PROJEKT MIESZKANIE #3: Mała łazienka

by Kasia Bobocińska

W poprzednim wpisie zatytułowanym: MAŁA ŁAZIENKA – Jak zaprojektować małą łazienkę i nie popełnić typowych błędów?; opowiadałam Wam o błędach, jakie można popełnić przy projektowaniu łazienki, a także o trikach, które pozwolą ją optycznie powiększyć. Skoro już mamy usystematyzowaną tę wiedzę, to czas ją wykorzystać w praktyce. 

Pamiętacie małe mieszkanie Natalii? W poprzednim odcinkach opisywałam Wam urządzanie małego biura (Różowe biuro) oraz małej sypialni (Mała sypialnia bez okna) a dziś czas na łazienkę! Zapraszam Was do 3-metrowej mikroskopijnej łazienki. Jeśli spodziewacie się szaleństw, to niestety muszę Was rozczarować! Postawiłyśmy na prostotę i funkcjonalność. Choć powinnam napisać: postawiliśmy, bo kluczową rolę w projekcie odegrał pan Mąż, który w momencie, kiedy my z Natalią „spierałyśmy” się o wybór glazury, on po prostu pojechał do sklepu i je kupił! I co najważniejsze, był to wybór znacznie lepszy i jednocześnie godzący nasze racje. Także chapeau bas, Panie Mężu.

Przed zmianą

Początkowo łazienka prezentowała się tak:

Koszmarnie, prawda? W zasadzie powinnam zostawić ją bez komentarza, bo wszystkie jej mankamenty widać jak na dłoni, ale widzę je ja a niekoniecznie Wy. Omówmy je wspólnie. Ktoś ją jednak zaprojektował, ktoś wybrał do łazienki płytki w tak ciemnym kolorze.

czarna glazura do tak małej łazienki nie była dobrym pomysłem. Płytki wcale nie spowodowały, ze łazienka stała się bardziej glamour a jedynie optycznie zmniejszyły jej przestrzeń;

– wanna w tak małej przestrzeni to niezbyt dobre rozwiązanie. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się prysznic;

– Ponieważ poprzedni właściciele zdecydowali się na wannę zabrakło miejsca na porządną umywalkę i trzeba było zdecydować się na taką, która zmieści się na 26 cm, które zostało po prawej stronie od drzwi. Efekt widzicie.

– To jeszcze nie koniec niedociągnięć widocznych na pierwszy rzut oka. Widać właścicielom zabrakło czarnej glazury, bo część łazienki została wyłożona białą. W łazience powstały przez to jakieś dziwne geometryczne podziały.

– Efektu wizualnego również nie poprawiają białe fugi (których jak widać nie udało się utrzymać w czystości) oraz białe plastikowe listwy narożne.

– W łazience brakuje w zasadzie jakiejkolwiek przestrzeni do przechowywania.

– Jedyne co mi się podoba w starej łazience to podłoga.

ZAŁOŻENIA PROJEKTU

Mówiąc kolokwialnie, głównym założeniem projektu było: „wycisnąć” z tej łazienki ile się da! Nie jest łatwo projektować łazienki. Nie jest łatwo projektować małe łazienki a mała łazienka w bloku to absolutny koszmar architekta.

KOLORYSTYKA

W łazience postawiliśmy na jasne i chłodne barwy. Podstawą kolorystyki jest oczywiście biel, którą zobaczyć możemy w kolorze glazury, ceramiki łazienkowej i niektórych dodatkach. Oprócz bieli pojawia się również kolor błękitnyciemnoszary oraz srebrny.

Dopełnieniem bieli jest wspomniany wcześniej jasny błękit, który zamiast płytek pokrywa w całości jedną ze ścian. Ten odcień NCS S 0515 R80B, który był przygotowany na zamówienie z mieszalnika. Bazą do jego stworzenia była farba Śnieżka- kuchnia i łazienka. Aby dobrać odpowiedni odcień sprawdzałyśmy go bezpośrednio w łaziance wybierając go z setek barw dostępnych we wzorniku NCS. Ten prezentował się najkorzystniej w tym pomieszczeniu. Śnieżka- kuchnia i łazienka, to farba lateksowa, która w swoim składzie zawiera czyste srebro, co sprawia, że tworzy powłokę odporną na rozwój bakterii i grzybów. To bardzo ważne w pomieszczeniach narażonych na działanie wody. Farba nadaje się do malowania ścian i powłok z zapraw cementowych, cementowo-wapiennych, gipsowych, cegły, płyt gipsowo-kartonowych, drewnianych, drewnopochodnych oraz tapet, również tych z włókna szklanego.

Wspólne podejmowanie decyzji kolorystycznych sprawiło nam bardzo dużo radości:

Większość produktów zaprezentowanych w łazience pochodzi z serii Traffic marki KOŁO.  W łazience Natalii użyliśmy stelaża KOŁO Technic gt smart fresh, który ma zaledwie 40 cm szerokości. W małej łazience ma to ogromne znaczenie, bo liczy się tam każdy cm a na stelaż podtynkowy, umieszczony za miską, trzeba dodatkowo przeznaczyć 35 – 50 cm szerokości i 10-25 cm długości.

