MEDIOLAN 2017 – TRENDY W DREWNIE

by Kasia Bobocińska

W zeszłym tygodniu opisałam wam tendencje kolorystyczne jakie zauważyłam w Mediolanie podczas Salone del Mobile. Pewnie wielu z Was zaskoczył kolor pomarańczowy, czy to jednak koniec zmian, jakie producenci mebli i podłóg szykują dla nas na rok 2018? Oprócz kolorystyki mebli tapicerowanych, czy koloru ścian, warto zwrócić też uwagę na trendy w drewnie lub raczej tendencje, jakie dostrzegalne są w tej dziedzinie. Wtedy można mieć już pełen obraz zmian, jakie czekają nas w przyszłym roku we wnętrzach.

Ja widzicie z roku na rok wszystko się zmienia. Jeśli zastanawiacie się nad wyborem drewna na podłogę, mam nadzieję, że mój post okaże się dla Was przydatny i w jakiś sposób naprowadził Was na właściwy wybór, choć według mnie, jeśli podoba nam się dany odcień drewna to znaczy, że to on do nas pasuje. W tej kwestii rzadko decydują trendy a przede wszystkim nasz gust i upodobania. Jeśli nie podoba nam się czarna podłoga, to choćby była najmodniejsza na świecie, to i tak się na nią nie zdecydujemy.

Co udało mi się dostrzec na targach w Mediolanie? Dużo zmian. Porównajcie tegoroczne nowości z Trendami w drewnie 2016:

Określenie trendów w drewnie nie jest wcale proste, bo najmocniejszym trendem w tym roku jest “wyróżnij się bądź inny, niż inni”. Producenci starli się nas na każdym kroku zaskoczyć. Drewno jest o tyle ciekawym materiałem, że jest eksplorowane od wieków i naprawdę trudno wymyślić coś nowego w tej dziedzinie. To prawdziwe wyzwanie dla producentów a przede wszystkim dla projektantów, aby co roku zaskakiwać nas czymś nowym.

1. ZAOKRĄGLONE KSZTAŁTY

Czasami można było się poczuć jak w domu Hobbitów lub jak w pokoju dziecięcym, gdzie każdy kant został zabezpieczony przed maluchami.

Brothers and sons/forbo floorings systems

Le mani Eccellenti

Jak w domu Hobbitów:

2. DREWNO ZATOPIONE W ŻYWICY

Nie przemija moda na łączenie drewna ze szkłem, żywicą i innymi przeźroczystymi materiałami. W przeciwieństwie do zeszłego roku przynajmniej nic nam nie świeci. Niektórzy chcą wyróżnić się bardziej i tworzą struktury w których na pierwszy rzut oka trudno rozpoznać drewno:

WERNER NEUMANN

3. NOWE POŁĄCZENIA I KSZTAŁTY

Jak sprawić, aby drewno było jeszcze bardziej ekskluzywne? Połącz drewno w ciepłym wybarwieniu ze złotem.

E15

A może wyróżni nas nietypowy kształt?

Toby Jones High Gravity Table

 trendy w drewnie

DESIGN EXCELLENCE AWARD

Stolik i rzeźba w jednym. Taki stolik to prawdziwe dzieło sztuki.

Feather

 trendy w drewnie

Geometryczne kształty

Ayodhya

Self Table collection

Proste i sprytne rozwiązania, bo nie od dziś wiadomo, że geniusz tkwi w prostocie.

Many-go-Round Collection (Boxed, side-table, table)

Na okrągło okręgi, czyli zaokrąglamy wszystko co się da.

 trendy w drewnie

Nowe połączenia materiałów to też bazowanie na kontrastach i zestawianie ze sobą komponentów tanich i drogich jak np. płyta OSB z marmurem i szkłem:

VYRILE

Nietypowe połączenia. W zeszłym roku pokazywałam Wam twórcze wykorzystanie magnesów a w tym chciałabym Wam zaprezentować rzepy jako sposób na łącznie drewna i tworzenie cienkich ścianek drewnianych mających na przykład zastosowanie w przestrzeniach biurowych.

Wood-Skin®.

4. DREWNO JAK RZEŹBA

Połączenie mebla i rzeźby – funkcjonalność i obcowanie ze sztuką w jednym:

DIALMA BROWN

Fratelli BOFFI

RIVA1920 

A co nowego w podłogach? Jak zwykle wszystko zależy od naszych upodobań i gustów. Producenci dają ciekawe możliwości zarówno dla wielbicieli jasnych, szarych podłóg, jak i ciepłych miodowych oraz ciemnych wręcz czarnych. W tym roku jednak znacznie mniej jest podłóg pobielonych lub w kolorze szarym, postarzanych na rzecz ciemnych, czarnych desek. Sprawdźcie zeszłoroczne posty o trendach w drewnie: MEDIOLAN 2016 i porównajcie co się zmieniło:

1. CIEMNA PODŁOGA

ZANOTTA

POLTRONA FRAU

NATUZZI

2. MIODOWE KOLORY

3. PODŁOGA Z ODZYSKU

To nowe spojrzenie na podłogę vintage.

Arteinmotion

4. JASNO, SZARO I CIENKO

CALIA ITALIA

ALIAS DESIGN

Cienko, coraz cieniej. Stół powinien być tak cienki, żeby wszyscy zaglądali pod niego z ciekawości i zastanawiali się na czym opiera się jego konstrukcja. Tendencje, które w zeszłym roku można było dostrrzec tylko w dzielnicy młodych projektantów, teraz wykorzystali najwięksi producenci mebli:

Jak podsumować tegoroczne trendy? Przede wszystkim moją uwagę zwróciły trzy tendencje: zamiłowanie do smolisto-czernej, ciemnej podłogi, zaokrąglone kształty i lekkość konstrukcji. Nie można zapomnieć też o tym, że drewno ma nas zaskakiwać swoją farmą, kształtem, konstrukcją. A wam co najbardziej się podoba z tegorocznych trendów? Nie wiem jak Wy, ale ja powoli przyzwyczajam się do ciemnej podłogi. Na fali mocnych, kontrastowych, wyróżniających się wnętrz nie mogę jej już unikać jak ognia. Wyjątkowo podoba mi się klimat, jaki można stworzyć za jej pomocą.

MEDIOLAN 2016 TRENDY W DREWNIE

MEDIOLAN 2015 TRENDY W DREWNIE

Post powstał dzięki wsparciu firmy Barlinek

Related Posts