AMBIENTE 2017 – 10 trendów w porcelanie

by Kasia Bobocińska

Targi Ambiente we Frakfurcie to najpopularniejsza i najbardziej prestiżowa europejska impreza, podczas której nasze oczy cieszą różnorodne trendy w dekoracji stołu. W ciągu czterech dni w Niemczech wydawało mi się, że widziałam więcej przepięknych aranżacji i zachwycających rozwiązań do jadalni niż w całym swoim życiu. Nie wiem czy Wy też dostrzegacie tę modę: na piękne aranżacje stołów, ale ja dostrzegam ten trend bardzo wyraźnie. Coraz więcej osób zwraca uwagę na to jak i przede wszystkim, na czym jest podany posiłek. Wśród wielu elementów wystroju domu, w których możemy wyrazić naszą osobowość i oryginalność, nakrycie stołu staje się tą jedną z najważniejszych. Perfekcyjnie zaaranżowany stół urasta do rangi sztuki.

Pierwszy raz w świat porcelanowych trendów wprowadziła mnie Katarzyna Rzehak podczas swojego wykładu z okazji otwarcia pierwszego w Warszawie ekskluzywnego salonu Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież. Wtedy też poznałam moje ulubione Ethnic Chic (India na świątecznym stole. Ethnic chic) oraz Mix and Match (Trendy: Mix and match w wydaniu Folk Fusion). Przyznam się szczerze, że dotychczas nie śledziłam ich z należytą uwagą. Wykład Pani Kasi był na tyle inspirujący, że poszukiwanie zaprezentowanych przez nią trendów stało się moją pasją. To właśnie wtedy narodził się pomysł mojej wyprawy do Frankfurtu w celu zobaczenia trendów na żywo. (O trendach kolorystycznych pisałam Wam we wpisie- Ambiente trendy kolorystyczne).

Podczas jesiennego spotkania mogłam się pierwszy raz przekonać, jak Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież znacząco wyprzedzają tendencje we wzornictwie. I nie jest to żadna kurtuazja. Kolekcje wyprodukowane rok wcześniej dopiero teraz stają się światowym hitem (tak było na przykład z kolekcją India i modą na ethnic chic) i są wprowadzane przez największych producentów porcelany na świecie. Nie może być inaczej, skoro nad trendami czuwa tak charyzmatyczna postać jaką jest Marek Cecuła, który jest dyrektorem artystycznym Ćmielów Design Studio.

Nie pozostaje mi nic innego, jak dokładnie przyjrzeć się propozycjom Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież pod kątem zaobserwowanych na Ambiente trendów.

Ćmielów Design Studio na targi Ambiente przygotowało 5 nowych kolekcji:“Craft” ,„Raster”, “Zen Sushi”, “Black & White” , “Hand Touch”

Spotkanie pana Marka osobiście było ogromną przyjemnością. Taka wisienka na torcie całych targów Ambiente.

1. MIX AND MATCH

Pierwszy trend nie powinien być dla Was zaskoczeniem, bo opowiadałam o nim we wpisie MIX AND MATCH (klik) przy okazji aranżacji stołu kolekcją – Folk Fusion. Moda na miksowanie wzorów trwa i jest bardzo silnie dostrzegalna. To chyba mój ulubiony trend na stole. Wyzwala kreatywność i indywidualizm. Korzystając z tych samych elementów na każdym stole możemy stworzyć inną aranżację. Spróbujcie korzystając z porcelany, jaką macie w domu stworzyć niepowtarzalny mix. A jeśli brakuje Wam jakiś elementów dokupcie pojedyncze egzemplarze i bawcie się aranżacją stołu.

2. ZGASZONE BARWY/KOLORY ZIEMI

To moje odkrycie na Ambiente. Na coraz większej ilości stoisk widziałam kolekcje właśnie w zgaszonych barwach ziemi. Szczególnie ciekawie prezentuje się kolor kompletu Black & White. To taki brąz z szarością i z odrobiną fioletu. Całość prezentuje się bardzo intrygująco a złota rączka dodaje wszystkiemu elegancji.

