W STARYM DOMU. UROKLIWA STARA FARMA

by Kasia Bobocińska

Pamiętacie cykl „W starym domu”? Uwielbiałam inspirować Was niezwykłymi starymi domami 🙂 Ponieważ teraz mam bardzo intensywny, gorący czas „pozablogowy”, postanowiłam zainspirować siebie i Was przepięknym domem w Norwegii. Kiedy siedzisz w pyle i brudzie, bo właśnie uratowałaś kolejne drewniane okno, to jedyne o czym marzę to popatrzeć na przepiękne wnętrza starych domów. Dom został zbudowany w 1840 roku i przypomina mi odrobinę dom o którym pisałam tutaj: W STARYM DOMU: ZACHWYCAJĄCY STARY DOM W NORWEGII

Photo: dnbeiendom.no

Dom z zewnątrz odrobinę przypomina mi nasz stary dworek. Też ma odkryty taras na górze i piękny ogród zimowy, ale jakość wykończenia stolarki jest w tym domu znacznie znacznie piękniejsza. 

Zwróćcie uwagę na te dekory! Prezentują się obłudnie. To się nazywają piękne okna! Teraz, w trakcie renowacji moich starych okien, aż mam ochotę to rzucić w diabły, bo moje wyglądają tak zwyczajnie przy tych bogato zdobionych! 

Photo: dnbeiendom.no

We wnętrzach starego domu zachowano zarówno boazerię jak i piękne drewniane sufity, które o warto podkreślić, nie są pomalowane na śnieżnobiały kolor, a na kremowy i jasno szary. Przypomnijcie sobie, jak my odnowiliśmy boazerię w pokoju dziecięcym: POKÓJ CHŁOPCÓW: JAK POMALOWAĆ BOAZERIĘ?

Photo: dnbeiendom.no

Mój zachwyt budzą też pięknie odnowione stare schody! Dokładnie tak chciałabym odnowić nasze stare drewniane schody. Biel i naturalne drewno! My też mamy drewniany, odnowiony sufit w przedpokoju: JAK POMALOWAĆ DREWNIANY SUFIT?

Photo: dnbeiendom.no

Zobaczcie jak piękni i spójnie wygląda ta przestrzeń. Różne odcienie bieli, szarości i kremu, mieszają się z naturalnym drewnem! Może niekoniecznie podobają mi się te krzesła w kolorze, ale to taki typowy skandynawski motyw we wnętrzach i odrobina koloru, którego na pewno brakowało tej przestrzeni.

Photo: dnbeiendom.no

Z tej perspektywy kadr po prostu zachwyca. Podoba mi się…WSZYTSKO! No może oprócz lampy, która odrobinę psuje mi piękny widok, bo jest zbyt zwyczajna jak na to wnętrze i chyba trochę za mała nad ten stół. Ja pewnie zawiesiłabym tu lampę emaliowaną w morskim kolorze krzeseł, aby podkreślić motyw kolorystyczny.

Zwróćcie uwagę na te urocze zamknięcia okien 🙂 

Photo: dnbeiendom.no

Muszę przyznać, że jadalnia mnie zaskoczyła! Totalnie! I nadal nie do końca podoba mi się styl wykończenia ścian, choć całość jest jak najbardziej spójna kolorystycznie. Pasy na tapecie dodatkowo podwyższają wnętrze, które wydaje się dość niskie. Ten wzór tapety zarezerwowałabym jednak do wnętrz komnat zamkowych. Tutaj, na farmie jakoś mi się „gryzie” z otaczającą rzeczywistością. 

Zwróćcie uwagę na „koronkowe firanki” wprost z Ikea oraz przepiękne „upinki” do firan! Nawiązują one do wzoru tapety!

Photo: dnbeiendom.no

To co zwróciło moją uwagę to: piękny kominek po prawej stronie oraz tak typowe dla Skandynawii lampy wiszące wprost w oknie! Boazeria, dzieląca wnętrze na pół też jest niezwykle piękna! To nie tylko zwykłe listwy! Te cokoły wyglądają obłędnie. Natomiast kinkiety oraz tapety są zbyt średniowieczne i trochę psują mi odbiór tego wnętrza! Tak się dzieje, gdy zbyt bardzo zagalopujemy się w dążeniu do zachowania starego stylu. Nie wszystko, wszędzie pasuje.

