10 trendów w aranżacji wnętrz – kuchnia przyszłości

by Kasia Bobocińska

Jest takie miejsce, gdzie raz na dwa lata mówi się o przyszłości w projektowaniu kuchni, o innowacjach technologicznych, nowych materiałach, kolorystyce, czyli wszystkim, co branżę wyposażenia kuchni interesuję najbardziej. Jest to EuroCucine, wystawa na Salone del Mobile, na którą czekam z niecierpliwością. Zastanawiacie się jakie nowości czekają nas w projektowaniu kuchni, na najbliższe lata? Ja też! A czeka nas rewolucja to pewne! Niezależnie od tego, co przyniesie los, projekt kuchni, jego funkcjonalność, kolorystyka to jedne z najważniejszych wyborów, jakie musimy podjąć, projektując mieszkanie, czy dom. Jeśli nosicie się z zamiarem zmiany waszej kuchni, to cieszę się, że trafiliście w to miejsce. Po pierwsze dlatego, że sama zmagam się z projektem kuchni do Starego domu a po drugie dzięki temu sama dla siebie poszukuję najlepszych możliwych rozwiązań na rynku. Dziś zaprezentuję Wam 10 trendów w projektowaniu kuchni. Może jakiś wpadnie nam w oko.

Targi wnętrzarskie w Mediolanie – największe hity

W zeszłym roku hitem targów w Mediolanie były fronty i blaty kuchenne z nanopowłoką (anti finger print), czyli niewidzialną warstwą zabezpieczającą powierzchnię przed osadami, odciskami palców czy wszelkim zabrudzeniami. Pod koniec sierpnia jeden z czołowych producentów AGD na świecie zaprezentował swój rewolucyjny produkt: nowatorską technologię Dialog Oven, która poprzez emitowanie fali elektromagnetycznych, które trafiają do każdej molekuły w produkcie spożywczym, oddając im energię, pozwala między innymi na pieczenie produktów w bryle lodu bez roztopienia jej podczas procesu pieczenia. Niesamowite prawda? Cienkie blaty kuchenne, zlewozmywaki licowane z blatem — na rynku wyposażenia kuchni pojawia się coraz więcej zmian. Pierwsze ich symptomy, na naszym polskim rynku, są już widoczne. Nastał czas kolorów, również w kuchni. Czy hit wszechczasów biała kuchnia z IKEA znajdzie nowego następcę? Pamiętajcie: kuchnia nie musi być biała!

Gdzie zabierze nas przyszłość? Jak za kilka lat będzie wyglądać nasza kuchnia marzeń? Czy ideał Polaków, czyli biała kuchnia METOD z IKEA z blatem z drewna naturalnego znajdzie godnego następcę? Na to pytanie nie podam Wam gotowej odpowiedzi, mogę jedynie pokazać Wam, w jaką stronę idą zmiany.

Inspiracje kuchenne – tu znajdziesz je wszystkie

Pamiętacie wpis z zeszłego roku: 21 PIĘKNYCH KUCHENNYCH ARANŻACJI? Wymieniłam tam 10 trendów kuchennych, które do mnie najbardziej przemawiają, a były to między innymi:

  1. marmurowe blaty
  2. klasyka w nowym wydaniu (osobiście chciałabym, żeby kuchni w moim Starym domu była właśnie taka na wpół nowoczesna)
  3. zielona ściana
  4. piękne dodatki
  5. złoto plus wzory

Wszystkie te rzeczy i wiele innych znalazłam w miejscu, do którego udają się niemal pielgrzymki, kiedy w rodzinie pojawia się temat wyboru nowej kuchni? Co to za miejsce? Oczywiście IKEA! Myślę, że gdyby przeprowadzono badania, jaki procent ludzi projektujących kuchnie wybiera się na poszukiwanie inspiracji do IKEA, to mogłabym śmiało założyć, że byłoby to przynajmniej 70% właścicieli mieszkań i ok 50% procent właścicielu domów. Tak zakładam, bo oczywiście takich badań nie ma, a przynajmniej ja do nich nie dotarłam. Dlaczego w domach tylko 50% a no dlatego, że tam dysponujemy zazwyczaj trochę większym budżetem, nad projektem wnętrz czuwa architekt lub projektant polecający swoje typy, lub jako alternatywę wybierany jest stolarz. Ci, którzy mają małe, problematyczne kuchnie lub po prostu cenią skandynawski design, udają się do IKEA (oczywiście nie zrozumcie mnie źle, właściciele domów też, tylko w nieco mniejszym stopniu).

