TRENDY prosto z Mediolanu. Na jakie meble warto zwracać uwagę w sklepach?

by Kasia Bobocińska

Dziś zapraszam Was na moje pierwsze spostrzeżenia z tegorocznych targów meblarskich w Mediolanie – Salone del Mobile 2019. To zdecydowanie najważniejsze wydarzenie z branży wnętrzarskiej w Europie. Wystarczy kilka dni, by zmienić swój sposób patrzenia na meble i kolory. Uwielbiam odwiedzać na nich moje ulubione stoiska (klik) a także eksplorować zupełnie dotąd nieznane obszary designu. Zawsze wracam z nich zainspirowana i pełna wrażeń, które wykorzystuje później w swojej pracy przez cały rok! Wpisy o TRENDACH KOLORYSTYCZNYCH i TRENDACH W DREWNIE są już w przygotowaniu. A także dodatkowa niespodzianka, stąd też potrzebuję ciut więcej czasu na jej przygotowanie. Od ponad tygodnia każdego wieczoru przeglądam zdjęcia z Mediolanu, a jest ich w tym roku ponad 12000. Pojechałam do Mediolanu w 8 miesiącu ciąży ze wsparciem w postaci męża. Działaliśmy wspólnie i dzięki temu przeglądając jego zdjęcia, mogę dostrzec więcej detali, które sama przeoczyłam. Zanim jednak podsumujemy nasze wrażenia z całych targów, wybrałam dla Was kilka trendów, które pojawiały się na większości stoisk. Na jakie meble warto zwracać uwagę w sklepach?

W tym roku postanowiłam podejść do tematu trendów bardziej praktycznie i pokazać je nie tylko na pięknych zdjęciach z Mediolanu, ale także tutaj na polskim rynku meblarskim. Dzięki temu będziecie mogli zobaczyć nie tylko to, co jest modne w Europie, niedostępne dla nas, ale także od razu będziecie mogli zobaczyć podobne produkty w polskich sklepach. Długo zastanawiałam się jednak jak podejść do tego zadania, w końcu jeden sklep to za mało. Dlatego postanowiłam pokazać Wam produkty z polskiej platformy eMAG, na której dostępne jest ponad 10 tysięcy marek i blisko milion produktów! Jest z czego wybierać! Oczywiście produkty posegregowane są na odpowiednie kategorie (ponad 1000 kategorii) a my skupimy się na jednej Dom i Ogród.

Łóżka tapicerowane z wysokim zagłówkiem

Od kilku sezonów w sypialniach modne są łóżka tapicerowane i w tym roku nic się nie zmieniło. Dotąd jednak zagłówki były grube i mocno pikowane. Obecnie panuje moda na zagłówki wygięte. Mają one znacznie lżejszą konstrukcję oraz ich boki są dodatkowo wygięte. Również cała konstrukcja łóżka jest znacznie lżejsza niż w latach poprzednich. Nóżki łóżek są delikatniejsze, wykonane z metalu lub drewna. Często spotykanym materiałem jest skóra lub ekoskóra, filc oraz płótno. Królują stonowane barwy ziemi, choć czasem można zobaczyć bardziej wyraziste kolory.

Turri

Na jakie meble warto zwracać uwagę w sklepach?

Turri

Na jakie meble warto zwracać uwagę w sklepach?

Turri

Ponieważ łóżka tapicerowane królują u nas od kilku sezonów to ich oferta w polskich sklepach jest bardzo bogata:

Na jakie meble warto zwracać uwagę w sklepach?- Pufy i fotele

Możemy powoli zapomnieć o prostych kwadratowych, minimalistycznych formach mebli. Te, które najczęściej widziałam podczas oglądania stoisk Salone del Mobile do prostych nie należały. Jakby nadmuchane, nieco wynaturzone formy, przypominały mi nadmuchane balony. Pękate, nieregularne kształty, sporo okrągłości. To co zobaczyłam przypomniało mi, że powoli opuszczamy lata 60-70 i wchodzimy w abstrakcyjne formy lat 80 i 90. Moda na meble z tamtych lat powraca również we wnętrzach, czy tego chcemy, czy nie.

