AKCJA BALKON: Jak zaaranżować loggię?

by Kasia Bobocińska

Witajcie w tegorocznej edycji AKCJI BALKON. Nie zapomniałam o niej w tym roku, o nie! Start się trochę przedłużył ze względu na pogodę za oknem na początku maja. Zaraz po majówce planowałam zrobić odświeżenie balkonu, ale zaskoczył mnie grad i skończyło się na ratowaniu moich kwiatków! No, tego się nie spodziewałam. W marcu, kwietniu jeszcze tak, ale w maju? Z racji tych anomalii pogodowych odłożyłam mój strat sezonu balkonowego. Oczywiście potem pogoda wynagrodziła z nawiązką kiepski początek miesiąca i było naprawdę przepięknie. W ten weekend wreszcie kupiłam odpowiednie środki do remontu balkonu (w zeszłym roku radziłam sobie tak-klik) i biorę się do pracy. Na efekty musicie jeszcze chwilkę poczekać a ja póki co zgłębiam temat, który mnie ostatnio bardzo zainteresował: loggie. Chodzi o nietypową przestrzeń i odpowiedź na pytanie: Jak zaaranżować loggię?

Zadaję to pytanie nie przypadkowo, bo w ciągu ostatnich kilku miesięcy zaangażowałam się w pomoc w aranżacji pewnego malutkiego mieszkania. Niedługo będziecie mogli oglądać na blogu cały cykl postów poświęconych tematyce małych przestrzeni. Jedną z nich jest właśnie loggia. (Długa – 260cm i wąska – 80cm). Od jakiegoś czasu zastanawiam się: jak wykorzystać tę przestrzeń? Przyznam się Wam szczerze, że nie jestem fanką loggi. Zdecydowanie bardziej wolę piękne kwieciste balkony. Postanowiłam poszukać inspiracji i przekonać się jak inni poradzili sobie z tematem aranżacji loggi.

Loggia w mieszkaniu, to taki zabudowany taras, balkon. Niby balkon, ale za szkłem. Loggia kojarzy mi się w budownictwem PRLu i zawsze zastanawiałam się nad jej sensem. Bo czemu służy zabudowywanie przestrzeni, która ma służyć wypoczynkowi? Bardzo dużo inspiracji znalazłam na stronach rosyjskich, bo Rosjanie na ogromnych miejskich blokowiskach, preferują właśnie loggie. Będąc kiedyś w Kijowie, również podziwiałam balkony za szkłem.

Drugie skojarzenie z loggią, to realizacje z pierwszej edycji “Bitwy o dom”. Jednym z zadań dla uczestników programu było urządzanie zamkniętych balkonów, a loggia kojarzy mi się właśnie z zamkniętą przestrzenią. Nie były to loggie, bo loggia to wnęka, a to były przestrzenie “wyciągnięte” na zewnątrz bryły budynku, ale bardzo sporo na ich przykładzie można było się nauczyć na temat aranżacji zamkniętych niepstrzenie. Dużo dziwnych konstrukcji ujrzało wtedy światło dzienne:

Rita i jej balkon w stylu francuskiej kawiarenki, z ciężkimi meblami ogrodowymi i chłodnym gresem na podłodze :

Photo: Bitwa o dom

Piotr balkon w drewnie:

Photo: Bitwa o dom

Pan Mareczek i balkon w chłodnych kolorach, wyłożony gresem. Prosto, schludnie, ale dla mnie zbyt chłodno:

Photo: Bitwa o dom

Prosto i funkcjonalnie i Kasi i Bartosza:

Photo: Bitwa o dom

Katarzyna i niezwykle spójny i elegancji balkon zaprojektowany przez jej męża. Dobrym pomysłem było użycie klimatycznych firanek, które dopełniają harmonijnej całości, dają poczucie prywatności i jednocześnie zapewniają dostęp do światła.

Photo: Bitwa o dom

Małgorzata i zbyt duże meble w za małej przestrzeni. Połacznie betonu, jasnej zieleni i ciemnego drewna, na moje oko również nie była trafionym pomysłem:

Photo: Bitwa o dom

Zmagania uczestników Bitwy o dom pokazują niejednokrotnie, jakich błędów unikać aranżując loggię.

Kiedy loggia się sprawdza?

W wielkim mieście, kiedy balkon wychodzi na bardzo ruchliwą ulicę. Wtedy i tak nie moglibyśmy cieszyć się świeżym powietrzem a zabudowana loggia przede wszystkim odgradza nas od odgłosów miasta i daje nam większą ilość światła.

Jak zaaranżować loggię?

Ponieważ loggia graniczy bezpośrednio z salonem należy zadbać o to, aby oba te pomieszczenia coś łączyło. Jeden styl, jeden motyw przewodni. Czasami właściciele robią z loggi bezpośrednie przedłużenie salonu.

Ponieważ loggia to strefa pośrednia między wnętrzem mieszkania a otoczeniem często wykorzystywana jest do powiększenia naszej przestrzeni domowej. Loggia może być wykorzystywana jako jeszcze jeden pokój w mieszkaniu np. domowe biuro, pokój dzieci lub jadalnia. W niektórych realizacjach, gdy loggia ma dużą powierzchnię, zaaranżowano w niej kuchnię.

