Antresola, czyli sposób na małe wnętrze.

by Kasia Bobocińska
Czas już wrócić do rzeczywistości po zamieszaniu związanym z Blog roku 2015. Bardzo Wam wszystkim dziękuję za wsparcie, głosy. Nie spodziewałam się, że aż tyle osób we mnie uwierzy! Oczywiście te wszystkie emocje przypłaciłam 40 stopniową gorączką i zapaleniem gardła. Dorobiłam się też psychofana lat kilkanaście, który nękał mnie telefonami i sms’ami w środku nocy. Było to nieco przerażające. Dlatego teraz chcę już wrócić do normalności i przede wszystkim zabrać się za zaplanowaną pracę.

Myślę, że mogę już się Wam przyznać. Planuję zbudować antresolę i na niej spać (oczywiście nie samotnie). Szukam więc inspirujących wnętrz, gdzie takie rozwiązania zastosowano oraz sposobów na jej wykonanie.

Zwykle, gdy wpisujemy w wyszukiwarkę  hasło: „antresola” znajdujemy głównie wnętrza loftów. To naturalny widok w tych przestrzeniach. Jednak mi zależy na wykorzystaniu antresoli w małych przestrzeniach i nie tak wysokich jak lofty

Zaletą mieszkania w starej kamienicy jest to, że moje mieszkanie ma wysokość 3,20m.
Nie wystarczy to jednak na antresolę w której można swobodnie stać. Aby móc się swobodnie wyprostować pod antresolą powinno być 2,20 m a do sufitu 2 m.
Odkąd mamy dwójkę maluchów zaczęliśmy się dusić w naszym mieszkaniu. Na razie nie możemy sobie pozwolić na zakup większego a stare stało się już bardzo niewygodne.
Myślałam, że będę mieszkać w moim mieszkaniu zawsze. W końcu żyję tu od urodzenia. Myślałam, że 60 metrów wystarczy swobodnie do życia. Myliłam się. Dwójka maluchów znacznie zawęziła naszą przestrzeń życiową. 
Wszystko za sprawą długiego przedpokoju, który zabiera nam metraż a nie daje nic (no może tylko przestrzeń do przechowywania). Normalnie w mieszkaniach 60 metrowych są 3 pokoje. My mamy tylko dwa. Jeden to sypialnia a drugi to salon. Za to mamy długi, wąski przedpokój (klik).
Nastał kres sypialni połączonej z pokojem dziecięcym. Nie zdaje już egzaminu. Trzeba było coś wymyślić.
Wtedy zobaczyłam pewne zdjęcie, zainspirowałam się i już wiedziałam, że czas na zmiany.

Popatrzcie co wpadło mi w oko:

A z tej konstrukcji powstał przepiękny pokój zabaw:

źródło: Angie B.via Apartment Therapy

Powiem Wam, że ostatnio sporo osób buduje antresole. Kiedy montowałam grzejnik (tutaj) aż dwóch panów instalatorów opowiadało o tym, że właśnie zbudowało antresole. Obie dla dzieci i głównie z funkcją spania.

źródło: bjurfors.se via homedit.com

Teraz w moim przedpokoju mamy już prawdziwy skład budowlany, ale ponieważ dowodzi mój mąż, to to nie będzie szybki remont.
Pracować będziemy tylko w soboty  (w niedzielę wiercenia wiertarką udarową sobie raczej nie wyobrażam).
Już powoli zbieram materiał na post DIY krok po krok. Opowiem Wam co kupić i w jakich ilościach.
A póki co,  po pierwszym weekendzie widok prezentuje się tak:

Jak widzicie kupiliśmy znacznie szarsze deski (a właściwie nie deski tylko kantówki) niż w projekcie, który mnie zainspirował. Dostanie kantówek o takich wymiarach w markecie budowlanym było nieosiągalne, ale o tym opowiem Wam w podsumowaniu całej realizacji.

Kasia z bloga Kawałek siebie zaprezentowała taką antresolę. Więcej możecie zobaczyć na jej blogu (tutaj):

źródło: Kawałek siebie

Zamiast łóżka piętrowego można zbudować antresolę:

 źródło: 2smahus.blogspot.se

Tutaj antresola została pomalowana na biało. Najprawdopodobniej została zrobiona z płyty wiórowej. Zamontowano w niej oświetlenie punktowe. Jak widzicie nie zostawiono za dużo miejsca pod sufitem a mimo to ta antresola prezentuje się świetnie. Stanowi integralną część salonu i stanowi świetne rozwiązanie na organizację sypialni w salonie:

źródło: www.fantasticfrank.se

Kolejna antresola wykorzystująca uroki starego mieszkania. Ta dodatkowo ma okno. Ten projekt bardzo mi się spodobał. A ta garderoba na dole – marzenie!

źródło: Alvhem Mäkleri, via gravity-gravity.tumblr.com

źródło: Marianne Evennou via www.myparadissi.com

Malutkie mieszkanie i sposób na sypialnię. Ja narzekam na 60m  inni muszą żyć w takim mikroskopijnym wnętrzu:

źródło: Eli Meir Kaplan via  dwell.com

A na koniec antresol połączona z garderobą:

źródło: Adalmina’s Secret via apartment theraphy

 
Więcej inspiracji znajdziecie na mojej tablicy Pinterest:

Może Wy też budowaliście antresole i możecie się podzielić jakimiś radami? Prawda jest taka, że robota posuwa się tak wolno, bo mój mąż chce sprawdzić każdy najdrobniejszy niuansik aby pod naszym załóżmy 200kg ciężarem nie skończyło się to wypadkiem. Trzymajcie kciuki, abym szybko wydobrzała i dokończyła tę metamorfozę! 

Wszystkie zdjęcia zostały zamieszczone po uprzednim zapytaniu autora o zgodę.

Related Posts