AKCJA BALKON: 15 pomysłów DIY na doniczki

by Kasia Bobocińska
W poprzednim wpisie (10 pomysłów na wąski balkon) napisałam Wam o kilku pomysłach na stworzenie przytulnego miejsca na wąskim balkonie.  Dziś, chcę Wam udowodnić, że nie musicie wydawać majątku na to, aby mieć balkon z pięknymi dekoracjami. 

Dzisiejszym tematem są doniczki. 
Kiedyś już poruszałam ten temat w postach:

10 pomysłów na doniczki, gdzie możecie zobaczyć pomysły DIY np.na powieszenie doniczek czy zrobienie samodzielnie stojaków/kwietników.

Doniczki mała dekoracja we wnętrzach
gdzie do tematu podeszłam od strony wnętrz. Zobaczycie w nim przepiękne wnętrza w których głównym  tematem są właśnie doniczki

Dziś z kolei chciałabym pokazać Wam co można zrobić ze zwykłych pomarańczowych doniczek lub takich, które swoje najlepsze lata świetności mają dawno za sobą.

Powodów do metamorfozy może być wiele. 
Na przykład od lat na balkonie mamy plastikowe wyblakłe doniczki, które aż wołają żeby coś z nimi zrobić bo szpecą okrutnie. Może celowo kupiliśmy najtańsze doniczki ceramiczne z myślą żeby coś z nimi zrobić. Ważne, ze pragniemy zmian a ja Wam pokaże jakie to proste.

 Photo:casa.abril.com.br

1. FARBA W SPRAYU

Pomysłów na takie doniczki jest bardzo wiele. Jednym z nich jest użycie metalicznej farby w sprayu. Sprawdzi się zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku.

Photo: via www.listotic.com

Oczywiście znalezienie tak błyszczącego sprayu w kolorze złota wcale nie jest tak proste, bo zwykle są one bardziej matowe, ale i takie i takie doniczki będą ozdobą okien i naszych balkonów.
W bardziej matowym wydaniu doniczki prezentują się tak:

Photo: via Brit + Co
 
2. BIAŁA FARBA
Chyba najprostszy sposób na ceramiczne doniczki to pomalowanie ich zwykłą biała farbą. Można w całości albo tylko częściowo:

Photo:via Wit and Whistle
 
Doskonałym pomysłem jest użycie szablonu. Można wtedy stworzyć doniczkę w marokańskim stylu:

3. SZABLON 

Photo: via diycandy.com

Pomalowane na biało doniczki można ozdobić brokatem (odrobina kleju+sypki brokat lub napisami zrobionymi złotym markerem)

4. BROKAT

Photo: via Fleur de Sel

Oto co można zrobić ze zwykłymi doniczkami z Ikei za pomocą czarnego markera:

5. MARKER

Photo: via Hello Bee
 

Jeśli komuś brakuje koloru zawsze może zanurzyć część doniczki w farbie: 
 6. OMBRE

Photo:via Miss Renaissance

To niesamowity pomysł na który sama bym nie wpadła. Jedyny minus to zabrudzenia i zawilgocenie przy użytkowaniu. Ale za to wygląda pięknie:

7.TKANINA

Photo: via Wedding Chicks

Przemalowanie brzydkich doniczek na ulubiony kolor jest świetnym pomysłem. I nie trzeba się ograniczać tylko do niepomalowanych wcześniej doniczek ceramicznych. Kilka doniczek w brzydkim kolorze przemalowałam ostatnio na pastelowe odcienie.

8. KOLOR

Photo: via brit.co

Zawsze podobały mi się takie proste i zabawne rysunki jakie możemy umieścić na doniczkach. Prosty a efektowny sposób na ozdobę doniczki.

9.ZABAWNE RYSUNKI

Photo: via Make Your Day

10. GIPSOWE WZORY

Photo:   onegirlinpink.blogspot.com/

Potem tak przygotowane doniczki można naprawdę pięknie wyeksponować.

11. PÓŁKI

Zrobić specjalną półkę do tego celu: 

 Photo:casa.abril.com.br

 Photo: mintha casa

Photo: Via Casa de Valentina

Photo:Via 100 Layer Cake Let

12. STARE MEBLE
Jeśli mamy trochę więcej przestrzeni to do eksponowania kwiatów na balkonach i tarasach wspaniale sprawdzają się stare komody. Lepiej mieć wtedy jednak balkon zadaszony. Trochę farby i szafka, która od lat stała w piwnicy zyskała nowe życie.

Photo:  revistacasaejardim.globo.com

13. OKNA
Do powieszenia doniczek możemy wykorzystać różne przedmioty, na przykład paletę lub stare okna.

Photo:  revistacasaejardim.globo.com

Zobaczcie w jak prosty sposób można zrobić posty balkonowy kwietnik lub półkę na zioła.

14. PALETY

Photo: zinawright.typepad.com

Doskonały sposób na zaoszczędzenie miejsca. Minusem jest ograniczenie widoku oraz konieczność posiadania sąsiada nad nami. Zastanawiam się czy na wszystkich osiedlach jest możliwość dekorowania w ten sposób balkonów i czy nie wzbudzi to sprzeciwu wspólnoty mieszkaniowej. ( o tym pisałam Wam tutaj)

15. WISZĄCE DONICZKI

Photo: Via RYAN BENOIT_HORTICULT

Ostatni post o balkonach tak ciepło przyjęliście, że chyba ta tematyka a stałe zagości na Conchita Home. A przynajmniej w sezonie. To też mobilizuje mnie do pracy nad swoimi projektami w ramach AKCJI BALKON.

 
CZYTALIŚCIE już posty o balkonach:

10 pomysłów na wąski balkon
10 pomysłów na balkonowy stolik

Related Posts