ŚLUBNE DEKORACJE: wrażliwość na porcelanę

by Kasia Bobocińska
Dziś już końcowy wpis z polską porcelaną w roli głównej. Poznaliśmy szlachetną białą porcelanę, piękny komplet skąpany w różu oraz  zastawę ręcznie ozdobioną prawdziwym złotem. Dziś bohaterką jest biało-srebrna porcelana MariaPaula o nazwie Snow. Zobaczcie jak prezentuje się na szarym obrusie z dodatkami w kolorze fuksji.

Przygoda
z piękną polską porcelaną była niezwykle inspirująca i wiele się
podczas niej nauczyłam. Prawdą jest, że człowiek uczy się całe życie i
nic w tym złego. Podczas pierwszego spotkania z polską porcelaną byłam
tylko estetką: ceniłam piękno, szlachetność, kształt. Niewiele
wiedziałam czym jest “wrażliwość na porcelanę”. Do pewnych rzeczy należy dojrzeć. Podczas wędrówki po świecie szlachetnej polskiej porcelany byłam nieustannie inspirowana, motywowana i zapraszana do jej odkrywania.

Czym jest wrażliwość na porcelanę?

„Do wrażliwości na porcelanę dorastałam przez całe lata.
Wcześniej była dla mnie produktem domowym, funkcjonalnym i niezbędnym.
Potem stała się tematem mojego życia zawodowego. Patrzyłam jak traktują
ją ci, którzy ją tworzą, kupują i sprzedają. I jednocześnie patrzyłam
jak zdobyła ich serca. Stała się ich pasją.

Tacy ludzie uczyli mnie, że porcelana jest produktem szlachetnym,
jak złoto i platyna, że jest dziełem sztuki jak rzeźba i malarstwo, że
jest jak kamienie szlachetne. I ja także pokochałam porcelanę, jej biel i
przejrzystość.” – mówi
Bogna Biesiacka opiekun marki

 Jak należy odbierać porcelanę?

W poprzednim wpisie napisałam:

Złoto jest teraz bardzo modne, więc taki komplet znajduje się na szczytach ślubnych list zakupowych. Choć w pamięci mam starą witrynkę babci i odświętny serwis obiadowy błyszczący w środku (bo pieczołowicie polerowany) na honorowym miejscu i muszę powiedzieć, że widzę pomiędzy nimi spore podobieństwo. Bo jest to wzór ponadczasowy. Taki, który jest modny teraz i za 20 lat. 

To nic złego, że piękna porcelana kojarzy mi się z babcią. Ona wyznawała wartości, którymi się teraz kieruję. Ona, w czasach kiedy rzeczy nie były tak łatwo dostępne, odkładała pieniążki a następnie stała w kolejce, aby zarówno moją mamę jak i jej siostrę na ślub wyposażyć w odpowiednie wiano. Uważała, że ponieważ ona do ślubu szła “goła” to każda z córek na ślub otrzyma komplet porcelany, srebrne sztućce oraz pościel ręcznie haftowaną. Każda z tych rzeczy jest w naszej rodzinie od lat. Również ja od babci na ślub otrzymałam sztućce. Brakowało mi porcelany.

Współcześnie Młodzi wolą otrzymać na ślub pieniążki a wyposażenie w postaci talerzy kupują najczęściej w Ikea. Szkoda. Może warto pomyśleć o tym, aby w ten wyjątkowy dzień otrzymać prezent tak wyjątkowy jak ta chwila.Jakie uczucia wywołuje porcelana? 

Nie wystarczy napisać: piękna, klasyczna biała porcelana z dodatkiem platyny – to zaledwie powierzchowne odbieranie piękna. Weźmy do ręki kubek czy filiżankę, wlejmy do niej odrobinę kawy lub herbaty i rozkoszujmy się chwilą. Mamy w rękach coś niezwykle kruchego a jednocześnie niezwykle pięknego. Pomyślmy o tym, że porcelana w Chodzieży produkowana jest od 1852 roku. Ja w moich rękach trzymam kubek z kolekcji Snow. Przesuwam palcem po zdobieniach. Czule gładzę delikatną chropowatość, delikatne prążki. Na tym srebrne punkciki. Rozkoszuję się tą chwilą.

