Jaką farbę wybrać do malowania drewna? Raport ze sklepów!

by Kasia Bobocińska
Malowanie to dla mnie czynność zupełnie naturalna. Maluję średnio raz w tygodniu. Nie ważne czy są to ściany, czy meble z drewna czy z MDF. Staram się Was motywować i inspirować, abyście i Wy chwycili za wałek i pędzel. I kiedy po ostatnim poście, będącym dla Was instrukcją krok po kroku, jak malować płytę MDF, napisaliście mi, że wyszło fajnie, ale gdzie kupić takie farby? Zdębiałam. Jak to? To niemożliwe.
To prawda, że ja zamawiam farby telefonicznie w małym sklepie firmowym, aby oszczędzić sobie wycieczek do dużych molochów, to wiem, że dla Was ważna jest oferta farb ogólnodostępna. Jak mam Was inspirować, skoro po zobaczeniu czegoś u mnie nie możecie pójść i od razu kupić zrobić podobnej metamorfozy, bo nie możecie kupić farby z mieszalnika? Pojechałam czym prędzej, tego samego wieczoru, do dwóch najbliższych supermarketów budowlano-remontowych, aby sprawdzić jak prezentuje się ich oferta farb do drewna.
Okazało się niestety, że po pierwsze w żadnym z nich nie ma akrylowej farby Śnieżki Supermal do drewna i metalu, nawet w podstawowych kolorach. Jeśli chcemy farbę z mieszalnika to niestety musimy zadowolić się albo Tikkurilą (Leroy Merlin, Castorama) albo Dulux (Leroy Merlin).
W dzisiejszym poście czekają Was same konkretne informacje dotyczące farb znalezionych w dwóch popularnych supermarketach budowlano-remontowych. Na podstawie danych, które zebrałam będziecie mieć napisane czarno na białym, co się opłaca a co nie? Zrobiłam kilkadziesiąt zdjęć farb, które stały na półkach. Zobaczcie do jakich wniosków doszłam i odpowiedzmy sobie na pytanie: „czy naprawdę chcecie malować drewno?”:

Zanim poznacie zestawienie wszystkich farb, jakie znalazłam w supermarketach, zobaczcie 3 RODZAJE farb, jakimi maluję drewno, z przykładami:
Korzystałam w swoich realizacjach z każdej z tych farb:
FARBA AKRYLOWA

Malowanie szafki na przyprawy

FARBA OLEJNO – FTALOWA
Malowanie na zielono drzwi

FARBA KREDOWA
Fotel Ludwik w nowej odsłonie

A teraz zobaczcie co znalazłam w supermarketach:

Ceny farb są bardzo różne. Wahają się od 8,84zł do 0,99zł za metr kwadratowy.

Czy na pewno chcesz malować drewno?

Powyżej przedstawiłam Wam zestawienie farb do malowania drewna. Teraz od razu widać, jakie farby są najtańsze, jakie są najbardziej wydajne i jakich zakup najbardziej się opłaca. Prawda jest taka, że póki ich nie wypróbujecie, nie jesteście w stanie sprawdzić, czy te farby są dobre czy nie. Mogą kiepsko pokrywać drewno, jak kiepski, tani lakier do paznokci. W rzeczywistości musimy go zużyć więcej, niż tego relatywnie droższego. Czytajcie, więc opinie w internecie, szukajcie na blogach lub forach tematycznych, aby nie kupić bubla. Zanim jednak przystąpicie do malowania, odpowiedzcie sobie na jedno zasadnicze pytanie:   Czy na pewno chcecie malować drewno? Wiedzcie, że w internecie jest wiele przeciwniczek, tak zwanego, „bielenia drewna”. Wielokrotnie spotkałam się z atakiem na osoby, które pomalowały na biało meble z PRL. Spotykała je fala hejtu. Do tego stopnia, że zaczęłam się zastanawiać, jak można, aż tak ingerować w czyjeś wybory!
Pokrycie drewna nieprzezroczystą powłoką to proces, który jest trudny do odwrócenia. Ja jestem zdecydowanie za tym, aby malować MDF lub powłoki mniej szlachetne. Jak malować MDF: instrukcja tutaj (klik). Drewno lubię pomalowane częściowo. Niektóre meble warto oszczędzić od malowania a inne warto przerobić, zamiast wyrzucić. I moi kochani wrócę do boazerii, którą tak chwaliliście w poście: 30 błędów które współczesne wnętrze nie wybaczy– warto ją malować i warto ją ocalić w ten sposób.
Rozważmy zatem: czy malujemy, aby ocalić czy malujemy, aby….?

Jeśli wpis okazał się dla Was przydatny, podzielcie się nim z innymi i udostępniajcie 🙂

Niepublikowane materiały, pliki do pobrania, nowości. Bez spamu!

* indicates required
Adres e-mail *

Related Posts