Projektowanie porządku. Ile tak naprawdę kosztuje szafa PAX?

by Kasia Bobocińska

Kto nie marzy o idealnym porządku, idealnie zaprojektowanej garderobie, gdzie nic się nie gniecie, wszystko jest na swoim miejscu? Kupując stary dom nabyłam go z systemem szaf przesuwnych i gdybym mogła zaprojektowałbym je jeszcze raz. Każdy powinien zaprojektować idealną szafą odpowiadającą jego potrzebom a nie decydować się na gotowe rozwiązania. Dostosujmy szafę do ubrań jakie posiadamy, sposobu ich przechowywania. Inaczej będzie wyglądać szafa mężczyzny singla, inaczej singielki a jeszcze inaczej małżeństwa. Czy zaprojektowanie szafy PAX jest łatwe?I tak i nie. Z punktu widzenia samego projektu, łatwiej się już nie da, dzięki odpowiedniemu programowi IKEA Planner, ale z punktu widzenia projektu funkcjonalnego, wiele rzeczy trzeba przemyśleć, więc nie jest to takie proste. Dziś postaram się Wam opowiedzieć, czym jest podyktowanie porządku, dlaczego warto o nim myśleć, gdy zastanawiamy się nad układem naszej wymarzonej szafy, ile kosztuje szafa PAX, od czego zależy jej cena i jak samodzielnie możesz ją zaprojektować. Mam nadzieję, że ten wpis okaże się dla Was tak samo przydatny jak bijący rekordy popularności: MONTAŻ KUCHNI Z IKEA- CZY OPŁACA SIĘ ZAMÓWIĆ KUCHNIĘ Z MONTAŻEM?

Projektowanie porządku – szafy PAX

Dlaczego wstawiając te kilka półek i szuflad mamy się nad tym zastanawiać? Być może nie zdajemy sobie sprawy z tego, że projektując szafę, jednocześnie projektujemy w niej porządek. Wydaje nam się, że skoro zapewniliśmy sobie tak dużo miejsca do przechowywania, to będziemy mieć super porządek i wystarczy, że powiesimy sobie drążek, wstawimy kilka półek i już. O tym jak ważne jest zaprojektowanie samej szafy, a nie tylko jej posiadanie przekonałam się, gdy kupiliśmy stary dom. Razem z domem kupiliśmy szafę na wymiar, którą oczywiście projektował ktoś inny. Niestety, ma ona dużo minusów, które utrudniają nam utrzymanie porządku. Na początku roku zrobiłam w niej małą rewolucję, by uczynić ją bardziej funkcjonalną.

Jakie są główne minusy naszej szafy?:

 • zbyt duża ilość półek
 • zbyt mała ilość szuflad
 • szuflady usytuowane na dole szafy powodują ciągłe schylanie, gdy chcemy z niej skorzystać
 • zbyt dużo wolnej, niezagospodarowanej przestrzeni, powodującej naturalny bałagan

Jak widzicie same półki od góry do dołu nie wystarczą. Zresztą półki, też są trudne w utrzymaniu porządku. Nawet  ubrania ułożone w “kosteczkę” z przodu półki nie ułatwiają korzystania z tych ułożonych z tyłu. Aby dostać się do ubrań z tyłu, musimy zburzyć porządek z przodu. 

Z wolną przestrzenią, na przykład pod drążkiem na ubrania,  możemy sobie łatwo poradzić wstawiając przegrodę KOMPLEMENT, która ułatwi nam zagospodarowanie niewykorzystanie części szafy.

Drążek (KOMPLEMENT) jest super opcją, gdy mamy dużo ubrać potrzebujących powieszenia – koszule, garnitury, żakiety, sukienki, ale musimy do tego celu mieć odpowiednią ilość wieszaków! Super opcją jest na pewno drążek opuszczany (KOMPLEMENT), który możemy zawiesić wyżej i pomoże on nam dostać się do ubrań zawieszonych na samej górze szafy. 

