TRENDY: SHOU SUGI BAN wypalanie drewna.

by Kasia Bobocińska

Na fali popularności stylem japandii, coraz więcej na polskim rynku obco brzmiących nazw: wabi sabi, Shou Sugi Ban, czyli Yakisugi  TRENDY: NIEZWYKŁY EFEKT WABI- SABI NA ŚCIANACH. Sama popełniłam moją w Małym domku projektanta nietypową ścianę Wabi Sabi DIY MOJA ŚCIANA WABI SABI, więc nic dziwnego, że postanowiłam się również nauczyć czym jest technika Shou Sugi Ban i dlaczego zwęglone drewno może się podobać. Przekonajmy się razem, dlaczego opalanie drewna ma w Polsce coraz więcej zwolenników a technika Shou Sugi Ban jest teraz bardzo trendy. 

Co to jest Shou Sugi Ban?

Shou Sugi Ban (Yakisugi), to specjalna technika obróbki drewna wykorzystująca ogień, opalanie drewna, prowadząca do jego zwęglenia. Pochodzi z Japonii i ma w Polsce coraz więcej zwolenników. Podobnie jak styl Japandii, który ostatnimi czasy stał się wyjątkowo popularny. Oczywiście Japończycy nie pozwoliliby sobie na bezcelowe działanie i oprócz tego, że Shou Sugi Ban, jest techniką dekoracyjną, to jednocześnie zwiększa trwałość drewna.

Japończycy odkryli, że wcześniejsze opalenie deski sprawia, że drewno  jest później odporniejsze na działanie ognia.  Yakisugi  to  japońska technika konserwacji drewna, znana od  XVIII wieku.

www.archdaily.com

Opalanie deski elewacyjnej, tarasowej, czy innego rodzaju desek, które chcemy wykorzystać do dekoracji może się podobać, lub nie, ale ma w sobie jakąś przyciągającą moc, zwraca uwagę i wygląda ulotnie i magicznie. Wnętrza w których mieszamy ciepłe drewno z czarnym, smolistym, nawet w delikatny sposób opalonym są piękne. Gdyby deski nie były czarne, trochę osmolone, jak wiele te wnętrze straciłoby z uroku! 

studio-mcgee.com

Shou Sugi Ban – czy to się spodoba?

Jak wszystko co postarza, niszczy powierzchnię, technika Shou Sugi Ban może Wam się nie spodobać. Nie można jednak nie zauważyć, że staje się ona coraz bardziej popularna. To ekskluzywny dodatek, element na który zwracamy od razu uwagę. Myślimy: jak to jest zrobione? Podobnie jak przy zastosowaniu dekoracyjnego betonu na ściany  kiedyś, tak teraz Shou Sugi Ban może budzić zdziwienie i pytania: “czy tu czasem nie było pożaru?” lub “Czemu te deski takie zniszczone?”, znacznie częściej pojawiać się będzie pytanie: “Jak to zostało zrobione?”

Póki co, shou sugi ban stanowi bardzo ciekawy i nieoczywisty sposób zdobienia wnętrza i zewnętrza.  Podoba mi się taka “sztuka”, choć skora sama sobie “popsułam” ścianę malując ją techniką wabi-sabi, to nic dziwnego, ze podoba mi się wszystko to co ulotne, postarzane. 

www.archdaily.com

Drewno poddawane znajduje się na granicy życia i śmierci. Ta technika ma w sobie coś magicznego i niepowtarzalnego. Dosłownie i w przenośni igramy z ogniem.

www.archdaily.com

Shou Sugi Ban – praktyczne rozwiązanie

Technikę Shou Sugi Ban możemy wykorzystać do dekoracji wewnątrz i na zewnątrz domu, a nasza elewacja zyska niepowtarzalny wygląd. Ciemne jak smoła deski przyciągają wzrok i co ważne, nie wypłowieją po roku, nie będzie ich trzeba w kółko malować (jeśli stare deski będą użytkowane na zewnątrz i narażone będą na działanie czynników atmosferycznych, należy je olejować co około 10-15 lat). Deski stosowane wewnątrz nie wymagają dodatkowej konserwacji, będą czarne, bo zostały trwale opalone.

Metoda shou sugi ban ma wiele zalet,  deski są trwale zabezpieczone na nawet 50-60 lat! Jest to rozwiązanie najbardziej naturalne z możliwych, bo do opalania i zabezpieczania nie wykorzystujemy żadnej chemii. W zależności od intensywności opalania, szczotkowania możemy uzyskać różne wybarwienia drewna. Kiedy opalane deski zostaną dodatkowo zabezpieczone olejem  drewno jest odporne na wodę i pleśń. Drewno ma jeszcze jedną zaletę: insekty nienawidzą spalonego drewna.

Projekt: The Graham & Co

Jakie drewno nadaje się do wykorzystania w technice shou sugi ban?

Technikę  shou sugi ban stosuje się tradycyjnie do opalania modrzewia i cedru, ale nie ma przeciwskazań, żeby nie stosować jej na bardziej popularnych gatunkach drewna sośnie, klonie czy dębie.

archdaily

Imperfectly Barn

Oprócz tradycyjnej metody shou sugi ban , do zdobienia drewna wykorzystuje się również Imperfectly Barn, polegającą na dodatkowym ciosaniu, frezowaniu drewna, jakby pochodziło z bardzo dawnych prehistorycznych czasów czasów. Po głębokim frezowaniu powierzchnia jest wpalana, co dodatkowo podkreśla wzór drewna i wygląda ono niesamowicie! W tej metodzie najważniejsza jest faktura!

studio-mcgee.com

Shou Sugi Ban – jak to się robi?

Deski są zazwyczaj opalane za pomocą opalarki lub palnika, a następnie schładzana wodą i szczotkowana i jeszcze raz czyszczona wodą.  Tak postępujemy w przypadku nowych desek. A czy technikę shou sugi ban możemy zastosować do starych desek? Tak! Musimy je jednak wcześniej zabezpieczyć olejem. To jaki kolor drewna uzyskamy zależy w dużej mierze od jego gatunku, stopnia wypalania i intensywności szczotkowania.

Projekt: Michael Hsu Office of Architecture

Ciekawa jestem co sądzicie o metodzie shou sugi ban? Oprócz tego, że jest naprawdę piękna, ma też wiele praktycznych zalet. Gdybym planowała położyć na elewację drewno, pomyślałabym o zabezpieczaniu go w właśnie w taki sposób.

Dajcie znać w komentarzach, czy Wam się podoba czy nie?

Related Posts