METAMORFOZA PRZEDPOKOJU DIY: Malowanie podłogi na biało – weekendowa metamorfoza za 340zł

by Kasia Bobocińska
Dokładnie rok temu pierwszy raz zabrałam się za moją podłogę w przedpokoju. Wymarzyłam sobie, że ją wybielę. Po gruntownym remoncie w 2008 roku podłoga w przedpokoju była w najgorszym stanie. Cyklinowanie niewiele pomogło. Była w łaty.
Po roku znów się za nią zabrałam. Nie sama. Z moim nieocenionym pomocnikiem. Zobaczcie co zmalowałam.

Wszystko zaczęło się od marzenia i chęci rozjaśnienia długiego i wąskiego przedpokoju (1,33×6,03)
W zeszłym roku postanowiłam ją pobielić. Nie wybielić a pobielić.

Moja biała podłoga

Niby prosta sprawa. Mimo użycia dobrych produktów wyszło mizernie. Ciemne klepki prześwitywały. Mimo takiego a nie innego efektu podłoga i tak zyskała wielu zwolenników —> tutaj (klik).

Podłoga nie była ani jednolicie biała, ani słoje nie były zbyt dobrze widoczne. Ogólnie tak, jak to napisaliście w komentarzach, wyszło NIECHLUJNIE.

Ponieważ przedpokój dzięki budowie antresoli zyskał nowy charakter warto było zadbać również o podłogę.
Zachęcona sukcesem z farbami renowacyjnymi, które wykorzystywałam przy METAMORFOZIE KUCHNI (klik) postanowiłam znów je wypróbować.
Tym razem użyłam farby renowacyjnej V33 – Podłogi drewniane i schody.

Farba V33 pozwala malować po różnych powierzchniach drewnianych lakierowanych lub matowych oraz panelach podłogowych. Farby nie można nakładać na drewno zewnętrzne olejowane lub woskowane. Pełne swoje właściwości uzyskuje po 15 dniach.

Pierwszy etap to umycie, wysuszenie podłogi.
Drugi etap to delikatne zeszlifowanie podłogi. Nie trzeba jaj ścierać do żywego drewna. Po prostu zmatowić a następnie odpylić.

Ja w jednym miejscu postanowiłam jeszcze na próbę zaszpachlować ogromne szpary pomiędzy klepkami.
Na tak przygotowaną powierzchnię możemy już nakładać farbę. 
Do malowania wybrałam farby w trzech kolorach: biały, biały pieprz i tytan.
Bazą był jednak kolor biały i to od niego zaczęłam.
Ja początkowo zaczęłam od zbyt grubego wałka i podłoga po pierwszej warstwie wyszła znów niechlujna. 

 

Niczym się jednak nie martwcie. Tutaj możecie być spokojni. Wszystko zostanie idealne pokryte. Po drugiej warstwie wyglądało to już znacznie lepiej.

 

Mój przedpokój ma wymiary: 1,33 na 6,03  i zaczęłam się obawiać, że zabraknie mi farby, bo kupiłam opakowanie 2l. Oczywiście niepotrzebnie się martwiłam. Przy pierwszej warstwie użyłam za grubego wałka i zeszło mi znacznie więcej farby. Przy kolejnych (a malowałam podłogę trzy razy) już znacznie mniej.
Pomiędzy pierwszą a kolejna warstwą trzeba odczekać 3h. 
Całkowity czas schnięcia wynosi 12h. Do ego czasu pomieszczenie nie powinno być użytkowane.
Dlatego ja swoją podłogę zaczęłam malować o 20.00 w piątek, kiedy dzieci poszły spać. Ponieważ był to przedpokój nikt nie musiał z niego korzystać przez noc. 

Nie musicie się też obawiać błędów. Ja pomyliłam się w moim wzorku, ale ponieważ malujemy farbą kryjącą, wystarczyło przemalować źle przygotowaną klepkę.

Nie obyło się też bez problemów. Musicie uważać na taśmę jakiej używacie do przygotowania woru. Ja za szybko przykleiłam taśmę na białą podłogę i po jej zdjęciu farba odeszła razem z nią.

Nie mogłam też zapomnieć o listwach, bo były w opłakanym stanie. Pomalowałam je na jasno szary kolor, czyli biały pieprz.

Często mówcie mi, ze macie trudności z kupieniem farb renowacyjnych. Ostatnio nawet zabrakło w Castoramie. Widziałam za o aukcje na Allegro, gdzie za duże opakowanie farby trzeba zapłacić 139zł a za małe (750ml) 67zł. Ja za duże na promocji płaciłam 128zł a za małe ok. 60zł. Wałek i taśma ok. 20zł.

Cała metamorfoza odłogi to koszt 336zł. Oczywiście mogłabym ją zrobić za 128zł, ale chciałam zaszaleć z kolorami.

Poparzcie jak podłoga zmieniała się od zeszłego roku.

Jeśli interesuje Cię temat przedpokoju, koniecznie zajrzyj do postów o: dywanie w długim wąskim przedpokoju, przedpokoju skandynawskimdługim wąskim przedpokojuprzedpokoju, czarnej ścianie w przedpokoju

Kilka uwag:
– nie nanosimy poprawek w trakcie malowania – o tym jak to się może skończyć pisałam przy okazji malowania glazury – (klik)
– nie przerywamy malowania w trakcie. Mi się raz zdarzyło i pomiędzy pomalowaną wcześniej warstwą a malowaną na świeżo była widoczna granica
–  nie nakładajmy zbyt grubej warstwy – ja przez pomalowanie nieodpowiednim wałkiem pierwszej warstwy zrobiłam ślady grubo pomalowane farbą
– malujemy wałkiem  o włosiu 8-12cm do farb akrylowych (zmywamy farbę za pomocą wody)
– do pielęgnacji  podłogi używamy łagodnych detergentów
– malować możemy tylko wewnątrz pomieszczeń. Nici z malowania tarasu na zewnątrz.

Farba nie jest uciążliwa i nie śmierdzi. Dlatego pomalowałam przedpokój nocą, kiedy rodzina smacznie spała. Wystarczyło zamknąć drzwi  do sypialni i uchylić okno w kuchni.

Czy macie jakieś pytania? Pamiętajcie, że w zależności od stanu drewna i jego pokrycia trzeba zastosować inne środki przygotowawcze. Jeśli drewno się łuszczy trzeba ją najpierw usunąć. 
 

Related Posts