Do jakich wnętrz pasuje ciemno brązowa podłoga ?

by Kasia Bobocińska
Zauważyłam, że brązowa podłoga we wnętrzach nie zawsze jest dobrze odbierana. 
Kiedyś była zupełnie naturalnym wyborem (kojarzyła się z ziemią) a teraz musi konkurować z jasnymi parkietami dębowymi czy podłogami w odcieniach szarości. 

Czy moda na ciemne drewno przeminęła? 

Pamiętam, że jeszcze kilka lat temu totalnym must have było drewno egzotyczne a teraz wybieramy raczej polskie gatunki drewna. Podglądając trendy w Mediolanie —> Mediolan 2015 trendy w drewnie wypatrzyłam miedzy innymi modę na postarzane – pobielone podłogi.

Pomysł na ten post przyszedł mi do głowy podczas zmagań z projektem pani Emilii, która posiadając ciemny parkiet chciała go jakoś zneutralizować, bo po trzech latach użytkowania nie mogła na niego patrzeć —> Poradnik mieszkaniowy #6: jak spójne połączyć meble nowoczesne i antyki?
Oprócz tego, że parkiet brązowy najzwyczajniej w świecie przestał się pani Emilii podobać, to w grę wchodziły też kwestie praktyczne. Inwestorka miała spore problemy z utrzymaniem go w czystości, widać było na nim każdy paproch.
Dziś postanowiłam odczarować brązową podłogę i znaleźć kilka inspiracji, które mi się spodobają.
Photo: Joanna Laajisto


Oglądając zdjęcia ciemnych podłóg mogę śmiało napisać, że pasują do wnętrz z dużą ilością bieli, ale nie tytko. Zobaczcie, jak świetnie wyglądają we wnętrzu, gdzie również na ścianie położono ciemne drewno. Wnętrze rozświetlają białe kanapy. Wyobrażacie sobie inną podłogę w tym wnętrzu? Ja zupełnie nie.

 Photo: Joanna Laajisto

Stary parkiet pomalowany ciemnym lakierem wygląda naprawdę świetnie. Może to sposób na przebarwienia na podłodze, które towarzyszą staremu drewnu.

 Photo: Skonahem

Dla miłośników kontrastów to naprawdę świetne rozwiązanie. Wybierając ciemną podłogę i ciemne grafitowe ściany tworzymy spójne monochromatyczne wnętrze. Patrząc na to wnętrze pamiętajmy jednak, jak doświetlone musiało być do zdjęcia lub jak wielkie okna muszą być po prawej stronie. Nie do użycia w ciemnych mało doświetlonych przestrzeniach.

Photo: Tim Van de Velde

 Photo:http://www.traditionalhome.com

To zdjęcie nie powinno się liczyć, bo pomimo, że mamy na nim ciemną podłogę, to cały efekt niweluje biały dywan i to on wiedzie prym na tym zdjęciu.

Photo: Amie Weitzman

 Photo: www.interiorhomescapes.com 

Jakie kolory ścian pojawiają się najczęściej przy ciemnym drewnie? Biel i szarości. O ile pierwszy wybór jest jak najbardziej zrozumiały i odpowiedziałabym tak automatycznie, to drugi trochę mnie zaskoczył. Szary i ciemne drewno? Powiedziałabym, że za ciemno, ale teraz muszę mówiąc najogólniej to “odszczekać”!

 

 Photo:http://casavogue.globo.com/

Czym  się
charakteryzują te wnętrza?
Są jasne (na pewno dodatkowo doświetlone) i przestronne. Urządzone są w
większości w stylu nowoczesnym, (choć retro też dobrze wygląda z ciemnym drewnem) z dużą ilością bieli lub szarości – zarówno na
ścianach jak i meblach.

Photo: http://www.kickinteriors.com

Photo: Tara Benet 

Za każdym razem, gdy patrzę na zdjęcia aranżacji z ciemną podłogą próbuję w myślach zamienić ją na białą lub taką z jasnego drewna i wiecie co? Te aranżacje są tak spójne przez to, że  jest na nich właśnie ciemne drewno, że zupełnie nie widzę innych rozwiązań. To przestrzenie, gdzie ciemna podłoga  w pełni komponuje się z całością.

Photo: www.morriswoodhouse.com/

Wspaniały srebrny loft z niezwykła ciemną podłogą. W przypadku tego zdjęcia jest ona jak  najbardziej ogromnym atutem tej aranżacji.

Photo: http://oraclefox.com/

Czy udało mi się odczarować ciemną podłogę? Na pewno znalazłam aranżacje, gdzie ona pasuje jak ulał, ale…trzeba mieć OGROMNE wyczucie decydując się na ciemną podłogę. Wyczucie i doświadczenie w aranżacji, albo mieć przeczucie, ze akurat w tym wnętrzu będzie ona wyglądać perfekcyjnie. W jakich projektach nie obawiałabym się użyć takiego rozwiązania? W dobrze doświetlonym apartamencie w wysoki wieżowcu w chmurach lub właśnie w lofcie. Musiałabym trafić na amatorów pięknych i eleganckich ciemnych podłóg.
A jakie jest Wasze zdanie na temat ciemnej podłogi? Dobrze czulibyście się we wnętrzu z taką podłogą a może jesteście posiadaczami takiej? Jaki macie na nią sposób? Podzielcie się swoją opinią, bo jestem bardzo ciekawa czy się mylę i czy ciemna drewniana podłoga nadal ma wielu zwolenników.

Related Posts