Zmieniły się też materiały z których wykonywane meble. Z roku na rok coraz popularniejszym materiałem staje się Boucle, czyli wszelkie supełki przypominające baranka (także takiego, jaki w latach 90 był modny na ścianach) oraz meble wykonane ze skóry.

Na jakie meble warto zwracać uwagę w sklepach?

Pufy, siedziska, leżanki są w salonie równie ważne jak sofy. Ze względu na swoje duże gabaryty z powodzeniem zastępują tradycyjne fotele. Co ciekawe, na salony powoli wracają, tak modne w latach 90 pufy worki. I choć dostrzegam nadchodzące zmiany w stylu mebli, to na ten moment moja stylistyka nie jest jeszcze na nie gotowa.

Na jakie meble warto zwracać uwagę w sklepach? Annibale colombo
Na jakie meble warto zwracać uwagę w sklepach? MASCHERONI

Na stronie eMAG znalazłam wiele mebli pasujących do obecnych tendencji:

La Mama to projekt włoskiego projektanta Gaetano Pesce dla C&B Italia (dziś B&B Italia), który w tym roku obchodzi 50 lecie (1969).

Na jakie meble warto zwracać uwagę w sklepach?
Sofy o zaokrąglonych kształtach

Kwadratowe, kanciaste sofy powoli nikną, zastępowane przez okrągłości. Jaki los czeka tradycyjny szary narożnik? Czy w naszych mieszkaniach znajdzie się miejsce na takie zaokrąglenia, czy przeważy u nas zmysł praktyczny i pozostaniemy przy formach kanciastych? Czy takie “nadmuchane” sofy pasują do naszych małych mieszkań, czy raczej do dużych salonów w domach o powierzchni ponad 200 metrów? Myślę, że przekonamy się niedługo, jak przyjmie się ten trend w Polsce. Na razie Polacy przekonali się do wyrazistych kolorów. Zobaczymy, co będzie dalej.

Na jakie meble warto zwracać uwagę w sklepach? – Stoliki

Ogromnie modne są wszelkie zaokrąglenia i łuki. Przekłada się to oczywiście na kształt mebli. Stoliki, jakie najczęściej można było zobaczyć w Mediolanie były albo okrągłe, albo półokrągłe. Jeśli kiedyś miały kształt kwadratu lub prostokąta to ze ściętymi bokami (zobaczcie na zdjęciach powyżej). Mam wrażenie, że w temacie stolików w Mediolanie można było zaobserwować niezły freestyle. Panowała jedna zasada: ma być ciekawie i zaskakująco. Dlatego jedne marki postawiły na wyszukane kształty a inne na zabawę w łączenie nietypowych materiałów: drewna z marmurem, drewna ze skórą, czy zestawienia trzech elementów: plastiku, marmuru i drewna. Jeśli chodzi o kształt nóg, to również można było zaobserwować wiele tendencji: od cienkich delikatnych drewnianych nóżek (zwanych potocznie patyczakami) po grube, niczym nadmuchane nóżki przypominające nogi Wenus z Willendorfu. Zresztą nie przypadkowo wspominam akurat tę figurkę, bo odniesień do jej figury można znaleźć znacznie więcej, jak choćby we wspomnianym wyżej fotelu Gaetano Pesce.

Na jakie meble warto zwracać uwagę w sklepach?Na jakie meble warto zwracać uwagę w sklepach?Na jakie meble warto zwracać uwagę w sklepach?

Z przebogatej oferty eMAG wybrałam najbardziej ciekawe przykłady stolików:

Na jakie meble warto zwracać uwagę w sklepach?

Mam nadzieję, że ten artykuł okaże się dla was pomocny w aranżacji waszych wymarzonych przestrzeni. Na jakie meble warto zwracać uwagę w sklepach? Co myślicie o najnowszych trendach? Czy przyjmą się w polskich wnętrzach? Koniecznie dajcie mi znać, co wpadło Wam w oko a jak już kończę dla Was obiecane raporty o kolorach i drewnie. I jak zwykle mam inne spostrzeżenia na temat tego co będzie modne, podobnie jak w zeszłym roku, gdy pisałam Wam o Multikolorze.

Related Posts