Jak dobrać firanki do stylu wnętrza?

by Kasia Bobocińska

Czy firanki są wciąż modne? W jakim stylu firanki są najmodniejsze? To pierwsze pytania, jakie przyszły mi do głowy, gdy zaczęłam zastanawiać się nad tematem dekoracji okien. Pewnie większość z Was nie wyobraża sobie domu, bez zasłon i firanek, ale w ostatnich latach, gdy w naszych wnętrzach panował styl skandynawski, mocno nadszarpnięto naszą wiarę w sens wieszania firanek. Oczywiście, w większości przypadków, tylko na chwilę i do czasu zderzenia naszych wyobrażeń z rzeczywistością, czy raczej z sąsiadem podglądającym przez okno cały nasz rytm życia. Jak wyglądają oka w stylu Skandynawskim? Jak dopasować firanki do popularnych w ostatnim czasie stylów boho, czy urban jungle? Jakich błędów unikać? Dziś postaram się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Was prania dotyczące wystroju okien.

Jak wybrać firanki do salonu – praktyczne
wskazówki

W typowych wnętrzach prosto ze Skandynawii zrezygnowano z firanek oraz zasłon. Okna są puste lub udekorowane za pomocą kwiatów, stroików, lampionów, doniczek z bukszpanem, czy też lamp. W polskiej wersji stylu Skandynawskiego ten model przegrał z naszą potrzebą prywatności, odgrodzenia się od sąsiada, czy też naszą polską tradycją i choć uwielbiamy wnętrza w tym stylu, to okna dekorujemy po swojemu.  Co tu dużo mówić: Polacy kochają firanki! Wiąże się z nimi wiele wspomnień z dzieciństwa, gdy np. przed Wielkanocą odbywało się wielkie pranie i krochmalenie firan. Można by przypuszczać, że gospodynie domowe rywalizowały ze sobą starając się, aby w ich domu wisiały najbielsze firany. Zresztą, jak przypomnę sobie czasy naszych babć, to dzień prania to było ważne wydarzenie domowe, na okazję którego brano nawet die wolny od pracy. O firanki dbano szczególnie, bo był to towar deficytowy oraz nieodłączny element wystroju wnętrza. Jeśli w Waszym domu wiszą firanki i zdejmiecie je na pół dnia, aby je uprać przypomnijcie sobie to uczucie, gdy przebywacie we wnętrzach z pustymi oknami? Jak się wtedy czujecie? Jak czuję się zaniepokojona, czegoś mi brakuje a pustka w oknie mocno mnie niepokoi. Moda modą, ale dla mnie firanki oknach to moje musi have. 

Firanki w salonie w stylu skandynawskim

Dobierając firanki do salonu skandynawskiego musimy zdawać sobie sprawę, że idziemy w pewien sposób na kompromis, bo w oryginalnej wersji tego stylu być ich tam nie powinno. Dlatego, aby jak najbardziej dopasować wystrój naszych okien do wnętrz inspirowanych Skandynawią powinniśmy wybrać firany jak najbardziej przeźroczyste i minimalistyczne. We wnętrzach w stylu polsko-skandynawskich królują firanki z tiulu, woalu lub markizety. Ponieważ, jak dobrze wiemy, styl skandynawski bazuje na naturalnych materiałach i kolorach, to warto do takich wnętrz wybrać zarazem proste, jak i naturalne materiały, jak na przykład cienki, powłóczysty len.

Firanki do salonu w stylu glamour

Choć wydawać by się mogło, że styl glamour jest zdecydowanie bardziej dekoracyjny i pełen błyszczących ozdób, niż styl skandynawski, to ona w tym stylu też powinny być bardzo wyraziste. Mam na ten temat inne zdanie. Choć w stylu glamour nie brakuje przepychu i blasku, to dekorując okna w tym stylu bardzo łatwo otrzeć się o kicz. Często myślimy, że jedyną rzeczą jaka będzie pasować do kryształowego żyrandola, ozdobnych luster w bogato zdobionych ramach, sreber, kryształków i innych lśniący dodatków, będą równie ozdobne, drapowane firany. Niestety, chcąc być za bardzo „w stylu…” często możemy popsuć cały wygląd wnętrza i przy tak bogatym stylu trzeba być naprawdę ostrożnym dobierając dekoracje okien. Możemy pokusić się o ekstrawagancję, ale wszystko w dobrym stylu. Osobiście wybrałabym do takiego wnętrza dobrej jakości koronkę, delikatne firanki z maleńkimi kryształkami, czy ozdobne firany z delikatną srebrną nicią. Pamiętajcie jednak, aby materiały, jakie wybieracie do salonu, były dobrej jakości.

