MEDIOLAN: TRENDY KOLORYSTYCZNE 2017/2018

by Kasia Bobocińska

Uwielbiam kolory. Jednocześnie wiem, że to trudny temat. Sama cały czas uczę się je stosować we wnętrzach. Ośmielam się i otwieram na nowe możliwości. Czasami wydaje nam się, że dobrze się znamy na kolorach, że potrafimy jest stosować a w rzeczywistości ich nie widzimy. Pomiędzy dostrzegać a widzieć jest znacząca różnica. Możemy patrzeć na kolor, ale czy rzeczywiście go widzimy, czujemy, czy wywołuje on w nas odpowiednie emocje. Dziś zapraszam Was na moje spostrzeżenia na temat kolorów i TRENDY KOLORYSTYCZNE 2017.

Od zakończenia targów w Mediolanie minęło już nieco ponad tydzień i zaczęły pojawiać się pierwsze podsumowania a w tym przewidywania dotyczące kolorów. Wiele z nich mogę potwierdzić, ale w większości zauważony był zaledwie wierzchołek góry lodowej. Ja swoje spostrzeżenia starałam się spisywać na bieżąco, żeby niczego nie zapomnieć i nie przeoczyć. Tegoroczne trendy kolorystyczne z Mediolanu możemy podzielić na trzy kategorie. Każda z nich ma bogate grono reprezentantów, ale zaledwie jeden kolor okaże się hitem 2018 roku. Ciekawe czy, tak jak ja, macie swojego czarnego konia? Ja wybrałam kolor z pozoru niedostrzegany przez innych, ale mogący sporo namieszać w przyszłych kolekcjach. Jedno jest pewne: wszędzie było pełno koloru pomarańczowego. Czy to właśnie on będzie hitem 2018? Zawsze wydawało mi się, że jeśli coś jest zbyt oczywiste i zbyt łatwo zaserwowane jak na tacy, to nie może być prawdziwe. Trzeba się rozejrzeć dokładniej i zauważyć coś co jest niewidoczne na pierwszy rzut oka. Skorzystać z kobiecej intuicji i zdać się na  przeczucie.

Zacznijmy jednak od wspominanych przeze mnie 3 kategorii.

KOLORY ZIEMI

Zacznijmy od kolorów ziemi wspartych przez ceglasty pomarańcz czy jak wolicie kolor rdzawej ziemi. Trzeba przyznać, że był to najczęściej widywany kolor podczas całych targów w Mediolanie. Tak jak w zeszłym roku,zieleń tak w tym roku pomarańczowy opanował w zasadzie wszystkie stoiska. Jest zdecydowanie czymś nowym i zaskakującym oraz spotkał się z wyjątkowo ciepłym przyjęciem nawet wśród osób, które na co dzień od tego koloru stroniły.

Morelowy sorbet (809M), Soczysta morela (139), Azalia łososiowa (163), Muśnięcie dłoni (523)

FORMANDSEEK

TRENDY KOLORYSTYCZNE 2017

NATUZZI ITALIA

CECCOTTI

Żółty, granat i ciemna zieleń, tego połączenia nie da się nie zauważyć.

OAK DESIGN

Radosne spotkanie (524), Soczyste mango (808M), Ciepłe słowa (525)

Dotychczas pomarańcz pojawiał się w dodatkach. A co powiecie o ścianach?

DOM edizioni

Pomarańcz i brązy w stylu lat 60, czyli retro na całego.

SABA ITALIA

Zieleń i pomarańcz wyglądają razem obłędnie!

MOOOI

Pomarańcz jest wspaniałym dopełnieniem czerni:

HERMES PARIS

Piękna wystawa Hermes z ceglastą ziemią jaką elementem dekoracyjnym:

DIESEL

Odcienie żółci na stole:

Jeśli zieleń to szałwiowa, jak pokazał to Diesel:

Oprócz odcieni żółtego i pomarańczowego na salonach królowały przygaszone beże i zielenie, a w tym w szczególności kolory khaki i szałwiowy.

