PORADY: Jak zaprojektować łazienkę, która będzie łatwa do sprzątania?

by Kasia Bobocińska

Niedawno napisałam post JAK DBAĆ O CERAMIKĘ ŁAZIENKOWĄ?, ale samo dbanie to jedno, a drugie to zaprojektowanie łazienki, która jest łatwa w utrzymaniu czystości. Jaka to łazienka? Czy rzeczywiście można stworzyć wnętrze, które łatwo się sprząta? Pierwsze co przychodzi mi do głowy w przypadku projektowania przestrzeni łatwych do sprzątania to oczywiście hasło less is more, czyli im mniej na wierzchu, tym lepiej. Sprawdza się to także w innych wnętrzach niż łazienka, bo to zasada uniwersalna. Sama w starym mieszkaniu borykałam się tak zwanym lekkim “zagraceniem” czego dobitnym przykładem jest mój kredens-witryna, który już teraz cierpi na lekkie przepełnienie, delikatnie rzecz ujmując. Co jeszcze oprócz podstawowej zasady less is more sprawdzi się w łazience i o czym należy pamiętać już na etapie jej projektowania. Przekonajmy się.

Jak zaprojektować łazienkę, która będzie łatwa do sprzątania?

Urządzenie łazienki łatwej do sprzątania wcale nie jest łatwe. I na wstępie warto zaznaczyć, że łazienka łatwa do sprzątania, to nie to samo co łazienka, której sprzątać nie trzeba w ogóle. Niestety, to nie ta bajka. Łazienkę sprzątać trzeba bez względu na to, czy zajmuje nam to 10 minut, czy pół godziny. Jak wyrobić się w 10 minut? To proste. Mieć po prostu wszędzie maksymalnie gładkie powierzchnie. A co to oznacza w praktyce? Po prostu zabudowę pod sam sufit, błyszczące, gładkie płytki wielkoformatowe, wiszące toalety i szafki pod umywalkę. W przypadku takiej łazienki wystarczy przetrzeć podłogę za pomocą mopa  i jednym płynnym ruchem zetrzeć powierzchnię ścian. Jeśli mamy do tego odpowiednio dobraną ceramikę na przykład z technologią Rimfree® (czyli mówiąc najprościej jak się da, nasza toaleta nie ma kołnierza utrudniającego utrzymanie jej w czystości) plus wolnoopadająca deska antybakteryjna Nova Pro z zawiasami w technologii Click2Clean ułatwiającej jej czyszczenie, z wkładami czyszczącymi wkłady Smart fresh umiejscowionymi bezpośrednio w spłuczce.

Zobaczcie w łazience poniżej. O ile na ścianach i na podłodze zastosowano płytki drewnopodobne, to ta łazienka pasuje do kategorii łatwej w sprzątaniu. Powierzchnia podłogi jest łatwa do sprzątnięcia, gdyż zastosowano wiszące szafki oraz ceramikę. Na ścianie po prawej zastosowano wielkoformatowe płytki, które gwarantują znacznie mniejszą powierzchnię trudnych do doczyszczenia fug.

Jak projektować łazienkę, aby utrzymanie jej w czystości było proste?

Przygotowałam dla Was 10 punktów, o których musicie pamiętać już na etapie projektowania łazienki i wyboru do niej odpowiednich sprzętów, aby w przyszłości sprzątanie łazienki ograniczało się do trzech czynności: przetrzeć mopem podłogę, przetrzeć szmatką ścianę, przetrzeć szmatką ceramikę 🙂 (+plus raz na jakiś czas wyszorować miskę wiszącą).

1. Staraj się maksymalnie wykorzystać przestrzeń łazienki

Szafki w łazience pozwalają nam na łatwiejszą organizację przestrzeni. Oczywiście nie w każdej łazience jest miejsce na takie rozwiązania, ale gdy nie mamy miejsca na gotowe, praktyczne rozwiązania, to warto pomyśleć o szafkach zbudowanych przez stolarza. Warto maksymalnie wykorzystać przestrzeń nawet w niedużej łazience. Wszelakie zakamarki, niezabudowane rogi to potencjalne miejsce na gromadzenie się brudu, kurzu, kłaków oraz pająków. Dlatego już na etapie projektowania warto pomyśleć o meblach, szczególnie tych wiszących. Szafki w łazience sprawdzą się świetnie do przechowywania ręczników, kosmetyków, chemii oraz akcesoriów do sprzątania itp. Wiadomo, że im więcej przedmiotów zostawimy na widoku, tym więcej gromadzi się na nich kurzu.