Aby w pełni wykorzystać możliwości naszej szafy, powinniśmy już od początku pomyśleć o rozwiązaniach, które po pierwsze pomogą nam łatwo znaleźć wszystko czego szukamy, zorganizować i maksymalnie wykorzystać puste przestrzenie oraz pomóc nam w organizacji szafy. Nie powinniśmy rezygnować w dodatkowego wyposażenia, które ułatwi nam przechowywanie. Ja wiem, że to wszystkie te dodatkowe funkcje podnoszą koszt naszej szafy, ale w dłuższej perspektywie, takie wydatki nam się sprawdzą, bo po prostu, pozwolą nam zaoszczędzić sporo czasu (również miejsca!) na szukanie oraz ciągłe porządkowanie bałaganu, który tworzyłby się przy zwykłym, codziennym użytkowaniu szafy.

Wyposażenie wewnętrzne szaf PAX

Szuflady ułatwią nam przechowywanie małych rzeczy jak skarpetki, bielizna, biżuteria, czy krawaty. Dzięki temu, że są wysuwane, mamy od razu pogląd na całą zawartość. Podobnie  jak w kuchni, szuflady to zbawienie. Do naszej szafy możemy wybrać rożne rodzaje szuflad, np. płytkie szuflady KOMPLEMENT sprawdzą się idealnie do przechowywania koszul, bluzek i są idealną alternatywą dla tradycyjnych półek. Natomiast wyścielane materiałem płytkie szuflady KOMPLEMENT są idealne do przechowywania drobiazgów i biżuterii, podobnie jak specjalne wkładki KOMPLEMENT.  Zbyt małą ilość szuflad musiałam zastąpić pudełkami, w których w sposób zorganizowany mogłam przechowywać małe rzeczy: PRZECHOWYWANIE W SYPIALNI – JAK MIEĆ WIĘCEJ MIEJSCA NA UBRANIA? Dlaczego najczęściej rezygnujemy z dużej ilości szuflad? Jedna półka to koszt ok. 30 zł, a szuflada na biżuterię 145 zł, płytka szuflada 90 zł, szuflada ze szklanym frontem 135 zł, zwykła szuflada 90 zł. Jak widzicie, koszt szuflady jest minimum trzykrotnie wyższy niż półki. Przy zamówieniu dziesięciu półek mamy różnicę 300 zł do 900 zł lub 1350 zł. Natomiast warto zainwestować w takie rozwiązania, bo ograniczą one czas, jaki poświęcamy na sprzątanie szafy. 

Doskonałą alternatywą dla szuflad są metalowe kosze, które mają bardzo dużo zalet. Po pierwsze, są prawie dwukrotnie tańsze od szuflad. Po drugie, zapewniają swobodny przepływ powietrza oraz można je montować nawet na wyższych wysokościach. 

Wkład na biżuterię KOMPLEMENT

Na górze szafy warto zarezerwować miejsce na przechowywanie rzeczy sezonowych, pościeli, czy  sprzętu sportowego. Wystarczy 20-30 cm połka oraz pudełka SKUBB, aby ułatwić sobie przechowywanie. Natomiast przeszklone szuflady ułatwią nam poszukiwania, gdy będziemy chcieli ubrać się w ulubioną bluzkę, która właśnie zniknęła nam z oczu.

Szafa dla mężczyzny, szafa dla kobiety

Każda szafa powinna być zaprojektowana indywidualnie i spełniać potrzeby osób z niej korzystających. Brzmi banalnie? Być może, ale zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę, ze nawet projektując szafę dla małżeństwa powinna być ona podzielona (o ile przestrzeń na to pozwala) na stronę mężczyzny i kobiety! I w tym przypadku te podziały to żadna dyskryminacja, czy tworzenie bezzasadnych podziałów, a jedynie ukłon w stronę naszej fizjonomii oraz typu ubrań jakie posiadamy.  Mężczyzna do powieszenia koszul, czy marynarek, potrzebuje mniej miejsca (100-120 cm), niż kobieta, mająca w szafie długie sukienki (130-170 cm). Jest to niezwykle istotne przy planowaniu drążków dla ubrań wiszących. Także zasięg kobiety i mężczyzny, czyli miejsce do którego bez problemu sięgają ręką, jest inny. U mężczyzny zasięg wynosi około 200 cm a u kobiet do 188 cm.