3. MINIMALIZM

Mówiąc o modzie na minimalizm na pewno Was nie zaskoczę. Czy lubiąc minimalizm musimy rezygnować z przyjemności obcowania z piękną porcelaną? Otóż nie. Możemy mieć jedno i drugie. Minimalistyczny komplet Black & White z Ćmielów Design Studio wyjątkowo przypadł mi do gustu. Możemy wybierać spośród wielu elementów serwisu i kompletować własny zestaw. Lubimy pić herbatę – zamówmy serwis do herbaty, lubimy jeść śniadania w wyjątkowych naczyniach – tak dobieramy elementy, aby stworzyć komplet śniadaniowy.

Opisywałam Wam niedawno wystawę Ambiente trendy 2017 (klik) a na niej właśnie taki minimalistyczny komplet porcelany.

W ręce użytkownika zostaje oddana barwiona, unikalna porcelana o niekonwencjonalnej formie. Kolekcja Black & White zmienia zasady wygładu formalnego stołu wprowadzając prostotę ręcznego rzemiosła podkreślonego śladem ręki autora, połączoną z przemysłowym dodatkiem śnieżnobiałej ćmielowskiej porcelany!

Część produktów z kolekcji Black & White została stworzona ręcznie a pozostałe pochodzą z asortymentu produkowanego przez fabrykę.

Połączenie różnych wartości w materiale, fakturze, wykończeniu powierzchni i produkcji daje nowe zasady estetyczne przełamujące konwencje typowej porcelany stołowej.

Kolekcja ZEN

Dla miłośników Orientu Ćmielów Design Studio przygotował piękną kolekcję Zen. Prostota połączona z wyrafinowaną formą. Wszystko w tonacji biało- czarnej. Zwróćcie uwagę na detale, bo naprawdę jest co podziwiać. Weźmy choćby podstawkę pod pałeczki  o niebanalnym kształcie zaczerpniętym z natury, wyglądającą jak kawałek gałęzi.

Kolekcja Zen to odpowiedź na fascynację kuchnią japońską i jej pozycją w zachodniej kulturze. Naczynia w tej kolekcji są pełne japońskiej estetyki, która przeniesiona na użytkowe formy porcelanowe daje tło do kulinarnej kompozycji w stylu Sushi…

4. ZASKAKUJĄCE FORMY

Zestaw “Tree” to efekt bardzo ciekawego eksperymentu zaproponowanego przez Ćmielów Design Studio. Wpisuje się w 100% w trendy zaproponowane przez Ambiente na 2017 rok, czyli promowanie niebanalnych, ciekawych kształtów. (Ambiente trendy – klik). Tak jak pisałam Wam wcześniej: taki niebanalny kształt może zbudować całą przestrzeń.  Tak samo, taki nietypowy komplet na stole zachwyci, zadziwi i pobudzi do rozważań lub do dyskusji. Warto zaskakiwać swoich gości, aby wspólny posiłek był pobudził nie tylko zmysł smaku, ale również stał się intelektualnym wyzwaniem i przeżyciem.

Będąc na stoisku Ćmielów Design Studio miałam okazję porozmawiać z panem Markiem Cecułą, który opowiedział mi genezę powstania kompletu “Tree”. To nic innego jak kawałek drzewa odlany w porcelanie 1 do 1. Pomysł powstał z obserwacji natury i dokładnego odwzorowania jej w porcelanie.

5. ZŁOTO

Zachwycające złoto błyszczy na stołach. Jedni wolą minimalistyczne formy a inni przepych. Ja jestem pośrodku, bo zachwycam się po prostu dobrym projektem. Ellada Astra wyjątkowo wpadła mi w oko i wypaść nie zamierza. Genialny wzór i pełne elegancji mix and match.

