Jak edytować zdjęcia wnętrz? – lekcja z Jest Rudo

by Kasia Bobocińska
Mam wrażenie, że mało się mówi na temat fotografii wnętrz. W internecie dość łatwo odnajdziemy poradniki w stylu: “jak poprawić cerę panny młodej”, czy “jak zrobić fajne tło do zdjęcia rodzinnego”. Na temat obróbki zdjęć wnętrz znalazłam niewiele. Wydaje mi się, że fotografowie, którzy edytują zdjęcia wnętrz na początku posiedli podstawową wiedzę z obróbki portretów a dopiero później przełożyli tę wiedzę na wnętrza. Co mamy zrobić, kiedy nie mamy czasu zgłębiać tajników Photoshopa od podstaw i zależy nam na szybkiej edycji zdjęcia? Najlepiej by było zrobić zdjęcie perfekcyjne, aby później go już nie “edytować”. Czasami jednak coś pójdzie nie tak i trzeba jakoś uratować zdjęcie. Ja ze swoim, nie do końca udanym, zdjęciem udałam się do specjalistki na lekcję Photoshopa.

Sama do niedawna nie zdawałam sobie sprawy z tego, że kilka prostych zabiegów może znacząco polepszyć fotografię. Największym moim problemem było to, że patrzyłam ogólnie na kompozycję, nie zdając sobie sprawy, że zawodowiec patrząc na to zdjęcie widzi pełno popełnionych błędów.
Jak poprawić zdjęcie wnętrza?
Najpierw trzeba mieć świadomość popełnionych błędów.
Od czego zaczynamy?
Od diagnozy zdjęcia.
To bardzo cenna umiejętność. W sumie, jak mamy wiedzieć czy dane zdjęcie jest dobre, skoro nie wiemy według jakich kryteriów je oceniać. Ostre, dobrze doświetlone zdjęcie z piękną kompozycją na pewno spodoba się wielu, ale wprawione oko fotografa od razu dostrzeże klika elementów, które można poprawić.
Skąd to wiem? Pewnie nigdy nie dowiedziałabym się tego jak wiele czynników wpływa na ocenę zdjęcia, gdyby nie kurs Fotografii wnętrz w Educoncept. Jednym z zadań na kursie była właśnie ocena zdjęcia po kątem kompozycji, spójności, oświetlenia, kolorystyki, etc.
Spróbujcie otworzyć Pinterest i wybrać dowolne zdjęcie wnętrza a następnie ocenić je pod kątem:
1. Kompozycji – czy ogólna kompozycja zdjęcia jest ładna, spójna?
2. Kadru – czy zdjęcie jest dobrze wykadrowane, tj. czy kanapa jest ucięta z jednej strony lub zdjęcie nie trzyma pionu?
3. Oświetlenia – czy zdjęcie jest dobrze doświetlone, czy nie ma pomieszanych źródeł światła?
4. Kolorystyki – czy zdjęcie ma ładne kolory, czy np. nie zastosowano zbyt dużego kontrastu lub czy nie są one zbyt wyblakłe?
5. Tematyki – czy na zdjęciu widać bohatera pierwszego planu, czy jesteśmy w stanie określić, co było tematem zdjęcia?
To bardzo ciekawy sposób na naukę. Ocena prac innych powoduje, że jesteśmy świadomi błędów jakie sami możemy popełnić. Zwracając na to uwagę, staramy się robić lepsze zdjęcia.

A teraz zobaczcie jakie zdjęcie przygotowałam dla Natalii.

Te zdjęcia nie należą do najlepszych. Popełniłam kilka podstawowych błędów. Choćby, nie zadbałam o jednolite oświetlenie. Rożne źródła światła, powodują zbyt dużą ilość cieni a sztuczne oświetlenie dodatkowo “zażółca” zdjęcie. Do tego dochodzi brak ostrości z przodu kadru. Wszystko to powoduje, że naniesienie automatycznego filtra Photoshopa niewiele pomoże. Tu potrzebna jest obróbka ręczna i specjalista. Zaniosłam moje zdjęcie do Natalii z bloga Jest Rudo, aby pokazała mi, jak można uratować to zdjęcie.
Poradnik krok po kroku jak można poprawić to zdjęcie znajdziecie we wpisie Natalii Fotografia wnętrz -obrabiamy zdjęcie. (klik)
Od czego zaczynamy? Od wspomnianej przeze mnie wyżej analizy zdjęcia. Natalia napisała:
  1. “nierówne, rozpraszające tło
  2. kolorowe, niepasujące tonalnie odbicia w szklanych elementach
  3. żółtawe zabarwienie, odwracające uwagę
  4. wyblakłe kolory, przez co zdjęcie wydaje się być mdłe i nijakie

Dodatkowo mamy krzywy kadr, trudne oświetlenie prosto z góry, które tworzy mocne cienie. Na fotografii widzimy także nieprawidłowy balans bieli, przez co nasza szara sofa jest zielonkawo-żółta.”

Kolejne kroki znajdziecie już na blogu Natalii.
Drugie zdjęcie tej samej kanapy po edycji.
Natalia podczas naszego spotkania, nie tylko pokazała mi, jak za pomocą kilku prostych zabiegów poprawiać zdjęcia wnętrz, ale także opowiedziała mi co nieco o filtrach do Photoshopa.
Jej autorską kolekcję możecie kupić w sklepie o zgrabnej nazwie Mój Szop.
Nie są to duże wydatki bo zaopatrując się w pojedynczy filtr zapłacimy 17 zł.
A jakie efekty możemy osiągnąć? Spójrzcie:
O co w tym chodzi?
Uruchamiając Photoshopa i wgrywając kupiony filtr lub filtry na edycję zdjęcia poświęcamy tyle ile zajmuje nam jedno klikniecie.
Niesamowite prawda?
Oczywiście wiele efektów jest przydatnych np. do portretów lub zdjęć krajobrazów i nie na każdym zdjęciu da się osiągnąć np. efekt zmierzchu.

Wanilia

Wschód

Jeżyna

 
JEDNO ZDJĘCIE – WIELE EFEKTÓW:
Więcej informacji o tym jak edytować w Photoshopie zdjęcia wnętrz przeczytacie na blogu 
Tak jak napisałam Wam we wstępie. Trudno znaleźć ciekawe tutoriale pokazujące jak “obrobić” dobrze zdjęcia wnętrz. Ostatnio znalazłam ciekawy kanał na YT prowadzony przez fotografa wnętrz, który dokładnie wyjaśnia jak, na przykład poprawić zdjęcie hotelu. Zobaczcie.

Related Posts