Czy wiesz, ile miejsca zajmują poszczególne części garderoby?

 • płaszcze, długie sukienki 130-170 cm
 • marynarki, żakiety, kurtki, krótkie sukienki potrzebują 100-120 cm
 • koszule, bluzki, paski, krawaty, apaszki 80-100 cm
 • spódnice, spodnie przewieszone przez wieszak 70-80 cm
 • ubrania złożone, rzeczy sezonowe, kozaki, torebki, aktówki 30-50 cm (10 złożonych swetrów potrzebuje mniej więcej 30 cm, natomiast ok. 10 złożonych koszulek to 25 cm)
 • buty, szuflady na biżuterię, szuflady wielofunkcyjne, kosze 20-30 cm (na wysuwaną półkę na obuwie trzeba zarezerwować 33 cm)
 • szczególnie długie ubrania mogą potrzebować nawet 190 cm (sprawdź, czy masz takie w szafie)

Oddzielna garderoba i szafy PAX

Posiadając oddzielne pomieszczenie przeznaczone na garderobę możemy zastosować przeszklone fronty szaf! Tak zaprojektowana przestrzeń prezentuje się przepięknie.  

Myślę, że tak zaprojektowana przestrzeń jest marzeniem wielu kobiet, a ja sama na jej widok rozpływam się z zachwytu i myślę sobie, czy gdzieś w starym domu nie znalazłoby się miejsce na taką garderobę?

Nawet szuflady mogą być przeszklone, jeśli zdecydujemy się na model

Projektowanie szafy PAX

Jak zaprojektować szafy IKEA PAX krok po kroku? Zaczynimy od tego, że najlepiej sprawdzi nam się do tego darmowy program do projektowania szafy IKEA: IKEA PLANER

KROK 1

Pierwszy krok to określenie wielkości szafy. W IKEA do wyboru mamy:

 • wysokość 200 i 236 cm
 • głębokość 35-58 cm
 • szerokość 50, 75 i 100 cm.

Standardowa wysokość szafy to ok. 236 cm, choć w IKEA jesteśmy w stanie kupić również szafę o wysokości 201 cm, bo obie te wysokości są w standardowej ofercie. Następnie określamy głębokość szafy: 35 cm, czy 58 cm. Warto dodać, że do powieszenia wieszaka potrzebujemy około 60 cm szerokości, więc na głębokość 35 cm powinniśmy decydować się, gdy już naprawdę nie mamy wyboru. 

Kiedy już wiemy jaka wielkość nas interesuje musimy określić kolor: biały, dąb bejcowany na biało, jesion bejcowany na brązowo, czarnobrązowy.

KROK 2

To określenie rodzaju drzwi. Czy mają to być drzwi przesuwne, czy drzwi otwierane na zawiasach? Niewątpliwą zaletą szaf z drzwiami przesuwnymi jest fakt, że po otwarciu nie zajmują dodatkowego miejsca, dzięki czemu przestrzeń przed szafą pozostaje wolna. Są idealne do małych przestrzeni, gdzie nie mam miejsca na szafę z otwieranymi drzwiami.

Przy wyborze drzwi warto określić też styl,  w jakim chcemy stworzyć szafę. Z roku na rok kolekcja drzwi do szaf PAX się powiększa! Widać, że IKEA podąża za trendami. Zobaczcie tylko na te drzwi z korka:

Do standardowych bieli, beżu, czy szarości doszło też kilka pięknych nietypowych kolorów, jak bordo, makowa czerwień, czy szałwiowa zieleń oraz turkus. Jako miłośniczka kolorów bardzo się z tego cieszę.

Drzwi przesuwne IKEA występują w dwóch szerokościach: 150 i 200 cm. Drzwi zawiasowe występują w szerokość 50 i 25 cm. Obudowa o szerokości 75 cm składa się z drzwi 50 i 25 cm. Do głębokości szafy z zawiasami należy doliczyć 2 cm, na montaż zawiasów a do szafy z drzwiami przesuwnymi 8 cm na montaż prowadnic. 