Astra Ellada

Serwis obiadowy Ellada,dostępny tutaj (klik), 1343,16zł

Kolekcja Jenny w dekoracji Timeless to nowość zaprezentowana na drugim stoisku Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież w sekcji Dining. Piękna i pełna blasku, połyskująca złotymi ornamentami, zachwycała na stole przyciągając coraz to nowych obserwatorów. Mi osobiście przypomina pewne elementy serii Cosmopolitan, ale kolekcja Jenny jest jeszcze bogaciej zdobiona.

6. ULOTNA MATERIA

Ten trend absolutnie mnie oczarował. Kolekcja Sofia swoją delikatnością i finezją wpisuje się w niego w 100%. To zupełna nowość przygotowana na Ambiente przez Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież. Delikatne reliefy odbijają światło tworząc na całym stole magiczną poświatę, którą dodatkowo rozświetlają przebłyski złota. Bajka. Poezja. Jak jeszcze mogę wyrazić swój zachwyt nad tą delikatną, kruchą materią? Ten komplet skradł ewidentnie nie tylko moje serce, ale wszystkich odwiedzających stoisko Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież.

Sofia

7. ETHNIC CHIC

Kolekcja India Astra to absolutny hit naszej rodzimej manufaktury i przedmiot pożądania wielu osób. O trendzie Ethnic Chic pisałam we wpisie: (India na świątecznym stole. Ethnic chic). Na targach Ambiente zauważyłam, że do kompletu porcelany dołączyły jeszcze obrączki na serwetki, serwetniki czy prostokątne podłużne półmiski. Ja nadal jestem oczarowana egzotyką Indii.

India

Garnitur do kawy India, dostępny tutaj (klik), 1420zł

8. KOBALT

Kobalt chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Nadal ma wielu zwolenników, a połączony ze złotem zachwyca i oszałamia. Najbardziej spodobał mi się bogato zdobiony komplet Astra Bizancjum.

Bolero w błękicie i Astra Bizancjum:

Serwis obiadowy Bizancjum,dostępny tutaj (klik), 1343,16zł

9. LUDZKI DOTYK

Tegorocznym głównym nurtem zaprezentowanym przez Ćmielów Design Studio jest pojednanie rzemiosła ceramicznego z produkcją przemysłową. Głównym reprezentantem tego nurtu był komplet Hand Touch, który zdobiony jest okręgami. Powstały one w wyniku przyłożenia pędzla z farbą do porcelany kręcącej się na kole garncarskim. Dzięki temu każdy z tych talerzy jest unikatowy i jedyny w swoim rodzaju.

HandTouch

 “Mimo teoretycznej sprzeczności takiego założenia, powstał produkt, który niesie w sobie urok niedoskonałości wynikający z bezpośredniego dotyku ludzkiej ręki, ale łączy też przemysłową doskonałość ujętą w jego formie” – Marek Cecuła, dyrektor artystyczny Ćmielów Design Studio

Jackson

Ten komplet przypomina płótno malarskie ozdobione przypadkowymi kleksami. To komplet Jackson, do którego stworzenia inspiracją był Jackson Pollock, malarz amerykański, przedstawiciel ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Elementy z kompletu Jackson ozdobione są wzorem zaczerpniętym z tak zwanego malarstwa gestu, czyli technologii stosowanej przez Pollocka, który posługiwał się drippingiem (ang. drip – kapać, ściekać). Wzór, który widzicie na komplecie Jackson jest właśnie zastosowaniem metody drippingu na porcelanie.

10. PRZYDYMIONE SZKŁO, OMBRE I KOLORY ZIEMI

Na wielu mijanych we Frankfurcie stoiskach widziałam właśnie przydymione szkło oraz ombre. Na jednej z nowych kolekcji porcelany Ćmielów i Chodzież ten motyw prezentuje się bardzo interesująco. Wiecie, co mi przypomina ta kolorystyka (zieleń, beż, brąz)? Komplety w stylu retro. Pierwsze, co przyszło mi do głowy, to kamionka z lat 60. Wyobraziłam sobie od razu stół w stylu retro z odrobiną nowoczesności w tle. Warto zwrócić też uwagę na modne kolory ziemi.

