MEDIOLAN 2016: TRENDY w drewnie

by Kasia Bobocińska
Jak co roku oprócz trendów kolorystycznych przyglądam się z uwagą tym dotyczącym drewna. Zdecydowanie warto być na bieżąco i wiedzieć co akurat jest w modzie. Na targach można oczywiście zobaczyć jakieś ogólne tendencje, ale pewnie kilka z opisanych przeze mnie rozwiązań przeminie bez echa. Nie jestem też ekspertem w dziedzinie drewna, więc traktujcie moje propozycje bardziej w charakterze spostrzeżeń. Dostrzegłam kilka ciekawych rozwiązań, które może w przyszłości będą bardzo modne albo zostaną szybko zapomniane. Tak to już jest. Niektóre trendy się przyjmują a inne pozostają tylko sezonową modą. Jedna z zasad biznesu, która utkwiła mi w głowie mówi „nigdy nie wiadomo co się ludziom spodoba i co człowiek kupi” – taka prawda.


Na początek zobaczcie co było modne w zeszłym roku: Trendy w drewnie 2015. A teraz porównajcie czy coś się zmieniło w 2016:

Co mogliśmy zatem podziwiać na targach.


1. DREWNO I ŚWIATŁO
Proste w formie, drewniane lampy wrażliwe na dotyk zaprezentowane przez Marco Stefanelli

Te stoły nie są wykonane z drewna, ale pokazują ogólne tendencje. Nie do końca mnie jeszcze przekonuje technologia wsadzana w meble: zapachy, kolory, reakcja na ruch czy nawet wizualizacje, ale być może w tę stronę zmierza świat. Póki co taki stół, który imitowałby dźwięki burzy z piorunami nieźle przeraziłby moje dzieci.

2. PRECYZJA CIĘCIA  od jakiegoś czasu wszędzie można dostrzec modę na laser, tak samo w drewnie i w przemyśle meblowym coraz częściej stosuje się takie rozwiązania.  Za pomocą laserowego cięcia drewna można uzyskać naprawdę ciekawe efekty:
Stories By The Water

 

RIVA1920 
Przepiękny stół był wizytówką tego stoiska!
 

3. GRUBE BLATY, ale tylko w salonie, bo w kuchni robi się coraz cieńsze blaty. 
RIVA1920 

4. ZATOPIONE W DREWNIE stół niczym biżuteria. Przepiękne drewno uzupełnione przez materiał wyglądający jak żywica.

RIVA1920 

5. EFEKT KORNIKA – postarzamy drewno, ale w inny sposób – dziury po kornikach. Tą technikę widziałam pierwszy raz.

RIVA1920  

DIALMA BROWN 

BAUFORMAT 
Postarzane szafki kuchenne.

6. ŻŁOBIENIA – to mi się podoba. 
HABITO

 

7. KWADRATY 
 Stories By The Water

HABITO

 
8. DREWNO NICZYM SKAMIELINA – to pokazuję, głównie jako ciekawostkę z cyklu „czego to człowiek nie wymyśli”. Efekt na pewno robiący na mnie wrażenie.


IMPERFETTOLAB 

Kolekcja Ceramiche Piemme 2016 – Bits collection zaprojektowana przez Gordona Guillaumiera. Niestety moją uwagę w 100% pochłonął wspaniały warsztat stolarski. Przepięknie zniszczony stół… Zaprezentowana kolekcja płytek być może była piękna (nawet jestem tego pewna), ale w takim otoczeniu zupełnie nie zwróciłam na nią uwagi, bo pochłonęło mnie stare drewno.
 

Świat pragnie innowacji, ale z nostalgią spogląda też wstecz, czego dowodem jest ta ekspozycja.

A jeśli o innowacje chodzi to nie zapominajmy tez o drewnianej tkaninie, którą opisywałam tutaj: Ventura Lambrate dzielnica młodych projektantów

Teraz przypatrzmy się podłogom. 
Wielkich zaskoczeń nie było, choć nie wiem czemu w pierwszej relacji zupełnie pominęłam podłogi ciemne. Napisałam, że  są mało dostrzegalne. Trochę to prawda, bo zdecydowanie łatwiej było mi dostrzec jasne naturalne drewno czy podłogi bielone.

Podłogi:

1. SZAROŚCI lekko srebrzyste, szare dębowe parkiety wciąż modne

 2. NATURA – piękne jasne, naturalne podłogi. Zgodnie z trendem powrotu do
natury podłogi również mają pokazywać bliski kontakt z naturą. 
ITLAS

  

Na obrazku po prawej fragment wystawy Inside Wood. W ten sposób potraktowane drewno również może być dekoracją.

NATURA / PODŁOGA I ŚCIANA TO JEDNOŚĆ

Verzzeloni 

ARREX le CUCINE

NATURA – zarówno w kompozycjach klasycznych jak i nowoczesnych
AM

3. POBIELONE – nadal pięknie wygląda pobielone i z domieszką szarości. Czyli wracamy do naturalnych sposobów bielenia podłogi. 
CREO

FAER

Pięknie wyglądają takie jasne bielone podłogi.

4. CIEKAWE KOLORY – jako ciekawostkę pokazuję drewno o zabarwieniu fioletowym. Wprawdzie na suficie, ale efekt zaskakujący.

5. CIEMNE DREWNO LAKIEROWANE– ciemne drewno rzadko spotykane. We wnętrzach
zdecydowanie częściej prezentowano jasne odcienie drewna.  Przez to, że próbowałam udowodnić, że ciemnego drewna nie ma znalazłam go znacznie więcej niż początków przypuszczałam.

EDRA

OKK
Podłoga z ciemnego drewna:

6. Dywan jak podłoga Roberto Cavalli
 Również jako ciekawostka. Pomysł świetny.

 

7. PARKIETY w jodełkę wciąż modne i nie tylko we wnętrzach klasycznych oraz retro.

RITZ Paris Home Collection

 8. MELANŻ 
I nie chodzi mi o typ imprezy, ale o dobór i pomieszanie kolorów: jasne drewno, ciepłe barwy, odrobina różu, trochę ciemnego drewna – można uzyskać naprawdę ciekawy odcień podłogi.

Mam nadzieję, że mój post pokazał Wam ogólne tendencje i był przydatny, jeśli akurat nie wiecie na jaki kolor podłogi się zdecydować.

Post powstał dzięki wsparciu firmy Barlinek

Related Posts