Salone del Mobile i poświęcone kuchniom EuroCucina 2016 zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Nie mogę się doczekać przyszłorocznej edycji targów!

Temat projektowania kuchni jest mi obecnie wyjątkowo bliski, bo cały czas głowie się nad projektem mojej kuchni. Wszystko jest już zaplanowane a kuchnia nie. To taki mój kopciuszek. A przecież to serce domu. Trzeba ją odpowiednio zaprojektować. Dlatego postanowiłam zbadać osobiście czy nadal w modzie są białe minimalistyczne kuchnie, czy na rok 2018 szykują się jakieś zmiany.

Jakie są najnowsze trendy kuchenne w IKEA? Sprawdzicie sami:

CZARNE MEBLE W KUCHNI

Chyba największym zaskoczeniem 2018 roku i końcówki 2017 są właśnie kuchnie w kolorze czarnym. Jako „typowy badacz zachowań ludzkich” przyczaiłam się przy ścianie w niedalekiej odległości od ekspozycji z tą kuchnią. I muszę lojalnie przyznać, że jeszcze budzi ona małą nieufność odwiedzających, ale również zainteresowanie. Kupujący często przychodzą podtykają pogładzą i wybiorą bezpieczną jasną kuchnię, choć ten kolor wygląda bardzo pociągająco i co tu dużo mówić ta kuchnia robi wrażenie. Myślę, że gdyby czarne meble kuchenne pojawiłyby się na kilku blogach, to ludzie zaczęliby się oswajać z myślą o niej. Na razie mają utrwalony w głowie obraz białej skandynawskiej kuchni.

Fronty mebli kuchennych KUNGSBACKA, zostały wykonane z drewna i butelek PET z recyklingu. To niezwykle ważny aspekt w czasach, kiedy tak stawiamy na zrównoważony rozwój i chcemy być świadomymi konsumentami! Nie dość, że piękna to jeszcze ekologiczna!

Photo: IKEA

Photo: IKEA

A tu czarna kuchnia w nieco bardziej klasycznym wydaniu:

W czarnej kuchni czarne jest wszystko: od frontów szafek do uchwytów, dodatków dekoracyjnych a nawet blatu (jak widać było na pierwszym przykładzie). Jak Wam się podoba ta czerń?

PRZYBRUDZONE ODCIENIE BIELI

Zamiast czystej bieli przybrudzone jej odcienie lub beże, szarości. Piękna kuchnia nie musi być biała. To chyba mój ulubiony trend na 2018 rok. Sama projektując sypialnię, pomyślałam o beżach i szarościach w delikatnym pastelowym wydaniu. Beżowe szafki kuchenne wyglądają bardzo przytulnie, nawet pomimo prostych błyszczących frontów! (Kuchnia VOXTORP). Bardzo podobają mi się  te kontrasty: nowoczesna, błyszcząca, ciepła i przytulna.

Delikatne szarości w wydaniu KNOXHULT:

POMYSŁY NA ŚCIANY W KUCHNI

Ściana to nie tylko dodatek kuchni, czasami gra pierwsze skrzypce.

A skoro tak, to nie można zapomnieć o jej ozdobieniu. Na zdjęciu poniżej pomiędzy szafkami położono czerwoną cegłę. Osobiście nie polecam tego rozwiązania, bo mówiąc najprościej, jest już trochę oklepane, ale za to ściana kontrastuje, zwraca na siebie uwagę i bardzo dużo daje białym szafkom wiszącym wokół niej.

Kolejny i również kiczowaty pomysł na ścianę:

KUCHNIA W STYLU SKANDYNAWSKIM – CZYLI JAKA?

Piękna skandynawska kuchnia nie musi być biała. Przykładem jest drewniana kuchnia TORHAMN od IKEA . To kwintesencja stylu norweskiego: prosto i w zgodzie z naturą. To jedna z odmian stylu skandynawskiego, który nam tak pięknie ewoluował przez lata. Wiecie, że styl skandynawski to jeden z najbardziej wpływowych i trwałych ruchów XX wieku? Ogromnie podoba mi się ta kuchnia:

W zupełnie innym stylu, choć też w drewnie prezentują się meble kuchenne z frontami ASKERSUND:

KUCHNIE DWUKOLOROWE

Biało czarna kuchnia z frontami VEDDINGE to kwintesencja minimalizmu. Dla mnie to nie jest wielka nowość, bo sama w zeszłym roku skusiłam się na dwukolorową kuchnię w dwutonowej szarości (Moja kuchnia). I to nie jest koniec mojej przygody z dwukolorową kuchnią. Zastanawiam się, czy nie zaprojektować też takiej w moim Starym domu, bo ogromnie mi się ten trend podoba. Jest praktycznie i funkcjonalnie.

