TRENDY 2019: Bouclé

by Kasia Bobocińska

O tkaninie nazywanej Bouclé wspominałam Wam już we wpisie: TRENDY PROSTO Z MEDIOLANU. NA JAKIE MEBLE WARTO ZWRACAĆ UWAGĘ W SKLEPACH?. To jeden z najgorętszych trendów tego sezonu i myślę, że przyszłego również. Czym jest bouclé i czy ma szansę stać się hitem we wnętrzach, na miarę skandynawskich futrzaków? Czy ma szansę zdetronizować ogromnie modny welur?

Ten trend dopiero raczkuje, zobaczymy jak się przyjmie. Czy skandynawski design obity tkaniną bouclé znów podbije światowe rynki? Pewnie, aby odpowiedzieć sobie na te pytani, będziemy musieli wrócić do tego wpisu za 2-3 lata. Czas pokaże! Jednak znając marketing stosowany przez skandynawskie rynki oraz ogromną popularność hygge, które pojawiło się na polskim rynku nagle i gwałtownie i wcale nie zamierza go opuszczać, jest duża szansa na to, ze również ta tkanina wróci do łask!

Czym jest bouclé?

Bouclé (fr. kręcony, kędzierzawy; pętelka) to ozdobnie skręcona przędza z pętelkami lub węzełkami.

Przyznam się szczerze, że nie pamiętam tej tkaniny w polskich wnętrzach z lat 70, tym bardziej zaskakująco prezentuje się dla mnie we wnętrzach stworzonych na potrzeby mediolańskich ekspozycji. 

Pierwsze meble obite tkaniną bouclé widziałam na tragach w Mediolanie w zeszłym roku (MEDIOLAN: TRENDY KOLORYSTYCZNE 2018/2019). Na razie nic nie wskazuje na to że coś mogłoby zagrozić rozwojowi tego trendu we wnętrzach. Bouclé rządzi i ma się dobrze. 

To dość nietypowy materiał, który na wiele lat popadł w niepamięć. Bouclé było modne w latach 70 i od lat nie widzieliśmy go w roli tapicerki mebli. w Mediolanie widziałam pokryte nim sofy, fotele, pufy. Wyglądały bardzo ciekawie i mięciutko. Aż chciało się do nich przytulić.

1960s living room via ouno design from English textile designer John Hopper‘s


via buzzfeed

Przyjrzymy się jak radzi sobie we wnętrzach i jak wykorzystują ją w swoich produktach największe marki w świecie wnętrz:

Turri
Twills
Twills
Natuzzi

Goop, marka założona przez aktorkę Gwyneth Paltrow,  w swojej ofercie między innymi postawiło na bouclé, tworzą między innymi przepiękny fotel: Gwyneth bouclé chair! Taki fotel możemy kupić za niemałą kwotę 899 $ lub limitowaną wersję podpisaną przez Gwyneth za 3299 $ (sic!)

Goop

LOGAN GREY BOUCLE SOFA

Welur się skończył, czas na bouclé

Czy myślicie, że z czasem bouclé zdetronizuje welur we wnętrzach? Coraz częściej w kuluarach pojawiają się takie właśnie głosy. Welur na dobre rozgościł się w naszych wnętrzach, sama mam przecież welurową sofę w salonie (klik)! Szczególnie, że znane i popularne skandynawskie marki jak Ferm Living czy Menu (Offset Sofa) zaczęły tworzyć kolekcje właśnie w bouclé!

New Wave to minimalistyczna sofa , której design inspirowany jest Duńską sofą z lat 50’s.

New Wave

Skandynawskie marki w natarciu:

Ogromnie podoba mi się połączenie orzechowego drewna z tkaniną bouclé:

Mass Daybed

A Wy co sądzicie o takiej tkaninie we wnętrzach? Ma szansę zaistnieć na polskim rynku? 

Related Posts

Leave a Comment