Warsztaty w Renomie + DIY lampiony origami

by Kasia Bobocińska

Kiedy przyszła, wprowadziła mnie w stan lekkiego przygnębienia. Nagle zrobiło się ponuro, zimno i mokro. W sercu została nostalgia po odchodzącym lecie. Potem rozkwitła feerią barw a ciepłe słońce sprawiło, że pokochałam ją bez reszty. Nasza piękna, polska jesień da się kochać. W zeszły weekend, we Wrocławiu, który odwiedziłam pierwszy raz w życiu, było wyjątkowo gorąco. Płaszcz, w którym przyjechałam, nosiłam w ręku, a po Wrocławiu spacerowałam w cienkiej bluzeczce. Wrocław zaskoczył mnie piękną pogodą oraz architekturą starego dworca kolejowego na stacji „Wrocław główny”, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Czy może być lepszy początek mojej wizyty w stolicy dolnego Śląska?

Może z dwóch powodów. Po pierwsze, spędziłam bardzo kreatywnie czas na warsztatach dekoracji jesiennych, w “Strefie modnych wnętrz”, które miałam okazję poprowadzić. Po drugie, że miałam okazję zobaczyć na żywo fanatyczną architekturę zabytkowego domu towarowego Renoma we Wrocławiu. To kawał fantastycznej historii europejskiego modernizmu (w 1977 budynek wpisano do rejestru zabytków).  Dom towarowy rodziny Wertheim został wybudowany w 1930 roku a zaprojektował go berliński architekt Hermann Dernburg. Zniszczony w czasie wojny, odbudowywany w latach 1953- 1985, osiem lat temu został poddany gruntownej renowacji. Zresztą cały Wrocław zachwycił mnie swoją architekturą, choć widziałam go tylko w pigułce. Muszę tam kiedyś wrócić na gruntowne zwiedzanie. Dziś chciałabym się skupić na warsztatach i zachęcić Was do stworzenia własnej dekoracji z papieru (lampion z papieru pokazywałam Wam tu – klik a zawieszkę origami tu – klik).

Warsztaty, w “Strefie modnych wnętrz”, czyli specjalnej przestrzeni kreatywnej, na drugim piętrze domu handlowego Renoma, podzielone były na dwie części. Pierwsza część warsztatów polegała na stworzeniu papierowej ozdoby na lampion lub sznur świetlny (lampki choinkowe). Będziecie mieli okazję spróbować swoich sił, bo dla Was również przygotowałam instrukcję DIY. Sam przepis jest bardzo prosty, ale wymaga sprawnych paluszków.

Natomiast, druga część poświęcona była stworzeniu jesiennych stroików na świeczniki. Korzystaliśmy z „darów jesieni”: kolorowych liści, kasztanów, żołędzi oraz mchu, suszonych cytryn oraz małych jabłek. Zobaczcie jakie piękne prace powstały wśród mojej bardzo zróżnicowanej wiekowo grupy kursantów:

Wzór do wycięcia – PDF (klik)

  • biała kartka (lub w dowolnym kolorze) na której wydrukujecie ten wzór PDF

  • nożyczki

  • linijka

  • igła i nitka

  • sznur światełek lub/ i szklany lampion/słoik na tealighty

Po wydrukowaniu wzoru PDF, wytnij go dokładnie.

Bierzemy linijkę i igłę i kreślimy nią po wszystkich wydrukowanych liniach (zarówno pionowych, jak i tych na skos). I teraz UWAGA! Trzeba to robić z dużym wyczuciem. Wielokrotnie mi się zdarzyło, że przycisnęłam igłę zbyt mocno i papier mi się przedarł. Musiałam zaczynać wszystko od nowa, aż w końcu nabrałam wyczucia.

Kiedy delikatnie nakreślimy wszystkie linie, możemy papier złożyć harmonijkę, jaką widzicie poniżej.

Następnie małe trójkąciki, które są po prawej i lewej stronie wzoru, musimy zagiąć do dołu (patrz na zdjęciu)

Kiedy uda nam się zagiąć cały szablon możemy go nawlec na nitkę. Na szablonie zaznaczone są kropeczki, w które wbijamy igłę z nitką.

Wiążemy oba końce nitki, tworząc lampion. Kiedy lampion jest już nawleczony i związany z obu stron, umieszczamy go na lampce. Sklejamy końce papieru za pomocą taśmy dwustronnej. Lampion jest już gotowy.

Teraz czas zapalić żarówki.

Z rozpędu zrobiłam jeszcze osłonę na lampion (korzystając z tego wzoru – klik) i posługując się opisanym powyżej schematem:

A tak prezentują się moje lampiony w jesiennej odsłonie:

DIY lampiony origami

I jak Wam się podobają te drobne dekoracje? Ja jestem szczęśliwa, że mogłam pracować z tak kreatywną grupą ludzi i poprowadzić warsztaty w tak pięknym miejscu, jakim była Renoma (z kawałkiem historii architektury w tle).

Related Posts