2. Zastosuj wiszące rozwiązania

Tak jak wspominałam wcześniej zarówno szafki jak i  sanitariaty podwieszane są optymalnym rozwiązaniem do łazienki, którą chcemy utrzymać długo w czystości. Prosta w formie miska ustępowa ma mniej elementów, które mogą się zakurzyć a podłoga pod nią jest łatwiejsza do umycia. Wiszące szafki uchronią nas przed zalaniem w przypadku nagłej awarii i rozlania się na podłodze sporej ilości wody.

3. Dobierz odpowiednią ceramikę łazienkową ułatwiającą utrzymanie jej w czystości

Toaleta bez kołnierza to już nie innowacja to standard w projektowaniu łazienek. Dzięki temu, że nie ma kołnierza, utrzymanie w czystości takiej toalety jest znacznie prostsze. Taką toaletę czyści się łatwiej, szybciej i przyjemniej. Więcej o tym możecie przeczytać w moim poprzednim poście: JAK DBAĆ O CERAMIKĘ ŁAZIENKOWĄ?

Przy wyborze ceramiki warto pomyśleć o wolnoopadającej desce antybakteryjnej z zawiasami w technologii Click2Clean (na przykład Nova Pro). To mechanizm szybkiego wypinania deski sedesowej dzięki któremu podczas mycia toalety możemy łatwo i szybko dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Z kolei powłoka antybakteryjna gwarantuje zachowanie wysokiej higieny.

4. Łatwa do sprzątania podłoga

Łatwa do sprzątania podłoga, to podłoga gdzie nie napotykamy na każdym kroku na przeszkody. Na podłodze najlepiej sprawdzą się gładkie i błyszczące: gres porcelanowy, terakota, szkliwiony klinkier. Modny gres polerowany jest narażony na zabrudzenia wnikające w otwarte pory płytki, dlatego wymaga impregnacji, zanim zacznie się użytkować podłogę, i jej regularnego powtarzania. Podobnych zabiegów potrzebują posadzki z kamienia – z wyjątkiem płytek z granitu i kwarcytu. Na czystość posadzki z płytek i kamienia wpływa też wielkość poszczególnych elementów, pociągająca za sobą liczbę połączeń: im większe elementy, tym mniej łatwo brudzących się spoin.

5. Pokrycie ścian

Idealnym pokrycie ścian w łazience łatwej w sprzątaniu to duże gładkie powierzchnie, uzyskane za pomocą np.: farby odpornej na wodę, płytek wielkoformatowych. Jeśli wybierzemy płytki ścienne bez połysku, nie będzie trzeba ich co chwilę polerować. Aby ograniczyć ilość trudnych do doczyszczenia fug, warto użyć płytek wielkoformatowych. Ja w domu zastosowałam płytki wielkoformatowe z kolekcji Monolith.

6. Blat pod umywalkę – mniejszy blat mniej sprzątania

Nie mniej ważne jest pokrycie blatu, na którym umywalka stoi lub jest w niego wpuszczona. Znacznie łatwiejsze jest utrzymanie w czystości umywalki, która swoim kształtem wpasowuje się całą powierzchnią w szafkę, czyli tak zwanej umywalki wpuszczanej w szafkę. Okolice umywalki, są zawsze miejscem, gdzie musimy zmierzyć się z osadami z mydła, wszelkimi zaciekami, zachlapaniem okolic umywalki brudną wodą ściekającą z dziecięcych łapek. Kiedy brud dostanie się w miejsce łączenia blatu z umywalką to w grę wchodzi pracochłonne doczyszczanie tej powierzchni na przykład starą szczoteczka do zębów. Podsumowując najłatwiejszym do utrzymania w czystości rozwiązaniem jest umywalka wpuszczana w szafkę lub taka, która opiera się o nią całą podstawą, jak na zdjęciu poniżej:

Jak zaprojektować łazienkę, która będzie łatwa do sprzątania?

U Pauli z bloga refreszing do wyczyszczenia zostaje malutka powierzchnia blatu wokół dość sporych rozmiarów  podwójnej umywalki z kolekcji Traffic.

