AKCJA BALKON: 10 pomysłów na wąski balkon

by Kasia Bobocińska

Chciałabym mieć swój ogród, z dużym tarasem na którym stałyby piękne ratanowe meble. A co mam? Wąski i nieduży balkon z odpadającym tynkiem Ale wiecie co? Wcale się tym nie przejmuję, bo właśnie zabrałam się za niego i w tym roku mu nie odpuszczę. Teraz ja rozpoczynam moją prywatną AKCJĘ BALKON.

W dłoń chwyciłam już pędzel oraz młotek i mam nadzieję uda mi się wyczarować z niego prawdziwego “królewicza” choć na razie jest brzydką ropuchą. Nie mam dobrego projektu bez inspiracji. Dlatego dziś poszukamy pięknych balkonów z jednym warunkiem: mają być długie i wąskie.  Zapraszam na post: 10 pomysłów na wąski balkon! Jeśli czytaliście ten post ⇒ (10 pomysłów na balkonowy stolik) to wiecie, że przede wszystkim w projektach doceniam pomysłowość. Nie wystarczy wstawić drogie meble z ratanu, aby zrobić na mnie wrażenie.
Nie ma co narzekać na mały balkon, bo jak się chce, to nawet z “parapetu” da się zrobić balkon. Wystarczy kilka poduszek, świeczka i mały kwiatek.

10 pomysłów na wąski balkon

Od czego rozpocząć prace z balkonem?

Od czego rozpocząć prace z balkonem? Od całkowitego jego uprzątnięcia.
Następnie malowanie/ odświeżanie ścian. Należy pamiętać o tym, że mieszkamy w bloku i nie powinniśmy szaleć z kolorami bo wtedy każdy balkon wygląda zupełnie inaczej. Może warto sprawdzić co ma do powiedzenia wspólnota mieszkaniowa budynku.
Ostatnio na jednej z grup wnętrzarskich rozkoszna grupowiczka zastanawiała się, na jaki kolor pomalować swój balkon, który był biały. Czy na szaro, czy na inny kolor? Wywołała spore kontrowersje, bo jednak czym innym jest dobór odpowiednich dodatków na balkon a czymś innych samowolka i zmiana wyglądu budynku.

Ustawa o prawie budowlanym mówi, że jeśli “obiekt powoduje swym wyglądem oszpecenie otoczenia właściwy organ nakazuje, w drodze decyzji, usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, określając termin wykonania tego obowiązku”. Miejmy zatem to na uwadze urządzając swój balkon, aby nie szpecił on otoczenia.

10 pomysłów na wąski balkon
Photo:  via skyscrapercity.com

10 pomysłów na wąski balkon

Następnie trzeba się postarać o kilka dodatków. Najważniejsza to:

ZIELEŃ

To z cyklu oczywistej oczywistości, bo kwiaty, rośliny na balkonie są właśnie must have. Oczywiście zdarzają się balkony, gdzie nie można uświadczyć żadnego kwiatka bo właściciele traktują balkon jak przedłużenie salonu.

10 pomysłów na wąski balkon
10 pomysłów na wąski balkon
Photo: via homishome.com/

KOLOROWE DODATKI

Kolory mogą odmienić każdy balkon. Nawet ten najbardziej zaniedbany.

Photo: via zpotrzebypiekna.pl
Photo: Alvhem via stylizmoblog

OŚWIETLENIE 

Świeczki, latarnik czy cottonballsy – wszystkie te elementy wprowadzą klimat relaksu i pozwolą delektować się balkonem wieczorową porą. Ale Wy penie już to wiecie, bo Wasze balkony są pięknie zaaranżowane.

Photo: stylowi.pl
Photo: via decorfacil.com 

DREWNO 

Czasem wystarczy tak niewiele: dobra podłoga, jedna drewniana ściana. Niewiele w tym przypadku nie znaczy niedrogo. Niestety to kosztuje. Drewno jednak może całkowicie odmienić nieciekawy balkon.

Photo: via decorfacil.com 
Photo: via decorfacil.com 
Photo: via decorfacil.com 

PODUSZKI

Kolejny element dodający przytulności i pozwalający łatwo zmienić wygląd balkonu. Jedyny dyskomfort, że trzeba je wynosić i wnosić, kiedy kończymy urzędowanie na balkonie. Jeśli mamy balkon zadaszony i poduszkom nie będzie zagrażać deszcz to nie jest to konieczne:

DYWANIKI

Dywanik w paski może optycznie powiększyć balkon.

WISZĄCE DONICZKI 

Część kwiatów warto powiesić. Zyskamy w tedy większą przestrzeń do funkcjonowania. Gdyby na tym balkonie poniżej kilka roślin byśmy powiesili byłoby znacznie więcej miejsca. Rośliny też wzajemnie by siebie nie zagłuszały. 

Photo: via decorfacil.com 
Photo: via decorfacil.com 

RELAKS 

Na tak urządzonym balkonie można spędzać całe wieczory. Jest jednak dość ciemny i brakuje na nim kwiatów.

Photo: via decorfacil.com 

PRZEGRODA

Tak nazwałam wszystkie zasłony, płotki i elementy pozwalające odgrodzić szczebelki. Wprawdzie nie działa to pozytywnie na powierzchnię balkonu bo wizualnie znacząco ją zmniejsza, ale…
          …. jeśli nie mamy ładnego widoku zza oknem lub na przykład nasz blok ma widok na następny blok, to akurat nie mamy czego żałować
               …..  taka przegroda zapewni nam sporo prywatności i ochroni od wścibskich spojrzeń sąsiadów, gdy na przykład będziemy chcieli się opalać toples (oczywiście żartuję, bardziej chodziło mi o komfort spędzania miłych romantycznych wieczorów przy lampce wina)

Photo: Alvhem via stylizmoblog

ZABUDOWA BALKONU

Czasami w bloku jest możliwość zabudowania balkonów. Zawsze się zastanawiam nad sensem takiej konstrukcji. Wtedy balkon nie wygląda już jak balkon a jak część mieszkania.
Photo: via decorfacil.com

Balkon – nowa funkcja

I na koniec kilka inspiracji dotyczących  balkonu, który przestał być balkonem. Wiem, że jest to niezgodne z tematem bo jedno powiedzieć można o tych tarasach – na pewno nie są wąskie. Jednak tak mnie zszokowały te aranżacje, że postanowiłam je zaprezentować.

 
Balkon jako przedłużenie salonu lub kuchni.
10 pomysłów na wąski balkon
Photo: via decorfacil.com
10 pomysłów na wąski balkon
Photo: via decorfacil.com
10 pomysłów na wąski balkon
Photo: via decorfacil.com 
Photo: via decorfacil.com 
Photo: via decorfacil.com 

Czas brać się do pracy. Zanim jednak zabiorę się za dekorowanie jeszcze długa droga przede mną. Podobało Wam się moje 10 pomysłów na wąski balkon? 

Przypomnijmy sobie poprzednie wpisy z akcji AKCJI BALKON, ok? 

Related Posts