Oczywiście oprócz dostrzegalnych tendencji marki szukają nowych zaskakujących rozwiązań. Oto kilka kompletów, które jednocześnie wpisują się w ogólne tendencje a jednocześnie obierają zupełnie nową drogę.

SZUKANIE WCIĄŻ NOWYCH ROZWIĄZAŃ

Pierwszy z tych kompletów to Raster. Im dłużej mu się przyglądamy tym widzimy więcej. Ot, iluzja.

Raster

Oko uwielbia iluzję. Wszelkie złudzenia optyczne pobudzają umysł i przykuwają wzrok. Nie inaczej jest z nowym zestawem do herbaty Ćmielów Design Studio “Raster”, który swoich użytkowników zaprasza do zabawy w kolory, skojarzenia oraz kształty. Kolekcja składa się z geometrycznych talerzyków, imbryka i filiżanek, dostępnych w kolorach czarnym, kobaltowym i szarym.

A to jedna z nowości Ćmielów Design Studio, która wpisuje się w wiele trendów na 2017. Elementy kompletu Craft, bo o nim mowa, można miksować ze sobą w myśl zasady Mix and match. Porcelana ma zaskakujący kształt i łączy w sobie mat i połysk. Jednocześnie Craft jest tak zaprojektowany, że widać w nim czynnik ludzki. Pamiętacie, że Ćmielów Design Studio w Ambiente prezentowało swoje produkty pod hasłem Craft & Industry. To jest właśnie świetny przykład na połączenie rzemiosła i przemysłu.

Craft

W tej kolekcji uczucie dotyku łączy się z ergonomią formy. Talerze, miseczki i kubki z serii “Craft” przykuwają uwagę nietypowym, ergonomicznym kształtem oraz wygodą użytkowania (…). Kolekcja ta stanowi powrót do sztuki rękodzielniczej. Powstała z potrzeby połączenia emocji, wrażliwości z nowoczesną formą wyrazu. To, dlatego tak gorąco została przyjęta podczas targów!

Eggcup

A na koniec kolejny przejaw zmysłu projektowego zespołu pana Marka Cecuły, czyli przedmiot, dzięki, któremu będziemy mieć obrane jajko. Wystarczy zamknąć i potrząsnąć i jajko jest bez skorupki. Ciekawe czy to działa. Chętnie bym się o tym przekonała.

Będąc gościem Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież nie było lepszej okazji, żeby sprawdzić trendów w porcelanie na żywo. To było bardzo emocjonujące przeżycie. Tyle piękna, tyle przepychu w jednym miejscu. Warto odwiedzić Frankfurt i Ambiente, aby przekonać się jak dekorują stoły najlepsi. Co jest teraz modne a co już niekoniecznie. To był bardzo inspiracyjny wyjazd.

Za pomoc w odkrywaniu najnowszych trendów w porcelanie dziękuję marce Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież

 

Niepublikowane materiały, pliki do pobrania, nowości. Bez spamu!

* indicates required

Related Posts

3 komentarze

Marta Rusek-Cabaj 1 marca 2017 - 21:09

Jakie one są piękne! Aż trudno zdecydować, które bardziej 😉

Reply
Małgosia Lepa 3 marca 2017 - 11:50

Sophia i Kobalt to jest to co misie lubią najbardziej. Jakoś na stole kocham klasykę, albo szaleństwo formy 🙂

Reply
Pliszka 3 marca 2017 - 15:13

Kolekcja India jest przepiękna! Idealna na letnie przyjęcia w ogrodzie 😀

Reply

Leave a Comment