Photo: refreszsing

7. Bateria idealnie dopasowana do umywalki

Nie mniej istotną kwestią jest wybór odpowiedniej baterii do umywalki. Dlaczego? Z prostej przyczyny, za długa lub za krótka bateria będzie nam rozchlapywać wodę na płytki, lustro i blat umywalki. Efekt: codzienne czyszczenie okolic umywalki z zacieków po czasem niezbyt czystej wodzie (wyobraźcie sobie dziecięce łapki po zabawie w ziemi) oraz z zacieków z mydła. Moja bateria w łazience na górze pasuje do umywalki Ego. Dysza baterii Inspera trafia nie w sam środek umywalki, dzięki czemu woda nie rozbryzguje się na wszystkie strony.

8. Wanna żeliwna, czy akrylowa

W swoim starym mieszkaniu miałam wannę żeliwną, dlatego dokładnie wiem, z czym wiąże się jej czyszczenie. Niestety, choćbyśmy stawali na głowie, wanna żeliwna wymaga użycia zupełnie nieekologicznych, silnych środków chemicznych i sporo wysiłku w doszorowaniu jej z kamienia. Uwielbiam swoją retro wannę, ale utrzymanie jej w czystości kosztowało mnie wiele wysiłku. Zdecydowanie łatwiejsza w czyszczeniu jest wanna akrylowa – wierzchnią warstwę tworzy termoutwardzalna farba proszkowa, która ogranicza rozprzestrzenianie się drobnoustrojów i ułatwia czyszczenie. Na powierzchni akrylowej trudniej osadza się kamień, nie gromadzą się bakterie i grzyby oraz nie wchodzi ona w reakcję z substancjami czyszczącymi.

9. Szafka z lustrem

Moja koleżanka urządziła ostatnio łazienkę marzeń. Piękna wanna, prześliczna umywalka na retro chromowanym stelażu kosztująca majątek, stojąca retro miska ustępowa, ogromnej urody lustro w złoconej ramie. Widzicie ten piękny obrazek? Zachwytów nie było koca do czasu gdy…okazało się, że w swojej mikroskopijnej łazience powierzchni nieco ponad 3 metry zapomniała pomyśleć jakimkolwiek miejscu do przechowywania. Nawet najpiękniejsza łazienka starci nieco na uroku, gdy na umywalce będą stały nasze kremy, szczoteczka do zębów. Zresztą, gdy mamy tylko jedną łazienkę, z której korzystają też nasi goście, to wolałabym skrzętnie ukryć przed ich czujnym wzrokiem bardziej osobiste przedmioty, z których korzystam. Czasami jednak miejsca jest tak mało, że nie mamy szans wstawić do naszej łazienki żadnej szafki. Wtedy idealnym rozwiązaniem wydaje się szafka z lustrem, w której możemy ukryć przedmioty ułatwiające nam zachować higienę, kosmetyki etc.

10. Wyposażenie łazienki ułatwiające sprzątanie

Niezwykle przydatne w utrzymaniu czystości oraz podstawowej organizacji są wszelkie pojemniki, organizery, kosze w których możemy ukryć brudne pranie, kosmetyki (jeśli nie mamy szuflady w szafce pod umywalką lub szafki z lustrem).

Według badań przeprowadzonych w 12 krajach na zlecenie marki Geberit, Polacy okazują się być nacją najbardziej ceniącą czystość w toalecie oraz chcącą korzystać z najnowszych i najwygodniejszych rozwiązań, które mogą im to zapewnić. Łazienka jest uważana za miejsce najbardziej zagrożone gromadzeniem się bakterii, grzybów, pleśni i brudu.

Mam nadzieję, że moje zestawienie cech, jakie powinna spełniać łazienka, której utrzymanie w czystości jest łatwe, okazało się dla Was przydatne. Jeśli macie jeszcze jakieś podpowiedzi to śmiało zostawcie je w komentarzach. Na pewno pomogą wszystkim tym, którzy poszukują odpowiedzi na pytanie: Jak zaprojektować łazienkę, która będzie łatwa do sprzątania? Sama zrezygnowałam z kilku rozwiązań, które ułatwiłyby mi sprzątanie łazienki na rzecz miłości do starych mebli (choćby moja szafka pod umywalkę z drewnianym blatem wymaga ciągłych zabiegów pielęgnacyjnych), więc może się okazać, że t Wy jesteście specjalistami w dziedzinie utrzymania łazienki w czystości. Liczę na Was! Dajcie znać w komentarzach!

Poszukujesz inspiracji do łazienki? Koniecznie zobacz wpisy z moimi poradami:

Zapraszam:

Related Posts