Huśtawka ogrodowa – na co zwrócić uwagę przed zakupem

by Kasia Bobocińska

Odpowiednio dobrane huśtawki ogrodowe mogą sprawić radość nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. Niedawno zbudowaliśmy w naszym ogrodzie huśtawkę ogrodową DIY, a teraz rozglądamy się za meblem odpowiednim dla dorosłych, w końcu, my też zasługujemy na relaks. Przeglądając oferty dostępne na rynku, zaczęłam zastanawiać się, na co zwrócić uwagę przed zakupem huśtawki ogrodowej? Z jakich materiałów huśtawkę wybrać? Huśtawka ogrodowa może nam służyć przez lata lub być do wymiany po pierwszym sezonie. Jak kupić mebel, który będzie nam służył długo? O wszystkich moich przemyśleniach przeczytacie w dzisiejszym wpisie:

Rodzaje huśtawek – podział na sprzęt dla dzieci i dorosłych

Huśtawka ogrodowa

Huśtawki dla dzieci i dorosłych różnią się nie tylko wyglądem, ale też parametrami, jakie muszą spełniać. Szukając huśtawki ogrodowej, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim nasze upodobania, zasobność portfela, ale także styl, w jakim urządzony jest nasz dom oraz ogród. Nie od dziś wiadomo, że ogród ma być pod względem stylu przedłużeniem naszego domu. Warto dobrze się rozejrzeć na rynku, aby znaleźć coś naprawdę wyjątkowego nie tylko pod względem jakości, ale także wyglądu.

Bezpieczeństwo

Dziecięca huśtawka do ogrodu powinna przede wszystkim być bezpieczna. W tej sprawie nie ma żadnego “ale”… musi i koniec! Musi być stabilna, musi być odpowiednio zamocowana w ziemi, powinna mieć specjalny atest, powinna być też przetestowana, a producent powinien gwarantować jej bezpieczeństwo. Dlatego czasem dziwię się, że kupujemy mebel ogrodowe dla dzieci z niewiadomego źródła, z byle jakich materiałów. Przecież każdy może sprzedawać drewnianą huśtawkę ogrodową ze słabych materiałów, bez sprawdzenia, czy konstrukcja wytrzyma obciążenia, bez gwarancji, że huśtawka nie przewróci się na dziecko! Huśtawki przyjazne dzieciom spełniają normy PN-EN 1176 i posiadają certyfikat CE.

Huśtawki dla dzieci

Wybierając do ogrodu huśtawkę, musimy bezwzględnie sprawdzić, czy mebel jest bezpieczny. Dla dzieci do ogrodu możemy wybrać kilka rodzajów huśtawek lub bujaki. Czym różnią się od siebie poszczególne modele? Głownie chodzi o sposób zamontowania bujaka oraz siedziska, oraz wiek użytkowników, dla których dany model jest przeznaczony.

Dla dzieci szkolnych i późnoprzedszkolnych

Możemy zamontować huśtawkę tradycyjną prostą deską bez oparcia, bo i tak dzieciaki będą się na niej bujać w sposób niekonwencjonalny

Dla przedszkolaków

Dla wczesnych przedszkolaków warto jednak zamocować siedzisko  z oparciem oraz zabezpieczające przed wypadnięcie z tyłu i z przodu.

Ciekawym rozwiązaniem dla dzieci powyżej 3 lat jest huśtawka w stylu Gniazdo Bocianie, czyli taki okrągły kosz do bujania. 

Huśtawki dla dorosłych

Huśtawki dla starszych rozróżniamy przede wszystkim po wielkości oraz stylu, w jakim są wykonane. W zależności od wielkości umożliwiają relaks jednej lub kilku osobom jednocześnie. Warto przy zakupie sprawdzić dokładnie udźwig danej huśtawki, aby nie okazało się, że kupujemy ogromną huśtawkę, na której huśtać się może tylko jedna osoba.

Hitem ostatnich lat są huśtawki wyplatane, ażurowe w stylu boho w postaci jednoosobowych bujaków podwieszanych do drzewa. Takie kosze i fotele sprawdzą się świetnie zarówno na zewnątrz domu, jak i we wnętrzach.

Huśtawka ogrodowa


Jak wybrać wielkość huśtawki ogrodowej?

Wybierając huśtawkę ogrodową, musimy przede wszystkim wiedzieć, ile osób jednocześnie będzie z niej korzystać i od tego uzależniać wielkość huśtawki. Nie mniej ważne jest też miejsce, w którym huśtawka będzie stała. W małym ogrodzie lepiej zdecydować się na jednoosobowy bujak, fotel wiszący lub dwuosobową huśtawkę, niż na wielki mebel wieloosobowy.

Większość huśtawek trzyosobowych ma około 2 m długości i obciążenie ok. 300 kg.

Huśtawka dwuosobowa ma udźwig ok. 200 kg i długość ok. 180 cm, więc różnice w wielkości nie są tak duże.

Oczywiście podane wymiary są tylko poglądowe, bo na rynku dostępnych jest naprawdę dużo modeli huśtawek ogrodowych i można znaleźć jednoosobową drewnianą hamako – huśtawkę o szerokości 200 cm. Zasada jest prosta, mamy duży ogród i miejsce: wybieramy huśtawkę, na którą nas stać i jej wielkość uzależniamy od ilości użytkowników. Nie mamy miejsca = musimy kombinować, wybierając najmniejszy dostępny model lub decydując się na podwieszany fotel na patio.

Huśtawka drewniana, plastikowe czy materiałowa typu hamak?

