Kształt i forma w architekturze wnętrz LP#2

by Kasia Bobocińska

Kiedy we wnętrzu panuje równowaga, bardzo rzadko przyglądamy się kształtom i formom jakie zastosowano w aranżacji. Patrzymy na wnętrze jako całość. Jeśli jednak we wnętrzu zastosowano formy, które się ze sobą “gryzą”, albo mają zaburzoną skalę i proporcję to zwracamy na nie uwagę. Projektanci uwielbiają bawić się formą. A czy zastanawialiście się czym jest forma i kształt we wnętrzach? Dziś chciałabym Was zainspirować i zachęcić do przyglądania się wnętrzom ze względu na formy jakie w nich zastosowano. Zajrzenie “w głąb wnętrza” i nie skupianie się tylko na powierzchownych doznaniach: ładne, brzydkie, zbyt kolorowe, nudne. Zanim jednak przejdziemy do inspiracji zdefiniujmy czym jest kształt i forma w architekturze wnętrz?

LEKCJE PROJEKTOWANIA – KSZTAŁT I FORMA

Kształt to prościna, każdy z podstawówki wie, że podstawowymi kształtami geometrycznymi są kwadrat, trójkąt, okrąg. Kształt składa się z linii, przestrzeni lub koloru. Ale oprócz kształtów geometrycznych rozróżniamy tez te ciekawsze i mniej oczywiste, czyli organiczne.  Czyli kształty dzielimy na organiczne i geometryczne.

Forma to natomiast trójwymiarowa forma kształtu i w geometrii są wyróżniamy: sześcian, ostrosłup, kula, stożek, walec. Podobnie jak w przypadku kształtu, również formy dzielimy na organiczne i geometryczne. 

Formy dzielimy też na zamknięte i otwarte. Przykładem formy otwartej jest wazon, do którego wkładając różne kompozycje kwiatowe zmieniamy jego formę lub regał z książkami, który przez to, że kompozycja na nim może być zmienna, wpływa ona też na samą formę. Analogicznie formą zamkniętą jest np. prosta zamknięta szafa PAX.

PIĘKNA FORMA WE WNĘTRZU

W jadalni, w której zastosujemy piękny dębowy stół o idealnych proporcjach, skali, który ma przepiękną formę, dopracowaną w najdrobniejszych szczegółach nie potrzebujemy niczego więcej. Pisząc to miałam przed oczami dębowe stoły, zaprojektowane przez Karolinę Zagrodzką:

Zdjęcie Karolina Zagrodzka, houseloves.pl

SZOKUJĄCE FORMY

Kształty i formy dobieramy do wnętrza tak, aby zapanowała w nim równowaga. Nie możemy stworzyć wnętrza, w którym będą same kwadraty i prostokąty (np. prostokątna kanapa, stolik, ramki, lampa) i musimy przełamać tę monotonię jakimiś obłymi lub organicznymi kształtami. Podobnie nie możemy szaleć z doborem różnorodnych form i kształtów bo wnętrzu zabraknie równowagi. Często projektanci szokują nasze zmysły tworząc wnętrza, w których brak spójności, ale są to działania celowe i zaplanowane i tylko przyglądając im się pobieżnie możemy stwierdzić że brak w nich logiki. Wszystko jest z góry zaplanowane, łącznie z naszymi reakcjami.

Bardzo ciekawym przykładem zastosowania różnych form i kształtów w przestrzeni jest realizacja Karima Rashida w Berlinie. Karim zaprojektował hotel Nhow od którego nie sposób oderwać wzrok:

www.nh-hotels.com

Geometryczne formy i kształty walczą o uwagę z organicznymi:

www.nh-hotels.com
www.nh-hotels.com
www.nh-hotels.com

Oczywiście, w tych wnętrzach, forma i kształt byłaby niczym, gdyby nie kolor i kontrast.

www.nh-hotels.com
www.nh-hotels.com
www.nh-hotels.com
www.nh-hotels.com

Jak dobierać kształty i formy do wnętrza?

  1. Dobierając kształty i formy musimy pamiętać o skali i proporcjach przedmiotu. Skala+proporcje+forma to złote trio projektowania.
  2. Dobierając powtarzalne kształty i formy geometryczne tworzymy we wnętrzach rytm.
  3. W zależności od tego jakich kształtów użyjemy możemy wpływać na nasze samopoczucie we wnętrzu. Projektując przestrzeń do relaksu i odprężenia , raczej użyjemy delikatnych zaokrągleń, kształtów organicznych w neutralnych kolorach niż kanciastych form i krzykliwych kolorów.
  4. Zbyt wiele kolorów i kształtów może się ze sobą “gryźć”. Unikaj łączenia zbyt wielu kształtów, kolorów i wzorów, a przynajmniej na początku Twojej przygody z projektowaniem.
  5. Jeśli kształty będą dobrane prawidłowo, poczujesz to! We wnętrzu zapanuje równowaga.
  6. Pamiętaj, że użycie mocnych wzorów i oraz dużej ilości geometrycznych kształtów może Ci się szybko znudzić.

Ciekawa jestem czy aranżując wnętrze zawsze patrzycie na przedmioty pod kątem kształtów? Dajcie znać czy ten wpis był dla was przydatny i czy chcecie takich treści więcej?

To kolejny odcinek cyklu “Lekcje projektowania”, gdzie dzielę się z Wami podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi projektowania przestrzeni:

Lekcje projektowania:

#1 CO TO JEST PRZESTRZEŃ POZYTYWOWA I NEGATYWOWA? LEKCJE PROJEKTOWANIA 1

oraz pozostałe wpisy, które mogą Wam się przydać

PIERWSZE KROKI Z PROJEKTOWANIEM WNĘTRZ CZ.1: RECENZJA KURSU ONLINE

PIERWSZE KROKI Z PROJEKTOWANIEM WNĘTRZ CZ.2: DARMOWE PROGRAMY DO PROJEKTOWANIA

APLIKACJE DO POZNAWANIA KOLORÓW

JESTEŚ DEKORATOREM WNĘTRZ – SERIO?

Related Posts