomiędzy jasną oliwką a zielonym jabłuszkiem. Ku mojemu utrapieniu zestawiony został on z kolorem pomarańczowym i ciemnym brązem drewna. Koszmar z lat 90 znów modny? Nie idźmy w tę stronę!

SMANIA

ROBERTO CAVALLI HOME

Jeśli zastanawiacie się dlaczego w tym roku Roberto Cavalli mnie nie zachwycił to poniżej prezentuję mój powód główny:

FIOLETY

Fiolety nie są dla każdego, to pewne. Mnie jednak ciemne barwy fioletu bardzo odpowiadają. Jako mocny i niezwykle elegancki akcent we wnętrzach sprawdzają się świetnie, porównywalnie do granatu zresztą. W zeszłym roku wieściłam im większą karierę, ale w tym nie mam już złudzeń, że to nie jest jeszcze ten moment. Mam nadzieję, że wkrótce dojrzejemy do tej jakże szlachetnej i pięknej barwy.

Magnat A36 Magiczny Spinel, Magnat A35 Figlarny ametyst

FERIGERIO

To połączenie kolorystyczne: fioletowa zamszowa kanapa zestawiona z zielenią limonki wygląda obłędnie!

 trendy kolorystyczne 2018/2019

WALTER KNOLL

Fiolet w dodatkach (poduszki, zasłony) w kontraście do koloru żółtego. Wielobarwny materiał na szezlongu wyglądający jak przetarcia vintage. Dywan – tkanina która pracuje we wnętrzu, ciągle się zmienia w zależności od nas i jej użytkowania.

VITRA

POMARAŃCZ/ŻÓŁTY

Nadal silnie utrzymuje się trend kolorów ziemi a w tym stosowania wszelkich odcieni pomarańczowego we wnętrzach. W tym roku, oprócz propozycji Vitry nie stanowią one aż takiej mieszanki wybuchowej, będąc jedynym kolorem we wnętrzu, odmienianym jedynie przez odcienie.

Zwróćcie też uwagę na sino-beżowy odcień tapicerki – to w tym raku bardzo popularny kolor skóry.

TURRI

CHIARA PROVASI

ARTE BROTTO

POTOCCO

TWILS

VITRA

Warto zwrócić uwagę na dość niezwykłą tkaninę w kwadraty zaprojektowaną przez Raf Simons (the Ria textile by Kvadrat/Raf Simons), po którą sięgnęło wielu producentów mebli, w tym właśnie Vitra.

Od nowoczesnych rozwiązań po klasykę – kolor pomarańczowy sprawdzi się wszędzie!

Mój tegoroczny konik! To jest kolor klucz po który sięgnęli najwięksi projektanci. Chyba się nie pomylę jeśli napiszę że przyszły sezon będzie należał do bordo?

BORDO I ZGASZONE CZERWIENIE

Myślę, że na bordo i odcienie czerwieni zwrócili w tym roku uwagę wszyscy. Po te mocne i energetyczne kolory sięgnęli najwięksi projektanci i najznamienitsze: Versace, Louis Vuitton, Bentley, Saba Italia, Kartell! Soczysta czerwień, to również kolor roku według Benjamin Moore!
Zatem ośmielam się mówić: bordo, bordo, bordo!

Magnat C27 Namiętny karnelian, Magnat C52 Ognisty karneol

VG MADE IN ITALY

Niczym kropla krwi we wnętrzu mocna czerwień na tle ciemnego niebieskiego prezentuje się obłędnie! Pod wpływem tej inspiracji w moim nowym salonie na pewno nie zbraknie kropli czerwieni!

VERSACE

TWILS

MOBI

SABA ITALIA

PORADA

ZANETTE

ETRO HOME

SMANIA

BENTLEY

Na jaki odcień lakieru postawił w tym roku Bentley? Oczywiście, że…

LEMA

Nie mniej ważne są w tym roku zgaszone czerwienie.

OFFECCT

OAK DESIGN

OAK DESIGN to było najbardziej pomarańczowe stoisko w zeszłym roku. W tym roku, podobnie jak większość, wybrali czerwienie i bordo a pomarańcz a właściwie kolor rdzawy zostawili na pogodach. Ściany uspokoili bielą i czernią. Zresztą całe tegoroczne stoisko Oak Design jest mocno zachowawcze w porównaniu z zeszłym rokiem.

KARTELL

LOUIS VUITTON

Louis Vuitton prawie cały skąpany jest w bordo i czerwieni.

TRENDY KOLORYSTYCZNE 2018

Podsumowując: nadal w modzie są kolory ziemi, sprane zielenie, khaki, pomarańcze, ale kluczem do ich użycia jest ich umiejętne łączenie w pary lub trio. Mulitikolor, to najmodniejszy trend na nadchodzący sezon. Nie mniej ważny jest głos młodego pokolenia, czyli millenialpink oraz kolor po który sięgnęli wszyscy najwięksi projektanci, czyli bordo! Na tle innych kolorów, które widzieliśmy już w innych sezonach, to kolor, na który zwracałam największą uwagę! Wy też zwróćcie na niego uwagę. Lubicie bordo?

Jak Wam się podobają trendy kolorystyczne 2018/2019? Który z tych kolorów wprowadzicie bez problemu do Waszych wnętrz? A może już jest obecny w Waszych wnętrzach?

#trendyzmagnat —> inspiracje kolorystyczne Magnat

Relacje z poprzednich lat znajdziecie tutaj:

MEDIOLAN: TRENDY KOLORYSTYCZNE 2017/2018

TRENDY KOLORYSTYCZNE 2016/2017

WSZYSTKIE KOLORY MEDIOLANU 2015/2016

Kolorów w Mediolanie poszukuję wraz z marką Magnat #trendyzmagnat

Related Posts

4 komentarze

daria-porcelain.pl 14 maja 2018 - 18:16

ale genialny design 🙂 niczym wystrój z hotelu inx w krakowie 🙂

Blog kosmetyczny

Reply
Justyna Długoborska-Ciołko 14 maja 2018 - 19:40

Uwielbiam bordo, cieszy mnie bardzo, że wraca.

Reply
Rakowiecki 17 maja 2018 - 10:05

Wiele tu różnych inspiracji, a blog jest pełen kolorów i pozytywnej energii 🙂 Pozdrowienia

Reply
4Windows.pl 22 maja 2018 - 12:41

Ja nigdy nie byłam fanką pudrowego różu ale po nieśmiałych prognozach na ten rok chyba się przekonałam. A jak połączymy to umiejętnie z dwoma innymi kolorami to naprawdę może wyjść zaskakująco piękne i przytulne wnętrze 🙂 Albo ubiór 😉

Reply

Leave a Comment