Na rynku mamy ogromny wybór huśtawek ogrodowych wykonanych z różnych materiałów.

Huśtawki drewniane są ekologiczne i trwałe, ale wymagają od nas pielęgnacji i impregnacji co jakiś czas. Huśtawki drewniane są droższe od metalowych, ale prezentują się  wspaniale w ogrodowej przestrzeni. Drewno to materiał naturalny, dobrze wpasowujący się w ogród niezależnie od stylu w jakim mamy zaaranżowaną strefę outdoor. Jest wytrzymałe i względnie odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne a dobrze zabezpieczone będzie nam służyć przez lata. Drewno ma jeszcze jedną zaletę: możemy dowolnie zmieniać jego barwę, przemalowując go na wybrany kolor. W Polsce zazwyczaj oferowane są huśtawki z drewna sosnowego, świerkowego i modrzewiowego. My naszą huśtawkę zbudowaliśmy samodzielnie – DIY – PERGOLA Z HUŚTAWKĄ.

Huśtawki metalowe bywają tańsze od drewnianych, lżejsze i łatwiejsze w transporcie, ale czasem można kupić mebel na jeden sezon. Trzeba bardzo uważać, dokonując takiego wyboru, bo zamiast mebla na lata, kupimy mebel na jeden sezon. Najczęściej z metalu zbudowany jest stelaż, natomiast siedzisko wyłożone jest miękkimi tekstyliami.

Huśtawka ogrodowa

Huśtawki plastikowe to rozwiązanie rekomendowane głównie dla dzieci i zawiesza się je na drewnianym stelażu lub belce zamocowanej pomiędzy dwoma drzewami. Zazwyczaj wiesza się je na znajdujących się w zestawie sznurkach, zamontowanych na hakach lub specjalnych obręczach.

Ze względu na niewielki ciężar, szczególnie polecane są dla najmłodszych dzieci, a najczęściej spotykane modele posiadają kształt kubełkowy. Ich wadą jest mała wytrzymałość i zmiana koloru. Plastik pod wpływem warunków atmosferycznych może wyblaknąć i stać się mało atrakcyjny wizualnie.

Ich niewątpliwą zaletą jest ciężar oraz to, że łatwo je zdjąć i schować, bo nie zajmują dużo miejsca oraz cena, która bywa bardzo atrakcyjna, szczególnie że dziecko szybko wyrasta z takiego rozwiązania.

Huśtawki materiałowe typu hamak to hit ostatnich sezonów! Huśtawki typu hamak, hamaki, fotele typu kokon to najmodniejsze rozwiązania w ostatnich latach w ogrodach. Huśtawka materiałowa typu hamak lub inaczej fotel hamakowy to rodzaj siedziska wiszącego dla jednej osoby! Jest wygodny i nie zajmuje dużo miejsca. Łatwo go zawiesić na belce pomiędzy dwoma drzewami. Niektóre huśtawki są idealne do usypiania maluszków! 


Modele huśtawek nie tylko do ogrodu

Coraz częściej huśtawki w stylu boho, hamaki, ażurowe fotele to nie tylko wyposażenie naszych ogrodów, ale tez element dekoracyjny na przykład w salonie lub pokoju dziecięcym. Uwielbiam takie rozwiązania dekoracyjne, bo nawet zimą mogą  wprowadzić odrobinę lata do wnętrz. Poza tym dzieci uwielbiają się huśtać, bez względu na porę roku a aura na dworze nie zawsze na to pozwala.

Uwaga! Warto sprawdzić, z czego zrobiony jest sufit. Zawieszenie huśtawki np. w płycie g-k może skończyć się niebezpiecznym wypadkiem.


Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę wybierając huśtawkę ogrodową?

Pierwszym i najważniejszym aspektem, jaki musimy uwzględnić, wybierając huśtawkę ogrodową, jest jakość materiałów, z jakich jest wykonana. Zresztą ta zasada ma odniesienie nie tylko do huśtawek ogrodowych, mebli ogrodowych, czy mebli w ogóle, ale powinna nami kierować we wszystkich dziedzinach życia. Jakość jest ważna. Wybierając, więc huśtawkę w pierwszej kolejności sprawdzamy materiały, z jakich jest wykonana. Czy metal jest odpowiednio zabezpieczony od korozji a materiał, z jakiego uszyta jest huśtawka, jest wodoodporny i dobrej jakości? 

Dokonując zakupu najlepiej sprawdzić, czy dana huśtawka jest wygodna, oczywiście o ile nie kupujemy jej online. Kluczem do sukcesu są wygodne poduchy, które zapewnią nam komfort wypoczynku. Nie chcielibyśmy przecież, aby sprężyna wbijała nam się…w cztery litery! Pamiętajmy, aby huśtawki dla dzieci, wybierać przede wszystkim bezpieczne, a my podczas zabawy miejmy je zawsze na oku.

Stawiając na jakość kupujemy raz na wiele sezonów! 

Kupinie jednej rzeczy, która będzie nam służyć przez lata, jest też lepsza ze względów ekologicznych. Sama ostatnio wyrzucając śmiecie wielkogabarytowe, natknęłam się na stelaże starych huśtawek ogrodowych po byłych właścicielach i wiem, ile to miejsca zajmuje i jak trudno jest się tego pozbyć. Gdybyśmy wymieniali huśtawkę co sezon, zobaczcie, ile śmieci generujemy! Dbajmy o środowisko i dokonujmy świadomych wyborów konsumenckich. W końcu to nasz dom i musimy się o niego troszczyć!

Related Posts