 

Przyjrzyjmy się bliżej ostatniej ślubnej kompozycji. Jest utrzymana w modnych szarościach z dodatkami w kolorach: czarnym i różowym. Na stole pojawiły się talerze z dwóch kompletów MariaPaula: białe talerze z delikatnym wzorem przypominającym śnieg – Snow i głębokie talerze z szarą obwódką z kolekcji Agapantus. Do kryształowych świeczników wrzuciłam garść perełek, które również rozsypały się na ozdobionej kryształkami podstawce na świeczki.

Warto zwrócić uwagę na kieliszki Onyx, które mają czarną nóżkę i idealnie pasują do tej kompozycji. Kryształki, perły, czerń Onyxu – elegancja z odrobiną glamour.

Piękne śnieżnobiałe talerze z platynowymi kropkami z kolekcji Snow zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Żałuję, że nie mogłam osobiście podziwiać procesu ich produkcji i momentu, kiedy są ręcznie zdobione. Tak, dokładnie – ręcznie! Dzięki temu w nasze ręce trafia produkt wyjątkowy i niepowtarzalny. Taka porcelana to idealny prezent ślubny. Przepiękny komplet porcelany przyda się w każdym domu.

Na koniec jeszcze kilka słów na temat mody na złote sztućce. W poprzednim wpisie napisałam:

“Ostatnio opanowała nas istna moda na złote elementy zastawy stołu. Nie musimy jednak przy talerzach z elementami złota od razu sięgać po złote sztućce. Wystarczy dobrać smukłe, eleganckie, błyszczące sztućce z kolekcji Gerpol i nasz stół będzie się prezentował pięknie.”

Zdziwiło Was to stwierdzenie. Przecież złote czy pozłacane sztućce należą do najdroższych prezentów i wybierane są bardzo rzadko. I tak, i nie. Jeśli chodzi o sztućce z prawdziwego złota lub jego dodatku to tak, nie są ona tak popularne. Natomiast moda na złote sztućce, jak te z kolekcji – Bloomingville, które opisywałam już na początku tego roku trwa. Również na tegorocznych targach w Mediolanie podczas wizyty w Moooi, złote sztućce zwróciły moją uwagę (pokazywałam je we wpisie o trendach z Mediolanu – najnowsze trendy z Mediolanu 2016).

Oczywiście uwielbiam łączyć stare z nowym i tanie z drogim, ale w tej kompozycji zdecydowanie piękniej prezentują się moje ulubione sztućce z Gerpol – Apollo (to mój faworyt ze względu na kształt noża). Zresztą jeśli chodzi o prezent ślubny to zdecydowanie wolałabym dostać coś, co zostanie ze mną na lata.

Zobaczcie jak powstaje przepiękna porcelana MariaPaula. Zaskoczyło mnie to jak wiele rzeczy jest robionych ręcznie, jednocześnie z dbałością o najwyższą jakość produktu.

Photo: MariaPaula

A Wy macie w domu komplet porcelany na specjalne okazje?Do dekoracji stołu użyto:
serweta szara dekoria.pl
białe serwetki dekoria.pl
talerz płytki z kolekcji porcelany MariaPaula Snow Piękno w domu
talerz głęboki z kolekcji porcelany Agapantus Piękno w domu
świecznik baryłka Piękno w domu
świecznik wysoki z kryształami Piękno w domu
talerz szklany, podstawka na świece Piękno w domu 
kieliszki do wina Onyx Piękno w domu 
zestaw sztućców Gerpol Apollo Piękno w domu
kubki z kolekcji Snow Piękno w domu

Za pomoc przy  realizacji projektu dziękuję sklepom Piękno w domu 

Niepublikowane materiały, pliki do pobrania, nowości. Bez spamu!

* indicates required
Adres e-mail *

Related Posts