TRENDY 2019: JODEŁKA FRANCUSKA

by Kasia Bobocińska

Piękny parkiet ułożony w jodełkę robi ogromne wrażenie we wnętrzu. Czasami można powiedzieć, że tworzy to wnętrze, dodając mu niepowtarzalnego charakteru. I pomyśleć, że 4 lata temu zastanawiałam się co zrobić ze starą podłogą w moim mieszkaniu oraz żałowałam tego, że nie wymieniłam w całym mieszkaniu starego pakietu na nowy:

CZY PODŁOGA W JODEŁKĘ JEST NIEMODNA?

To świadczy tylko o tym, jak bardzo zmienił się mój gust oraz jak bardzo przez ostatnie cztery lata, wzrosła popularność parkietu ułożonego w jodełkę. Obecnie nikt nie ma wątpliwości, że parkiet w jodełkę nadaje wnętrzu elegancki charakter, dodaje klasy. Coraz więcej osób decyduje się odremontować swój stary parkiet w kamienicy, niż wymienić go na popularne panele. Świadomość ludzi znacznie wzrosła i całe szczęście taka stara podłoga traktowana jest raczej jako skarb, niż niechciany element wystroju wnętrza.  

Parkiet w jodełkę można układać na rożne sposoby. W poście PARKIET W JODEŁKĘ, KTO WYBIERA KLASYKĘ? wymieniłam osiem najbardziej popularnych sposobów układania klepek parkietu. 

Koszty położenie klepki dębowej w jodełkę

Dotychczas koszt położenia parkietu w jodełkę oraz usługi cyklinowania oraz zabezpieczania lakierem lub olejem był stosunkowo drogi i pomimo dużego zainteresowania takim parkietem nie każdy mógł się na niego zdecydować. Koszty układania parkietu, cyklinowania, szpachlowania plus barwienia i zabezpieczania przekraczają 60zł/mkw. A do tego trzeba doliczyć koszt samego parkietu (ceny rozpoczynają się od 100zł/mkw) , kleju oraz oleju lub lakieru. Na dobrą ekipę od cyklinowania też trzeba poczekać, bo z terminami bywa różnie a fachowcy dostępni od ręki mogą popsuć efekt końcowy. Na układaniu parkietu trzeba się znać! Trzeba wiedzieć jak zacząć, żeby straty materiału były najmniejsze, jak szpachlować, aby szpary były niewidoczne oraz jak zabezpieczyć, żeby służyła nam pięknie przez lata. 

Parkiet w jodełkę w Mediolanie

Niedawno w poście o trendach w drewnie prosto z targów w Mediolanie – Salone del Mobile 2019 wspominałam Wam, że na wielu tegorocznych stoiskach można było spotkać podłogę ułożoną w klasyczną jodełkę:

MEDIOLAN TRENDY W DREWNIE

Na stoiskach można było zobaczyć parkiety ułożone w klasyczną jodełkę w zarówno w ciemnych barwach jak i  jasnych:

New Design Porte

Największym zaskoczeniem była podłoga dwukolorowa, będąca do połowy szara i w kolorze naturalnego drewna. Na pewno nie widziałam wcześniej takiej realizacji:

Diesel Living

Jodła klasyczna w nowoczesnym wydaniu – Barlinek zaskakuje nowym produktem

Jakie było moje zdziwienie, kiedy po powrocie zobaczyłam, że marka Barlinek w swojej ofercie na ten rok wprowadziła sześć nowych podłóg pozwalających się uzyskać jakże modny wzór jodełki francuskiej! Są to deski o szerokości 110 mm i długości 660 mm (tradycyjna klepka ma szerokość 65 mm oraz długość 500 mm), które można układać we wzór jodły klasycznej. Dotychczas Barlinek miał w swojej ofercie znacznie szersze deski 130 mm szerokości i 725 mm długości a w tym roku zdecydował się wprowadzić węższe i krótkie deski, idealnie nadające się do układania w jodełkę. Wszystkie podłogi pozwalające układać ten popularny wzór znajdują się w kolekcji Pure Classico Line, czyli linii podłóg dla osób ceniących tradycję, a jednocześnie stawiających na nowoczesnych design.

Spośród oferty Pure Classico Line najbardziej spodobał mi się odcień: Dąb Cappucino o jasnoszarym, wpadającym w biel, delikatnym wybarwieniu. Dodatkowo deski zostały uszlachetnione szczotkowaniem i zabezpieczone lakierem matowym.

Photo: Barlinek/ DĄB CAPPUCCINO
Photo: Barlinek / DĄB CAPPUCCINO

Jak mogłabym się oprzeć podłodze, która ma tak smakowitą nazwę? – DĄB MARZIPAN MUFFIN 😉 Marcepanowy muffin to deski barwione na odcień popielu i pokryte matowym lakierem! 


Photo: Barlinek / DĄB MARZIPAN MUFFIN

Wszystkie nowe kolekcje deski Barlineckiej idealnie nadaje się na ogrzewanie podłogowe, zarówno wodne jak i elektryczne.

Photo: Barlinek

Oprócz delikatnych odcieni Dębu Cappuccino oraz smakowitego Marzipan Muffin, w oko wpadły mi też ciemniejsze wybarwienia jak na przykład Dąb Brown Sugar – dębowa podłoga w ciepłym kolorze antycznego brązu!

Photo: Barlinek /DĄB BROWN SUGAR
Photo: Barlinek
JODEŁKA FRANCUSKA

Sposób montażu

Oprócz pięknego designu, którym z pewnością zachwycają nowe podłogi Barlinka warto zwrócić uwagę na montaż. Czy też wymagał będzie konsultacji z fachowcem? Czy można położyć jodłę klasyczną Barlinka bez pomocy fachowca?

W podłogach Barlinka należących do kolekcji Pure Classico Line zastosowano nowe złącze CrossLock. Jego profil pozwala na montaż wzoru Jodły klasycznej bez konieczności posiadania prawej i lewej deski. CrossLock zapewnia czysty, szybki montaż bez konieczności użycia specjalistycznych narzędzi. 

I to mi się podoba! Mogę cieszyć się pięknem jodełki francuskiej bez uciążliwego i brudnego montażu!

Post powstał dzięki wsparciu firmy Barlinek

Related Posts