Jak dobrać materac, żeby nie żałować? 5 kroków, które dzielą Cię od wymarzonego materaca

by Kasia Bobocińska

Projektując sypialnię w starym domu, zaczęłam od wyboru łóżka oraz materaca. O ile dokładnie wiedziałam, o jakim łóżku marzę, to wybór materaca nie był tak prosty, jak myślałam. Kiedy zaczęłam zastanawiać nad swoimi potrzebami, konsultować je z mężem to okazało się, że na dobrą sprawę od dobrych 6 lat nie zaznaliśmy komfortu snu. Odkąd na świecie pojawiły się dzieci, a my zrezygnowaliśmy z naszej sypialni, oddając im nasz pokój wszystko, co nastąpiło później to rozwiązania tymczasowe. Wybudowanie antresoli i korzystanie z niej okazjonalnie ze względu na brak dostępu świeżego powietrza, spanie w salonie na rozkładanej kanapie z ultraniewygodnym składanym materacem sprężynowym, to wszystko powinno doprowadzić do naszego złego samopoczucia i chronicznego zmęczenia. Do tego dochodzi fakt, że lat nam przecież nie ubywa i raz na jakiś czas kręgosłup daje o sobie znać. Projektując sypialnię, miałam szansę na zmianę naszego komfortu, ale jedno pytanie nie dawało mi spokoju: Jak dobrać materac, żeby nie żałować?

Całe szczęście, jestem i tak w doskonałej sytuacji, bo od dziecka mogę zasnąć dosłownie wszędzie. Autobus, samochód, statek pociąg — wszędzie. Jak byłam małym brzdącem, gdy wyżynały mi się ząbki i miałam problemy z zaśnięciem, rodzice rozważali włożenie mnie do wózka i krótką przejażdżkę autobusem. Praca silnika zawsze działała na mnie usypiająco. Dlatego, mimo że od 6 lat nie mamy komfortowych warunków do spania, to jakoś się wysypiam. Gorzej jest z mężem, który niestety cierpi coraz bardziej. Z tym większą ulgą nie możemy się już doczekać przeprowadzki, szczególnie że sypialnia w moim odczuciu jest tak piękna (patrzę z perspektywy osoby wyposzczonej, niemającej sypialni od 6 lat), że nie chce mi się z niej wychodzić 🙂

Jak wybrać materac?

Niby prosta sprawa. Kupiliśmy białe łóżko Malis do sypialni w stylu  klasycznym o wymiarach 180×200, więc wystarczy kupić pasujący do niego materac i po kłopocie. Nic bardziej mylnego!

 • Po pierwsze wybór materaca to spory wydatek.
 • Po drugie nie kupujemy go na miesiąc, rok tylko o ile jest dobrej jakości, to starczy nam na lata (wybrany przez mnie materac Afrodyta ma gwarancję na wkład na 5 lat, ale może być używany dwustronnie co znacząco zwiększa jego żywotność).
 • Po trzecie, jak się przekonałam przy wyborze materaca, trzeba naprawdę mocno zastanowić się nad własnymi potrzebami, specyfiką naszego snu, a pytania, jakie może zadać nam sprzedawca, mogą wydawać się nam bardzo osobiste (np. w jakiej pozycji lubi pani sypiać?)

Postanowiłam stworzyć krótką listę punktów, które ułatwią Wam wybór odpowiedniego materaca.

1. Poznaj swoje potrzeby

To absolutnie najważniejsza kwestia podczas wyboru materaca.

Większość osób nie wie jakiego materaca potrzebuje: miękkiego, twardego a może o średniej twardości. Zwykle decydują się na ten ostatni, bo to wybór pośredni, a więc zapewne uniwersalny. Mało kto decyduje się na materac miękki w obawie o swój kręgosłup. Większość osób uważa, że lepiej, aby materac był za twardy, przez to średnio dla nas wygodny niż za miękki i niezdrowy dla naszego kręgosłupa. Często się zdarza, że osoby wybierające materac wolą zrezygnować z komfortu na rzecz zdrowego „twardego” materaca. To przeświadczenie zakorzenione jest u nas od lat, z czasów, kiedy technologia wytwarzania pianek do produkcji materaców była znacznie uboższa. Wtedy rzeczywiście decydując się na miękki materac, zapadaliśmy się w nim i nie uzyskiwaliśmy wystarczającego podparcia kręgosłupa. Całe szczęście te czasy dawno minęły i teraz dzięki piankom wysokoelastycznym możemy cieszyć się komfortowym snem.

Sklepy sprzedające materace dwoją się i troją, aby maksymalnie ułatwić klientom wybór materaca. W takim sklepie nie dość, że możemy sprawdzić twardość materaca kładąc się na nim to jeszcze mamy możliwość zajrzeć w jego głąb czyli w jego konstrukcję, gdyż przygotowane są specjalne próbki pokazujące przekrój materaca.

Pozycja, w której zasypiamy, a także jej zmiany w ciągu nocy to również niezwykle ważne kryterium przy wyborze materaca. To dość osobiste pytanie, ale nie unikajmy go, bo pomoże nam spersonalizować nasz przyszły materac.

Photo: materiały prasowe Janpol

2. Odpowiednia wielkość

Kolejne pytanie: dla kogo jest ten materac? Dla jednej osoby potrzebny jest materac o minimalnej szerokości 70 cm, a dla dwóch osób minimum 140 cm. Oczywiście sami zdajemy sobie sprawę czy 170 cm to dla nas dużo czy mało. Mając dużą rodzinę i dzieciaki, zwierzęta, etc., które chcą nas budzić na przykład w weekendy warto postarać się o materac największy z możliwych 🙂 My wybraliśmy materac o szerokości 180 cm.

