TRENDY: Parawan

by Kasia Bobocińska

Dziś chciałabym Wam zaprezentować kolejny gorący trend ostatnich sezonów! Niedawno opowiadałam Wam o rattanowej siatce, jako niezwykle modnym i pożądanym elemencie wystroju wnętrz a od tego materiału do parawanu droga niedaleka, bo właśnie najpiękniej prezentują się parawany z rattanu. TRENDY RATTANOWA SIATKA.

Bez wątpienia jest to jeden z gorętszych trendów ostatnich sezonów  i miałam okazję go podziwiać na targach w Mediolanie MEDIOLAN: TRENDY KOLORYSTYCZNE 2019/2020! Co ciekawe, nie przypuszczałam nawet, że podział przestrzeni, jaki zapewnia, zyska zupełnie inny wymiar w czasach pandemii.

Parawany i przegrody były bardzo zauważalne podczas zeszłorocznych targów w Mediolanie.

PARAWAN – PODZIAŁ PRZESTRZENI

W czasach, kiedy byliśmy/jesteśmy zamknięci w jednej przestrzeni z domownikami, którzy muszą pracować, uczyć się bawić, przestrzeń jaką był salon zmieniła się i dopasowała do nowych funkcji jakie ma spełniać. To już nie tylko miejsce relaksu, ale domowe biuro razy dwa plus szkoła i przedszkole w jednym. Taki parawan, w połączeniu ze słuchawkami, może uratować niejedną karierę i średnią w szkole. A do tego jest to bardzo modny element przestrzeni. Łatwo go złożyć i przemieścić w dowolny punk wnętrza.

Wszelkie plecionki, sznurki i oczywiście siatka rattanowa, to bardzo modny element we wnętrzach – TRENDY RATTANOWA SIATKA.

www.micasarevista.com/

Parawan bez wypełnienia, może stać się naszym wieszakiem lub podręcznym “kamerdynerem”, czyli wieszakiem na którym zawieszamy elementy garderoby w które następnego dnia chcemy się ubrać.

Oprócz wszystkich przydatnych funkcji jakie może spełniać , to parawan we wnętrzach może stanowić piękny element dekoracyjny. Parawany, czyli takie ruchome ścianki działowe, połączone zawiasami, są znane od setek lat i pochodzą z Chin.

shakemyblog.fr

Pierwsze parawany używane były w Chinach w VIII wieku i były wykonane z drewna. Nie musimy się jednak ograniczać do drewna, bambusa czy siatki rattanowej. Spójrzcie tylko na ten przepiękny parawan! 

JAK WYDZIELIĆ ODDZIELNY POKÓJ BEZ STAWIANIA ŚCIANY?

Dzięki parawanom możemy w łatwy sposób wydzielić szybko kilka stref we wnętrzu a dodatkowo pięknie je ozdobić.  W malutkim mieszkaniu, gdzie nie możemy zrobić tradycyjnego podziału przestrzeni, to właśnie parawan pozwoli ukryć nam łóżko i wydzielić strefę sypialni.

sightunseen.com
casavogue.globo.com

Od samego początku, parawan pozwala uzyskać odrobinę prywatności i intymności w otwartej przestrzeni. Dodatkowo pełnił on funkcję, zasłony, gdy chcielibyśmy się szybko przebrać, dlatego często stosowany był w salonach mody. 

Jego ogromna zaletą jest fakt, że możemy go równie szybko rozstawić jak i schować, więc nie stanowi stałej bariery i przeszkody.

A Wy jakie macie zdanie na temat parawanów?

Hit czy kit?

Marzy mi się, aby wraz z powrotem parawanów do naszych wnętrz wróciły też rozwiązania z lat 50 i 60 w polskich wnętrzach czyli przegrody z drewna oraz przepięknie zaprojektowane przez zdolnych grafików,  wzory tkanin. Zdjęcia, które widzicie powyżej pochodzą z świetnej wystawy:  WYSTAWA CHCEMY BYĆ NOWOCZEŚNI

Related Posts