TRENDY: AMBIENTE 2018 – WYSTAWA

by Kasia Bobocińska

We wtorek zakończyły się targi we Frankfurcie. Już drugi raz miałam okazję uczestniczyć w targach Ambiente i wiem, że wrócę tam również za rok. To największe targi dóbr konsumpcyjnych na świecie a do zwiedzenia miałam aż 11 hal, w tym niektóre składały się z 2 lub 3 pieter, więc jak się pewnie domyślacie na takich targach wygodne buty to podstawa. W przeciwieństwie do Mediolanu i Salone del Mobile można tu podziwiać znacznie więcej „drobnych” dekoracji a mniej mebli. Największe wrażenie robią na mnie strefy Dining, czyli wszystko, co związane jest z dekoracją stołu. Zanim jednak zajrzymy na stoły, czekają nas trendy!

Dziś zabieram Was w miejsce, od którego zaczęłam zwiedzanie tegorocznego Ambiente. Była to jedna z bardziej inspirujących rzeczy w 2017 roku więc zaraz po wejściu do centrum wystawienniczego Messe Frankfurt to właśnie tam skierowałam swoje kroki. Byłam ogromnie ciekawa propozycji trendów zaproponowanych na wystawie: Trends 2018. I nie zawiodłam się!

Na wystawie Trendy 2018 możemy zobaczyć kilkaset przedmiotów, które specjaliści od tropienia trendów dla Ambiente, czyli bora.herke.palmisano Trend Bureau, wybrali spośród setek tysięcy wystawionych przedmiotów. Hasłem przewodnim tegorocznych targów Ambiente było „Tradycja spotyka innowację” i na wielu stoiskach, a także tutaj, mogliśmy dostrzec interpretację tego motywu.

Na Ambiente 2018 bora.herke.palmisano Trend Bureau przedstawili cztery propozycje trendów na 2018 rok: Modest Regenerations, Colourful  Intentions, Technological Emotions i Opulent Narrations, czyli w wolnym tłumaczeniu ‘nieśmiałe regeneracje’, ‘wielobarwne intencje’, ‘technologiczne emocje’ i ‘bujne opowieści’. Nic nam to nie mówi, prawda?. Gdyby ktoś zapytał mnie, co będzie modne w 2018 roku, a ja odpowiedziałabym: „bujne opowieści” to no 100% wziąłby mnie za wariatkę! Spróbujmy zatem rozszyfrować te piękne poetyckie określenia.

Modest Regenerations / Siła staroci

To dla mnie nic nowego. Myślę, że dla Was też. To, że od jakiegoś czasu bardziej zwracamy uwagę na meble, które często, zamiast wyrzucić, przerabiamy to powszechny trend. Autorzy wystawy chcieli zwrócić jednak uwagę na tworzenie nowych przedmiotów ze starych, czyli na przykład stół z wiekowych desek lub ze starych beczek po winie. Tego typu przedmioty pojawiły się już kilka lat temu na polskich targach designu. Cały czas są to jednak rzeczy bardzo kosztowne, bo przecież łatwiej nam kupić nowe deski niż uzyskać na przykład 200-letnie drewno. Niemniej w kontekście Starego domu ten trend jest jak najbardziej dla mnie. No może w przeciwieństwie do intencji autorów raczej nie ciągnęłabym w stronę stylu industrialnego tylko raczej do stylu wiejskiego domu. Stare sękate drewno, szlachetnie starzejąca się skóra, a także dość mocno zaznaczone męskie pierwiastki sprawiły, że cała propozycja modest regenerat była w męskim stylu. Zresztą zobaczcie sami:

Na wielu stoiskach, a także na tej wystawie dostrzec można było rosnące zainteresowanie lastryko. O tym trendzie pisałam tutaj.

Colourful Intentions/ Kolorowe motywy

Jasne, odważne żywe kolory: bardzo energetyczne pomarańcze, róże czy zielenie. Co roku jedna z czterech części wystawy o trendach poświęcona jest żywym kolorom. Nic dziwnego. Na każdym praktycznie stoisku na Ambiente podziwiać mogliśmy żywe, nasycone kolory. Od jakiegoś czasu jest ich coraz więcej. Po erze bieli i minimalizmu bogate, nasycone kolory przyciągają nasz wzrok i zwracają uwagę na idee upcyclingu oraz recyklingu. Motywem Colourful Intentions jest zwracanie uwagi poprzez dynamiczny kolor na bycie ekologicznym. Tym razem mocny, silny kolor ma być środkiem przekazu ważnych informacji.

Technological Emotions / Technologia i emocje

Jasne chłodne barwy:biel, jasny błękit, srebro to kolory nauki. Technologia, sztuczna inteligencja, roboty to kojarzy się nam raczej z brakiem emocji. Jednak gdy spośród tych niemalże laboratoryjnych przedmiotów wyrasta nam roślina, kwiat to w grę wchodzą już emocje. Biel pozwoli nam się odprężyć, zrelaksować, wyciszyć, ale nie możemy zapomnieć o zdrowym balansie i uniknąć zupełnie emocji. Czysty sterylny biały dom bez roślinności? – Nie dla mnie.

Opulent Narrations / Bogato zdobione

Tym razem to ostatnia propozycja jest tą, którą najbardziej zapamiętam z wystawy Ambiente. W zeszłym roku były to DELIKATNE STRUKTURY, które mnie absolutnie zachwyciły a w tym były to Opulent Narrations.

Eklektyzm, pewnego rodzaju sceniczność, ekstrawaganckość i przedmioty na wskroś oryginalne zwracają na siebie uwagę niczym poetycka bohema. Zachwyciło mnie bogactwo iluzji oraz ornamenty. Zaskoczyły wracające na salony bogate hafty. Kto ma zdolności, niech chwyta za szydełko i tworzy piękne prace, bo to jest modne! Szlachetne materiały, złoto, wełna, mahoń, kryształy oraz kolorystyka: szmaragdowa zieleń, fiolet, róż – na to trzeba zwracać uwagę w tym roku!

A Wam co najbardziej spodobało się na wystawie trendy? Który nurt jest wprost stworzony dla Was? Ja wybieram zdecydowanie ostatni, choć pierwszy też mnie odrobinę pociąga ze względu na szlachetną skórę i wiekowe drewno. Zajrzyjcie też do zeszłorocznych trendów i sprawdźcie, co się zmieniło: Ambiente 2017 – wystawa trendy.

Related Posts