Photo: dnbeiendom.no

Za to wnętrze salonu podoba mi się znacznie bardziej. A gdzie jest telewizor? Trochę wciśnięty w kąt!  Wydaje mi się ze zarówno z jednej jak i drugiej kanapy ogląda się go raczej średnio! Niestety nie jest to zbyt funkcjonalne rozwiązanie!

Photo: dnbeiendom.no

Choć patrząc na wnętrze salonu z tej perspektywy jedynym miejsce na powieszenie telewizora byłaby przestrzeń nad kominkiem, lub zastosowanie telewizora – ramki, jaką proponuje Samsung i powieszenie go w miejsce obrazu przy oknie!

Photo: dnbeiendom.no

Co za gabinet proszę Państwa! Co za biurko! Wszystko osobno piękne, ale razem, jakby niepoukładane. Dlaczego?  Kompozycję psują niestety różne poziomy półek zastosowane nad i pomiędzy oknami.

Photo: dnbeiendom.no

Wydaje mi się, że kolor ścian jest też nieodpowiedni. Przypadkowo wiszące pod półkami elementy też nie wyglądają dobrze.  Co by się tu sprawdziło? Piękne obrazy, lub grafiki w tej samej wielkości rozmieszczone w sposób rytmiczny pod pólkami oraz znacznie ciemniejszy kolor ścian. Może butelkowa zieleń, brąz? Wtedy te ciemne meble miałyby sens. Obrazy i grafiki oświetlone kinkietami. Brakuje tak niewiele a jednak brakuje.

Photo: dnbeiendom.no

Oglądając dom z zewnątrz byłam bardzo ciekawa zaaranżowania wnętrza ogrodu zimowego/werandy. Zaskoczyła mnie pustka i nowoczesny charakter tego wnętrza.

Photo: dnbeiendom.no

Salon zimowy jest PRZEPIĘKNY! Już chciałabym zmienić wnętrze naszego ogrodu zimowego!!!

Photo: dnbeiendom.no

W porównaniu z innymi wnętrzami sypialnia wydaje się bardzo pusta. Ale czy nie wygląda tak jakbyśmy się przenieśli w czasie?

Photo: dnbeiendom.no

To się nazywa wykorzystanie przestrzeni! Druga sypialnia znajduje się na korytarzu w miejscu dawnych schodów!

Photo: dnbeiendom.no
Photo: dnbeiendom.no

Czekałam na wnętrze łazienki z zapartym tchem i nie zawiodłam się! Podoba mi się bardzo!

Photo: dnbeiendom.no
Photo: dnbeiendom.no
Photo: dnbeiendom.no
Photo: dnbeiendom.no
Photo: dnbeiendom.no
Photo: dnbeiendom.no
Photo: dnbeiendom.no
Photo: dnbeiendom.no
Photo: dnbeiendom.no

A Wy co dostrzegliście przepięknego w tych wnętrzach?

Jeśli chcecie zobaczyć więcej przepięknych wnętrz to koniecznie zajrzyjcie do cyklu WNĘTRZE KTÓRE ZACHWYCA a jeśli interesują Was stare domy to zapraszam na moją  grupę W starym domu w której znajdziecie mnóstwo przydatnych porad i inspiracji. To mocna grupa wsparcia dla osób poszukujących, remontujących i posiadających stare domy. Jestem ogromnie dumna z tej społeczności!

W STARYM DOMU:

W STARYM DOMU: OBŁĘDNE MIESZKANIE Z POMYSŁEM

STARY DOM: PRZEPIĘKNY STARY DOM W KLASYCZNYM STYLU,

W STARYM DOMU: DREWNIANY DOM W KALIFORNII,

 W STARYM DOMU: ZACHWYCAJĄCY STARY DOM W NORWEGII

W STARYM DOMU: APARTAMENT W KAMIENICY

Related Posts