3. Odpowiednia twardość

Określ twardość materaca. Stopień twardości materaca zależny jest od surowców z których został wykonany, natomiast odbiór twardości przez człowieka jest zależny od jego wagi i subiektywnej oceny. Niektórzy producenci próbują ułatwić wybór swoim klientom, tworząc przedziały wagowe odpowiednie dla określonego typu materaca, ale prawda jest taka, że to tylko orientacyjne wyliczenia:

Skoro te obliczenia są czysto orientacyjne, to jak przekonać się jaki materac jest dla nas odpowiedni? Najlepiej wykonać prosty test.

Test. Aby sprawdzić, czy stopień twardości materaca jest odpowiednio dobrany, warto wykonać prosty test. Połóż się na materacu w pozycji na wznak i wsuń dłoń pod plecy. Jeśli wchodzi z lekkim oporem oznacza to, że materac jest dla nas optymalny, jeśli natomiast nie możemy jej wsunąć, jest zbyt miękki.

4. Wybierz typ materaca. Jaka grubość będzie dla Ciebie odpowiednia?

Surowiec jest bardzo ważnym czynnikiem, którym powinniśmy kierować się przy wyborze materaca. Różne wypełnienia to także różne ich właściwości.

 • Materace piankowe cechuje różnorodność parametrów (np. gęstość), niektóre z nich np. termo-elastyczne reagują na nacisk i temperaturę użytkownika, dzięki czemu  doskonale dopasowują się do kształtu naszej sylwetki.
 • Produkty lateksowe charakteryzuje elastyczność oraz niezawodny system cyrkulacji powietrza. Surowiec ten nie odkształca się trwale i zachowuje swoją formę.
 • Materace kieszeniowe w swoim wnętrzu posiadają sprężyny. Każda z nich znajduje się w oddzielnej „kieszeni”.  Sprężyny, podczas nacisku, pracują niezależnie od siebie. Daje to wysoki komfort snu i ułożenia ciała.

5. Jesteś alergikiem? Masz problemy z kręgosłupem?

Jeśli ma się chory kręgosłup stwierdzenie “wygodny” jest daleko posuniętym uproszczeniem. W takich przypadkach warto dobrze przeanalizować ofertę. Dlatego profilaktycznie zdecydowaliśmy się na materac rehabilitacyjny. Jako alergik zdecydowałam się na dodatkową ochronę w postaci pokrowca z powłoką silverguard / silverprotect zapewniająca ochronę przed bakteriami.

Tak jak napisałam wcześniej z roku na rok nie młodniejemy. Jak wiadomo z wiekiem zmieniają się też nasze potrzeby, również te dotyczące snu. Osoby starsze częściej mają problemy z krążeniem. Zwiększają się również wymagania związane z komfortem. Najważniejsze jest zapewnienie stabilizacji dla kręgosłupa. Idealnie sprawdzą się wtedy materace rehabilitacyjne w tym ten na jaki się zdecydowaliśmy czyli Afrodyta.

6. Cena.

Cena nie powinna być dla nas kryterium przy wyborze materaca. Zanim się jednak oburzycie, przeczytajcie do końca. Nie chodzi mi bynajmniej o wybór pomiędzy materacami za 1500 zł czy za 5000 zł chodzi mi, o to jakiego wybór dokonujemy w sklepie np. pomiędzy materacem lateksowym a sprężynowym. Kiedy różnica w cenie waha się o kilkaset złotych, warto postawić na jakość, a nie na względy ekonomiczne.

Jak dobrać materac, żeby nie żałować?

Ja do swojej sypialni wybrałam materac rehabilitacyjny, kieszeniowy, dwustronny o grubości 22,5 cm – AFRODYTA!

Jego główne zalety to:

 • lateks nie wchłania kurzu
 • świetnie oddycha
 • pianka podnosi twardość i stabilność materaca
 • po obu stronach materaca komplet uchwytów
 • sprężyna kieszeniowa gwarantuje punktowe podparcie ciała

Jak dobrać materac, żeby nie żałować?

Dzięki możliwości zdjęcia pokrowca MEDICARE SILVERPROTECT łatwiej utrzymać czystość materaca.

Jak dobrać materac, żeby nie żałować?

Ochraniacz pod materac jest dodatkiem, który sprawdza się szczególnie w przypadku materacy dwustronnych, które wymagają regularnego obracania góra – dół.

Pokrowiec MEDICARE SILVERPROTECT

 • idealny dla alergików
 • specjalna powłoka silverguard / silverprotect daje ochronę przed bakteriami i niweluje zapachy towarzyszące rozwojowi drobnoustrojów
 • utrzymuje właściwości antyalergiczne po wielokrotnym praniu
 • w pełni dostosowany do naturalnej flory skóry człowieka
 • pranie w temp do. 60o C
 • dzianina posiada Certyfikat OEKO-TEX® Standard 100

My zdecydowaliśmy się się na materac polecany przez producenta naszego łóżka. Ponieważ łóżko od Meblarnia okazało się fantastyczne, stwierdziliśmy że proponowany materac Afrodyta marki Janpol, będzie idealny do naszej sypialni. I nie pomyliliśmy się. Mimo, że jeszcze się nie przeprowadziliśmy to ja już miałam okazję nocować na nim w starym domu. Prace remontowe przeciągnęły się do późna i nie opłacało mi się już wracać do domu. Byłam bardzo zmęczona. Dzięki wygodzie jaką zapewnił mi materac wstałam maksymalnie zregenerowana! Zgadzam się w pełni z hasłem: “Spać umie każdy. Jednak już nie każdy potrafi się wyspać “.

A swoją drogą nie uważacie, że Afrodyta to piękna nazwa?

 

Related Posts