Loggię możemy też potraktować zupełnie rekreacyjnie i zaaranżować w niej przestrzeń wypoczynkową. Warto postarać się od miejsce do siedzenia i mały stolik, na którym możemy jadać śniadania w okresie wiosenno-letnim lub wypoczywać wieczorem przy świetle latarenek. Koniecznie zobaczcie wpis o tym jak zaprojektować balkon: Zaprojektuj swój balkon.

Gres czy podłoga drewniana?

Ponieważ loggia to przestrzeń zamknięta, możemy wyłożyć ją drewnem, nie martwiąc się o warunki atmosferyczne. Takiej podłodze nie grozi deszcz, czy śnieg. Loggia nie jest ogrzewana, więc może być narażona na działanie mrozu. Wybierając podłogę do loggi warto pomyśleć o jej przeznaczeniu. Jeśli chcemy potraktować ją jak domowe biuro, możemy położyć na niej drewnianą podłogę (odpowiednio zabezpieczoną) lub drewno tarasowe. Natomiast jeśli zależy nam na posadzeniu tam kwiatów, warto pomyśleć o podłodze łatwej w utrzymaniu i odpornej na zawilgocenia. Przy podlewaniu kwiatków, czy w trakcie dbania o nasz domowy ogród podłoga może się zamoczyć i zabrudzić ziemią.

Piękna, kolorowa loggia, nieco w stylu retro:

Photo: via decorfacil.com

Photo: Lush Home via thespruce.com

Śniadanie z widokiem na miasto:

Photo: home-designing.com

Photo: via decorsalteado

Photo: design-homes.ru

Drewno – dobry sposób na wykończenie loggii.

Photo: via decorfacil

Photo: via decorfacil

Photo: via decorfacil

Dodatkowe miejsce na kuchnię? Rzadko kto ma tak szeroką loggię, ale jeśli jest taka możliwość, to przynajmniej nie straszne nam opary z gotowania roznoszące się po domu:

Photo: via decorfacil

Photo: via decorfacil

Piękny widok, wypoczynek i jednocześnie dodatkowa przestrzeń do przechowywania z regałem na książki:

Photo: cubiqstudio.ru

Jeśli loggia jest wyjątkowo wąska, stół może ciągnąć się wzdłuż okna. Wtedy w loggi możemy wykorzystać stołki barowe. W tak zaaranżowanej przestrzeni znajdzie się też miejsce do przechowywania np.w postaci szafki lub komody. Zwróćcie uwagę na oświetlanie. Już na etapie projektowania można pomyśleć o dodatkowym punkcie świetlnym w loggi.

Photo: polinov.ru

Photo: ideas.vdolevke.ru

Pięknie zaaranżowana loggia wyłożona drewnem o ciepłym miodowym odcieniu.

Photo: via shelterness.com

Kwiaty?

Nie jest to tak popularne rozwiązanie, jakby się można tego spodziewać. Do loggi wybiera się takie same rośliny, jakie wybralibyśmy do domu. Możemy potraktować loggię, jako ogród zimowy.

Photo: via shelterness.com

Prosto, jasno i minimalistycznie, czyli typowo wypoczynkowa przestrzeń loggi:

Photo: myamazingthings.com

Drewno na ścianie i na suficie, dodatkowo urozmaici tę przestrzeń:

Photo: ideas.vdolevke.ru

Brak miejsca na książki? Zrób regał na balkonie. W zamkniętej loggi książki nie są narażone na zmoczenie przez deszcz. Domowa biblioteka gotowa!

Photo: www.lodgers.ru

Loggia jako domowe biuro, ze świetnie wykorzystaną powierzchnią do pracy oraz białą cegłą na ścianie:

Photo: ideas.vdolevke.ru

I kolejne kilka realizacji prezentujących loggię, jako przestrzeń biurową:

Photo: via polinov.ru

Biuro w drewnie? Czemu nie?:

Photo: Катя Фигаро via dizajninfo.ru

Może być też wersja elegancja i nowoczesna ze szklanym stołem. Oczywiście, jeśli mamy na niego miejsce.

Jak zaaranżować loggię?

Photo: via decorsalteado

A czasami loggia może wyglądać tak:

Jak zaaranżować loggię?

via: decouvrirlendroitdudecor.blogspot.fr

Powiem Wam szczerze, nie jestem przekonana do loggi. Być może dlatego, że nigdy jej nie użytkowałam. Tak jak napisałam doceniam takie rozwiązanie w centrum miasta, tam gdzie lepiej chronić się jak się da od spalin. Jednak, gdy okna wychodzą na piękny park nie rozumiem dlaczego właściciele wolą mieć loggię a nie balkon. Może ktoś z Was korzysta z loggi i mógłby mnie przekonać do jej zalet?

AKACJA BALKON: moja nowa podłoga.

AKCJA BALKON: czterech przyjaciół do zadań specjalnych

AKCJA BALKON: zaprojektuj swój balkon 

AKCJA BALKON: balkony rozkwitły – 10 najbardziej kolorowych

AKCJA BALKON: 10 POMYSŁÓW NA WĄSKI BALKON


Related Posts