MODERN CLASSIC – TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ

Prawie taką samą kuchnię mam w domu, tylko moja powstała z przemalowania starych kremowych szafek. Kuchnia z frontami BODBYN nie jest może kwintesencją stylu Modern classic, ale na jej bazie można taką kuchnię z powodzeniem zbudować. Wystarczy dodać kilka ekskluzywnych dodatków i możemy stworzyć piękną, nowoczesną i elegancją kuchnię jak z amerykańskich seriali.

BIAŁA BŁYSZCZĄCA KUCHNIA – MOJA OPINIA

Nie dążę głębokim uczuciem błyszczących białych frontów kuchennych. Mam wrażenie (lub cichą nadzieję), że zamiłowanie do nich powoli słabnie. Oczywiście mają one swoich amatorów. Dla mnie taka biała błyszcząca kuchnia wydaje się za bardzo futurystyczna. Wolę cieplejsze i bardziej przytulne wnętrza.

Biała błyszcząca kuchnia z frontami RINGHULT wręcz oślepia swoim blaskiem. Podoba Wam się ta elegancja i minimalizm?

WYPUKŁE, GEOMETRYCZNE FRONTY KUCHENNE

Zwróciliście uwagę, że w prawie każdej aranżacji (dosłownie jedna była inna) szafki górne są zabudowane i wyglądają tak samo, jak dolne? Nie widzę prawie w ogóle przeszklonych szafek górnych. Teraz cała kuchnia ma stanowić jednolity blok? Niekoniecznie. Po pierwsze możemy je wyróżnić kolorem, po drugie fakturą. Oto najlepszy przykład:

ZIELONA ŚCIANA DEKORACYJNA W KUCHNI

Temat zielonej ściany wraca do nas jak bumerang. Myślę, że doskonale go znacie, bo pisałam o zielonych ścianach w 2016 roku: Trendy: Ściana zieleni. Była to jednak ściana dekoracyjna w salonie, a nie w kuchni. W 2017 roku zielona ściana przywędrowała do kuchni. Taka ściana zieleni, pięknie wyglądać będzie na przykład z czarną kuchnią. Pomyślcie też o umieszczeniu w ramce pięknego chrobotka.

KUCHNIA W STYLU RETRO/GEOMETRYCZNE WZORY

Ostatni  trend jak zauważyła i chyba najbardziej wyrazisty to oczywiście piękne, energetyczne wzory. Zobaczcie, jak zjawiskowo prezentuje się ta kuchnia. Nie ulegając stereotypom: pomyślelibyście, że jest to kuchnia Ikea? I znów kremowy odcień frontów zrobił całą robotę. Do tego piękna tapeta, odpowiednio dobrane oświetlenie i mamy mercedesa wśród kuchni.

Biała kuchnia IKEA pojawia się w formie industrialnej:

Kolorystyka frontów IKEA jest bardzo bogata. Czy naprawdę musimy skupiać się tylko na bieli? Mnie ogromnie podobają się kolory szałwiowy i turkusowy i ubolewam, że nie można ich zastosować na frontach nieco bardziej klasycznych. Jednak gładka kuchnia z połyskiem, pomimo pięknej kolorystyki, raczej nie zagości w moich starym domu.

A Wy jesteście gotowi na zmiany? Myślę, że im bliżej koniec roku, tym bardziej marzymy o zmianach w 2018 roku. Wiele inspiracji znajdziecie na stronie IKEA w dziale KUCHNIA i AGD.

Projektowanie kuchni nigdy nie należało do moich ulubionych zadań (podobnie jak łazienki). Uważam, że na tym naprawdę trzeba się znać, aby nie unieszczęśliwić się w pięknej, ale mało funkcjonalnej kuchni. Im trudniejsza, mniejsza i wymagająca przestrzeń, tym bardziej musimy się postarać. W związku z wyzwaniem, jakie mnie czeka na przełomie roku, będziemy rozważać wszystkie aspekty dobrze zaprojektowanej kuchni. Już teraz zapraszam Was na ten cykl. A tymczasem zegnam się i z rozwianym włosem biegnę na poszukiwanie mojej wymarzonej kuchni.

 

Related Posts