AKCJA BALKON: Jak dbać o drewniany taras?

by Kasia Bobocińska

Jak widzicie ostatni wpis – AKCJA BALKON: Jak zaaranżować loggię? zmotywował mnie tak bardzo, aby zająć się moim balkonem, że na kolejny wpis z serii AKCJA BALKON nie musieliście długo czekać. Postanowiłam jak najszybciej “uruchomić” mój miejski letni ogród, bo pogoda dopisywała a balkon straszył po zimie. Na Instagramie pokazałam Wam zdjęcie mojego drewnianego tarasu zrobione w zeszłym roku. Ucieszyło mnie to, że tak Wam się spodobała moja drewniana podłoga a jednocześnie mocno ciążył na sumieniu jej wygląd po zimie. Nie była ona już tak piękna jakby mogła być, gdybym o nią odpowiednio zadbała. Warunki atmosferyczne zrobiły swoje i balkon wymagał odświeżenia. Dziś pokażę Wam: jak dbać o drewniany taras?

Mieszkam na ostatnim piętrze budynku a mój balkon nie jest niczym osłonięty, więc czynniki atmosferyczne: deszcz, lód, śnieg, słońce, zrobiły swoje. Drewno poszarzało i nie było już wystarczająco dobrze chronione. Postanowiłam je zaimpregnować. Wydawało mi się, że ta czynność zajmie mi dużo czasu. Okazało się, że jest to banalnie proste. Jedyne, co musiałam zrobić wcześniej to wyszorować dokładnie deski, za pomocą wody i środka do czyszczenia drewna. Zrobiłam to dzień wcześniej, więc samo olejowanie zajęło mi może 15 minut.

KROK 1. Dokładnie umyj taras za pomocą myjki ciśnieniowej lub zwykłej szczotki do szorowania podłogi. Powierzchnia mojego balkonu nie była duża, więc zdecydowałam się ją wyszorować za pomocą szczotki i płynu do czyszczenia podłóg drewnianych. Następnie dokładnie spłukałam ją wodą i poczekałam jak wyschnie.

Dłużej zastanawiałam się jakiego koloru użyć, bo zdecydowałam się wykorzystać nową kolekcję olejów do tarasów Vidaron. Wcześniej do pomalowania mojej podłogi miałam wybrany kolor – Mahoń afrykański, ale okazało się, że w międzyczasie Vidaron wprowadził na rynek zupełnie nowe produkty do ochrony drewna na trasach, dlatego zdecydowałam się użyć produktu z nowej kolekcji i zmienić kolor na: Teak naturalny. Okazało się, że to wyjątkowo piękny odcień i mój taras nabrał teraz szlachetnego kolorytu.

Jak dbać o drewniany taras?

Olej do tarasów Vidaron okazał się strzałem w dziesiątkę. Dlaczego? Bo jak chyba każdy najbardziej lubię takie metamorfozy, gdzie się człowiek zbytnio nie przepracuje a osiągnie super efekt. Renowacja drewna, o ile nie wymaga żmudnego szlifowania, zapewnia właśnie taki efekt.

KROK 2. Przed aplikacją trzeba starannie wymieszać olej. Zdecydowałam się na olejowanie tarasu za pomocą pędzla malarskiego, choć do tego celu można użyć również wałka. Starannie i równomiernie nanosimy olej na całą powierzchnię tarasu.

Zobaczcie, jaka jest różnica kolorystyczna pomiędzy drewnem ze starą powłoką a takim pokrytym jedną warstwą oleju.

Jak dbać o drewniany taras?

KROK 3. Zetrzyj nadmiar oleju bawełnianą szmatką. Poczekaj jak wyschnie i ciesz się nowym “starym” tarasem.

Vidaron olej do tarasów daje półmatowy efekt i zabezpiecza drewno przed wpływem czynników atmosferycznych oraz pękaniem.

Wiecie, jaka jest największa złośliwość losu? W cały weekend i początek tygodnia była piękna podłoga. Pomalowałam podłogę i przygotowałam balkon do wypoczynku i spadł deszcz! Przynajmniej mogę pokazać Wam jak pięknie zabezpieczony przed wilgocią jest mój taras!

Teraz czas zadbać o kwiatki, bo niestety kilka okazów nie przetrwało zimy. Mróz rozsadził też moją podłużną doniczkę, bo nierozsądnie nie schowałam jej na zimę. Czas znów zabrać się za nasz przydomowy ogródek. Dzieci już nie mogą doczekać się jak wreszcie poprzesadzam kwiatki, wystawię je na zewnątrz i pozwolę im się nimi opiekować, tym bardziej, że niedawno w prezencie od marki Ziemovit otrzymały śliczną, białą konewkę. Całą zimę dbały o naszą doniczkową jabłonkę, która przezimowała w kuchni. Jeszcze dużo mam do zrobienia, ale nie ma się co martwić, bo to sama przyjemność! Uwielbiam tą moją miejską plantację.

Na Instagramie pisaliście mi, że też macie trasy do odświeżenia. Mam nadzieję, że ten post zmotywuje Was do działania. Ja jestem bardzo zadowolona z efektu.

A tak prezentowała się moja podłoga w zeszłym roku: AKCJA BALKON: moja nowa podłoga

Za pomoc w realizacji projektu dziękuję marce Vidaron.

Related Posts