Firanki do salonu w stylu boho

Jest to jeden z najbardziej popularnych stylów we wnętrzach, który od kilku sezonów opanowuje polskie wnętrza. Wnętrza w stylu boho opisałam Wam w dzielnym wpisie: boho Chic, w którym znajdziecie wiele wskazówek jak zaangażować i udekorować przestrzeń w tym stylu. W stylu boho możemy pozwolić sobie na więcej dekorując okna. Firanki nie muszą być śnieżnobiałe. Nie muszą być też poste i minimalistyczne a w ręcz przeciwnie. We wnętrzach boho możemy śmiało pokusić się o kolor firan inny niż biały a także o dodatki takie jak frędzle i pompony! Oczywiście wybrany zestaw firan powinien być jak najbardziej naturalny, śmiało zmożemy zrezygnować z wszelkich błysków i połysków. W oknach boho świetnie wyglądają również makramy a więc wszelkie ozdoby z plecionki, sznurków są tu mile widziane w tym firany makarony.

Firanki do salonu w stylu urban jungle

Firanki do salonu w stylu urban jungle powinny stanowić spójną kompozycję a więc być dopełnieniem dżungli, którą udało nam się stworzyć w mieszkaniu. We wnętrzach Urban jungle dominuje zieleń i wszechobecne kwiaty. Występują nie tylko w skrzynkach i doniczkach, ale też na ścianach w formie tapet lub grafik. Ciemno zielone, butelkowe  lub w kontraście do zieleni radosne żółte zasłony wpasują się idealnie w klimat miejskiej dżungli. Często spotykanym motywem zarówno na ścianach w postaci tapet, jak i na grafikach oraz na zasłonach są słynne monstery.

A jak powinny wyglądać firanki pasujące do tego stylu? To zależy od tego, czy zdecydujemy się na zasłony ze wzorem czy gładkie. Gdybyśmy wybrali zasłony w jednolitym kolorze, np. butelkowej zieleni, to moglibyśmy pokusić się o bardziej dekoracyjne firany. Co ciekawe, w tym stylu wybieramy raczej krótkie firany, często też wiążemy je po środku w supeł, aby kwiaty stojące na parapecie nie by…ły przysłonięte firanami. Ciekawym rozwiązaniem jeśli chodzi o dobór tkanin jest markizeta, czyli tkanina przypominająca delikatną siatkę.

Firanki do salonu w stylu industrialnym

Problem polega na tym że w stylu industrialnym tkaniny praktycznie nie występują z wyjątkiem czysto praktycznych rzeczy jak pościel, poduszki i właśnie w wyjątkowych przypadkach – zasłony i firanki. W pięknych industrialnych loftach z ogromnymi pofabrycznymi oknami nie wyobrażam sobie typowej dekoracji okna. Gdy okna są oryginalne i same w sobie stanowią dekorację we wnętrzu. Jeśli jednak nie mamy innego wyjścia, to niezwykle pięknie prezentują się w takich wnętrzach wszelkie tkaniny w kolorach szarych. Zarówno szare jednolite zasłony, jak i powłóczyste firanki sięgające do same podłogi.  Opcjonalnie, można rozważyć powieszenie firan panelowych, jeśli zależy nam ujednoliconej,
gładkiej stylizacji.

Dominującymi kolorami w tym stylu są głębokie czerń, szarości, postarzone drewno, dlatego dobierając tkaniny o tego stylu musimy dopasować je do tych dość surowych klimatów. 

W sklepie Alena znalazłam duży wybór firan do salonu, pasujących do każdego z wymienionych stylów.

www.homestolove.com.au

Related Posts