Po wybraniu pięknych drzwi czas dobrać do nich gałki i uchwyty.

KROK 3

Kiedy mamy już wybraną obudowę, drzwi i i uchwyty, czas zająć się środkiem szafy. Zaprojektuj w IKEA planer swoją wymarzoną szafę i sprawdź, ile kosztuje w wersji DeLuxe. Jeśli kwota jaką musisz za nią zapłacić znacząco przewyższa budżet, zweryfikuj rozwiązania w niej zastosowane. Czy jednak nadal będzie to Twoja wymarzona szafa? Czy w tym wypadku na pewno chcesz iść na kompromis? Czy będziesz cieszyć się z tego wyboru? Na szafach naprawdę nie warto oszczędzać a dobrze zaprojektowana szafa będzie cieszyć Cię przez lata! 

Planer IKEA to program bardzo intuicyjny. Działa na zasadzie “chwyć i puść”. Wystarczy, że z panelu bocznego wybierzecie element, który Was interesuje i upuścicie w miejscu projektowania. Jeśli jakiś element ze sobą koliduje, program natychmiast Was o tym poinformuje. Spróbujcie sami. W razie jakichkolwiek trudności – piszcie

KROK 4

Kolejną kwestią, jest kwestia oświetlenia. Piękna szafa to szafa dobrze oświetlona. Co nam po tym, że mamy zaprojektowaną piękną szafę, a nocą nie możemy z niej korzystać. 

W IKEA mamy do wyboru dwa typy oświetlenia szafy: wewnętrzne i zewnętrzne. 

Ogromną zaletą oświetlenia IKEA jest fakt, że do jego montażu potrzebujemy  żadnej specjalnej instalacji, tylko gniazdko usytuowane w pobliżu szafy (kabel do podłączenia m długość 3,5 m). 

Ile tak naprawdę kosztuje szafa IKEA?

Wymarzona szafa o wymiarach 4 m na 2,36 cm wraz z wyposażeniem wyniosłaby mnie ponad 4 tysiące złotych. Gdybym chciała zamówić ją w salonie szaf na zamówienie, to z najprostszymi drzwiami przesuwnymi koszt szafy wyniósłby ponad 7300 zł, a z przeszkleniami nieco ponad 8000 zł. W obu projektach ilość półek i szuflad jest taka sama, a jedyne co je różni to drzwi przesuwne. Jak widzicie różnica jest spora. A różnica w jakości? Musiałabym porównać obie szafy jednocześnie, natomiast mojego PAXa użytkuje już prawie 8 lat i jestem z niego bardzo zadowolona. Środek, działa bez zarzutu, a na zewnątrz w wyniku przeprowadzki powstały małe ryski. I co najważniejsze IKEA daje na szafy 10 lat gwarancji.

Mam nadzieję, że dzisiejszy post był dla Was przydatny i zainspirował Was do wypróbowania Planera IKEA, choćby tylko, aby sprawdzić ile kosztują wasze marzenia. Jeśli to nie jest jeszcze ten moment, to wpiszcie sobie wymianę szafy, budowę i organizację garderoby na listę Waszych celów! Ja na pewno to zrobię!  Napiszcie mi w komentarzach o jakiej garderobie, czy przestronnej szafie marzycie? A jak wiecie, wypowiedziane życzenia często mają ogromną moc sprawczą… także kto wie, może niedługo będziecie cieszyć się z pięknej garderoby!

PROJEKT KUCHNIA: JAK ZAPROJEKTOWAĆ KUCHNIĘ MARZEŃ I ZMIEŚCIĆ SIĘ W BUDŻECIE?

CO ZROBIĆ, ŻEBY ZAKUP KUCHNI IKEA ZAJĄŁ JAK NAJMNIEJ CZASU? (LISTA DO DRUKU)

MONTAŻ KUCHNI Z IKEA- CZY OPŁACA SIĘ ZAMÓWIĆ KUCHNIĘ Z MONTAŻEM?

Related Posts