Jak optycznie powiększyć wnętrze łazienki?

Pamiętacie dwanaście kroków pozwalających optycznie powiększyć małą łazienkę, które opisałam we wpisie: Jak zaprojektować małą łazienkę?:

– Postaraj się, aby podłoga nie była zasłonięta

– Wielkość ma znaczenie, postaw na duże płytki

– Zrezygnuj ze wzorów, postaw na jednolitość

– Postaw na błyszczące materiały

– Lustra

– Wanna, prysznic czy wanna z kotarą prysznicową?

– Postaw na chłodne barwy

– Baw się kolorem i odetnij się od monotonii bieli a kiedy nie stać Cię na remont maluj

– Lepiej duże niż małe

– Szkło może wszystko zmienić!

– Światło to podstawa

– Porządek, porządek i jeszcze raz porządek

Oczywiście bez kołnierza

Kołnierze wyszły z mody 400 lat temu! I tego się trzymajmy! Od kilku lat standardem w aranżacji przestrzeni łazienkowych są trzy rzeczy:

miska bez kołnierza – W 2017 roku największą popularnością cieszą się designerskie miski WC bez kołnierza. Są one idealnym rozwiązaniem ułatwiającym utrzymanie higieny a także są wyjątkowo łatwe w pielęgnacji. Umówmy się, czyszczenie toalety nie należy do przyjemności a jest raczej jednym z tych znienawidzonych obowiązków domowych. Dzięki systemowi Rimfree każdy zakątek miski jest łatwo dostępny, co z kolei w prosty i szybki sposób pozwala na wyczyszczenie toalety. Ponadto system gwarantuje spłukiwanie całej powierzchni miski, co zapobiega gromadzeniu się osadu i dodatkowo pozwala oszczędzić czas.

Photo: kolo.com.pl

– wolnoopadająca deska  – te też już standard w projektowaniu łazienek

– kabiny bez brodzika – gdybyśmy tylko mogli zrobić taką w łazience Natalii na pewno byśmy się na taką zdecydowali. Niestety, pomimo że kabiny prysznicowe bez brodzika to must-have sezonu 2017 w każdej łazience, to nie w każdej da się je zamontować. W malutkiej łazience w bloku – odpada. kiedy zaproponowaliśmy takie rozwiązanie usłyszałyśmy słynne “nie da się” i tym razem byłyśmy w stanie w to uwierzyć. Do łazienki wybraliśmy w końcu kabinę Ultra 90 reflex, która powoduje, że drobne krople wody łatwo łączą się w większe i szybko spływają wraz z nieczystościami. Dzięki temu ta nowoczesna powłoka skutecznie ogranicza osadzanie zanieczyszczeń na powierzchniach ceramicznych i szklanych, a do jej pielęgnacji wystarcza delikatna ściereczka lub gąbka. Koniec z męczącym szorowaniem i szarymi smugami na szybach!

Podłoga

Cała łazienka jest wyłożona panelami. W tym wypadku nie było dyskusji. Natalia się uparła i koniec. Żadne argumenty nie były jej w stanie odwieść od tej decyzji. Miałam pomysł z płytkami imitującymi drewno. Nie udało się go przeforsować. Natalia na samym początku projektu podjęła decyzję, że w całym mieszkaniu będzie ta sama podłoga i do samego końca konsekwentnie się jej trzymała. Z czasem przekonamy się, czy był to dobry wybór, jednak docenić trzeba jej konsekwencję i upór w tej kwestii. Czy ja bym zrobiła panele w łazience? Nie, ale tylko dlatego, że od paneli wolę zdecydowanie bardziej drewno 🙂

W projekcie wykorzystano:

miska ustępowa Traffic Rimfree Reflex, deska sedesowa traffic wolnoopadająca, szafka wisząca podumywalkowa traffic 60cm, stelaż KOLO technic gt smart fresh, kabina półokrągła ultra 90 reflex,

Jak Wam się podoba łazienka Natalii i pana Męża? Czy za pomocą jasnych mebli i dość chłodnej kolorystyki udało się stworzyć spójną przestrzeń? A może dodalibyście coś jeszcze do tego wnętrza? Koniecznie podzielcie się swoimi pomysłami w komentarzach 🙂

Zapraszam Was też na krótki filmik z realizacji tego projektu:

Poproszę łapki w górę i jeśli jeszcze nie subskrybujecie mojego kanału na Youtube to szybciutko to nadróbcie!

O projekcie łazienki oczami Natalii możecie przeczytać we wpisie o RudymM (klik).

O projekcie małego mieszkania możecie przeczytać we wpisach:

Jak zaprojektować małą łazienkę i nie popełnić typowych błędów?

Projekt mieszkanie #2: mała sypialnia bez okna

Projekt mieszkanie #1: małe biuro

Pomysł na wnętrze: nietypowy sposób na wykończenie ścian

Podobał Ci się post? Jeśli tak, to będzie mi bardzo miło jak go UDOSTĘPNISZ. 

Za pomoc w realizacji projektu dziękuję marce Geberit.

Related Posts