TURRI

Brązy i beże w ekskluzywnym wydaniu:

DIESEL

Kolory ziemi kojarzą nam się ze spokojem, harmonią, odpoczynkiem na łonie przyrody. Do gamy tych barw należą przede wszystkim zielenie (zielone rośliny), ale też brązy: jasne (naturalne drewno) i ciemne (kolor gleby torfowej), beże, szarości (jak skały), złamane szarości (jak ciemne burzowe niebo), khaki, kolor oliwkowy, brudne morskie błękity, przybrudzony żółty (jak piasek), rdzawy (jak rdzawa gleba).  W tym gronie doskonale odnajduje się szałwiowa zieleń.

MOOOI

VITRA

Pełne kremów, beżu i brązów wnętrze zaprezentowała w tym roku VITRA:

Muszę zmartwić tych, którzy nie przepadają za tradycyjnym “beżykiem”. Znów nastaje era brązów i beżów.

MASCHERONI

A gdzie te zielenie, gdzie? W tym roku zieleni było jak na lekarstwo. Owszem czasem dostrzec można było szmaragdową kanapę lub kolor szałwiowy, ale zdecydowanie mniej niż w zeszłym roku. Wygląda na to, że soczysta zieleń powoli wycofuje się z salonów na rzecz jaśniejszych, słonecznych barw.

TRENDY KOLORYSTYCZNE 2017

BOFFI

ZGASZONE BŁĘKITY – PETROL BLUE

Grupa druga to niebieski a właściwie jego odmiana w postaci petrol blue, czyli kolor, który coraz szerzej roztacza swoje wpływy w świecie designu.

IKEA

MANTELLASSI

Jak widzicie błękity są również obecne w tegorocznych kolekcjach, ale zwykle jeśli w kolekcji pojawia się niebieski to towarzyszy mu jeden z wcześniej wymienionych kolorów jak: żółty, pomarańcz etc.

ARFLEX

KARTELL

VG MADE IN ITALY

FIOLETY/BAKŁAŻANY

Fiolet, bakłażany, brudny róż – I to jest mój czarny koń. Niby nie są to barwy dominujące a jednak sięgają po nie najwięksi projektanci. Fiolet wraz z pomarańczą dają mieszankę wybuchową.

Różne odcienie fioletu: Nuta tajemnicy (528), Górski krokus (155), Orientalny taniec (553), Płatki hortensji (165)

TRENDY KOLORYSTYCZNE 2017

STUDIO IJM

TRENDY KOLORYSTYCZNE 2017

Delikatne róże, fiolety, bordo: Różana kąpiel (810M), Różana altanka (132), Różana altanka (132)

ROOS SOETEKOUW

WYSTAWA DeLightFuL by Simone Ciarmoli & Miguel Queda

MOISSONNIER 

KARTELL

ROSENTHAL INTERIEUR

DIESEL

VITRA

Podsumowując: najmodniejsze będą pomarańcz, żółty a dla bardziej odważnych: fiolet. W różnych kombinacjach i połączeniach kolorystycznych. Uważam, że fiolety mogą nas bardzo zaskoczyć w przyszłym roku, a póki co przyzwyczajajmy się do słonecznych barw. Cieszę się, że aranżując showroom Maćka Sieradzky postawiłam na żółte dodatki!

Jak Wam się podobają trendy kolorystyczne 2017? Co powiecie na pomarańcz, fiolet czy bordo? Jesteście w stanie zaakceptować je w Waszych wnętrzach? Pamiętam, że w zeszłym roku duża część z Was widziała zieleń tylko w dodatkach. Jak widzicie tak nietypowe kolory trudno nam zaakceptować a rok później jesteśmy nimi zachwyceni! Ja na razie ostrożnie podchodzę do koloru pomarańczowego, ale pewnie już niedługo zobaczycie go u mnie w połączeniu z czernią.

#trendyzesniezka —> najnowsze trendy kolorystyczne Śnieżki

Relacje z poprzednich lat znajdziecie tutaj:

TRENDY KOLORYSTYCZNE 2016/2017

WSZYSTKIE KOLORY MEDIOLANU 2015/2016

Kolorów w Mediolanie poszukuję wraz ze Śnieżką #dobrydesignzesniezka #trendyzesniezka

Related Posts