Przewodnik po stylu art déco, czyli jak upolować tanio zabytki designu? + VIDEO

by Kasia Bobocińska
Ten miesiąc poświęciłam na przybliżenie sobie i Wam styl art déco. Dla mnie trochę już zapomniany, który zyskuje teraz na znaczeniu. Dziś pokażę Wam książkę z której korzystałam pisząc artykuł z jego charakterystyką. Zauważyliście, że jak na wakacje przystało mam teraz więcej czasu na czytanie. Dlatego to już druga książka w tym miesiącu. Autorkę książki Art déco przewodnik dla kolekcjonerów już Wam przedstawiałam pisząc o książce Lata 60 —->Lata 60. Sztuka użytkowa.
Pani Hübner Wojciechowska pisze świetnie. Jak na historyka sztuki przystało historia płynie.

Czym jednak ta książka różni od innych?

Przede wszystkim jest to przewodnik pokazujący jak i gdzie kupować zabytki? 
Na co zawracać uwagę ? Jak rozpoznać oryginalny przedmiot w stylu art déco?

A co najważniejsze w przewodniku znajdziemy przykładowe ceny przedmiotów jakie są wystawiane w sklepach z antykami oraz serwisach aukcyjnych. Możemy sobie porównać i wiemy jakich okazji szukać.

I tak na przykład dla pasjonatów art déco pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych lub Europy o które raczej trudno w Polsce autorka przygotowała kilka rad.

“Warto kupować na aukcjach tematycznych, które organizowane są regularnie przez wiodące domy aukcyjne. Ich oferta jest bardzo szeroka, a pochodzenie przedmiotów gwarantowane. Pamiętajmy o coraz częściej praktykowanej przez organizatorów możliwości zakupu obiektu poniżej ceny wywoławczej w sytuacji braku zgłoszeń. Poszukiwanie dzieł konkretnego artysty zacznijmy od kraju jego pochodzenia.”

“Jakie elementy wpływają na cenę, która odpowiada rynkowej wartości dzieła? Po pierwsze – nazwisko autora, jego dorobek i wkład w rozwój kierunku, zbadany i oceniany przez historyków sztuki; po drugie – popyt uwarunkowany modą i aktualnie panującymi w sztuce trendami; po trzecie – źródło pochodzenia obiektu, to czy był wcześniej wystawiany, przeszedł aukcje, a jeśli tak czy został wylicytowany”.
To nie jest zwykła książka o historii stylu art déco.
Jest to o tyle ciekawe, że czasem rodzina sprzedając meble lub wyposażenie wnętrza po zmarłym członku rodziny nie wie nawet jakimi skarbami dysponuje. Często zdarza się, że uda nam się wylicytować za grosze lampkę, której koszt wynosi ponad 5 tys. złotych. Ta książka uwrażliwia nas na takie okazje. 
Możemy nauczyć się rozpoznawać przedmioty pochodzące z początku lat XX. 

Książka podzielona jest na bardzo czytelne rozdziały.
Na początku zostaniemy wprowadzeni w klimat epoki. Później  dowiemy się między innymi czym rożni się art déco w poszczególnych krajach: Francji, Niemczech, Czechosłowacji, Polsce, Włoszech czy Stanach Zjednoczonych. Na przykład przeczytamy o tym, że projektantom francuskim zawdzięczamy odkrycie przed światem mebli z kutego żelaza a Niemcy utrzymywały dominującą w Europie pozycję producenta wykwintnej porcelany.

Następnie poznamy charakterystyczne meble w poszczególnych pomieszczeniach. Książka podzielona jest na podrozdziały: jadalnia – salon, sypialnia, gabinet, pokój kawalera zwany też pokojem panieńskim tak aby łatwo znaleźć meble, gdy chce się urządzić konkretne wnętrze w stylu art déco. Gdy chcemy urządzić na przykład sypialnię dowiemy się czym charakteryzują się łóżka w stylu art déco, jak powinna wyglądać szafka nocna. Przedmioty uzupełnione są przez szacowane ceny tak aby każdy mógł określić budżet jakim musi dysponować urządzając wnętrze z epoki.

Następny rozdział zatytułowany jest Porady. I to właśnie jest ta część książki, która wyróżnia ją spośród innych.
Dowiemy się też jak rozpoznawać prawdziwe okazje i jakich przedmiotów nie warto kupować bo nigdy nie uda się przywrócić im dawnego blasku.

“No cóż, przyjemność udanych łowów na targu nie ma sobie równych, dla wielu osób staje się wręcz formą uzależnienia. Pamiętajmy jednak, żeby radość zakupu nie odbierała nam zdrowego rozsądku. Podejmujmy decyzję  po przeprowadzeniu rzetelnej oceny stanu zachowania przedmiotu, stopnia jego zniszczenia, typu i rodzaju uszkodzeń oraz możliwości naprawy.|

Na końcu książki zobaczyć możecie współczesne wnętrza w stylu art déco.

Oceniając książkę muszę przyznać, że po pierwsze jest napisana bardzo przystępnym językiem. Po drugie jest bardzo czytelna. Łatwo można znaleźć informacje jakie nas interesują dzięki rozsądnie oznaczonym rozdziałom. Po trzecie ma piękne zdjęcia pokazujące wnętrza w okresie w którym Europa i Stany Zjednoczone owładnięte były art déco. Warta polecenia pozycja dla wszystkich pasjonatów wnętrz.

A teraz zapraszam Was na niespodziankę, którą dla Was przygotowałam.
Mój pierwszy FILM (jeszcze mega nieprofesjonalny, ale będę nad nimi pracować):  


Related Posts