5 rzeczy, które musisz wiedzieć o ogrzewaniu, gdy zamieszkasz w domu jednorodzinnym

by Kasia Bobocińska

Kto z nas nie marzy o ciepłym i przytulnym, a jednocześnie ekonomicznym domu? Przeprowadzając się do domu jednorodzinnego z mieszkania, musimy się jednak liczyć ze sporym wydatkiem, związanym z ogrzewaniem budynku. A o ogrzewaniu krążą legendy!

Rozwiązań jest bardzo wiele. Każdy wybiera opcję, która w przypadku zakupu lub wybudowania domu wydaje się mu najbardziej ekonomiczna. Niektórzy nie wyobrażaliby sobie domu bez ogrzewania podłogowego, inni zachwalają ekonomiczny ekogroszek. Zwykle instalacja grzewcza jest jedną z najbardziej przemyślanych decyzji podczas budowy domu. Mimo wszystko to życie potwierdza czy dany system się sprawdza, czy nie. Jak mówi mój tata: „Pierwsza zima zweryfikuje Twoje podejście do ogrzewania i Twoją rozrzutność”.

Jedno jest pewne. Rachunek za gaz zawsze zaskakuje mieszkańców domów, tak jak zima zaskakuje drogowców. Jako właściciele mieszkania mieliśmy koszty ogrzewania rozłożone cyklicznie na kilkanaście miesięcy i nie były one tak bolesne dla portfela, bo były rozłożone na raty. Teraz sytuacja się zmieniła.

A ciepły i tani w eksploatacji dom to marzenie wszystkich! Jeśli tylko możesz wybrać sposób ogrzewania oraz zaplanować funkcjonalny system, to jesteś w znacznie lepszej sytuacji niż ja, kupując stary dom i zastając chyba najdroższy system ocieplania w Polsce. Przeprowadzając się do domu jednorodzinnego, szybko musiałam nauczyć się oszczędzać.

A Ty, czy wiesz już wszystko o ogrzewaniu domu jednorodzinnego?

Chciałabym mieć dom efektywny energetycznie. Niestety kupując budynek z 1937 roku, nie ma co liczyć na cud. Na etapie remontu staramy się „łatać” wszystkie ubytki ciepła, ale ponieważ nie budujemy tego domu na nowo, nie ingerujemy w bryłę i nie wymieniamy materiałów konstrukcyjnych, nie możemy spodziewać się niskich rachunków za ogrzewanie. Ściany są zbudowane z trzciny, a poszycie dachowe ma już 20 lat. Co więcej, kupując ten dom, zdawałam sobie sprawę, że jest w nim zainstalowany najdroższy z możliwych systemów – ogrzewanie na płynny gaz.

1. Ogrzewanie kosztuje. Pytanie tylko ile?

Wydatki na ogrzewanie mogą pochłonąć 60-80% kosztów eksploatacyjnych budynku. Sporo, prawda? Niestety. Pytanie tylko, czy płacimy więcej, niż mieszkając w bloku?

775 zł – tyle miesięcznie płacimy za ogrzewanie, wodę i fundusz remontowy, co daje 9300 zł rocznie. Optymistycznie wątpię, aby wydatki na ogrzewanie w domu jednorodzinnym przekroczyły tę kwotę. Może się jednak okazać, że nasz dom jest tak nieszczelny i ma na tyle duże ubytki ciepła, że otrzymując pierwszy rachunek za ogrzewanie, pożałujemy stokrotnie jego zakupu.

Staramy się, naprawić co się da, aby zapobiec ogromnym kosztom. Ocieplamy poddasze, planujemy docieplenie styropianem werandy, myślimy o ogrzewaniu podłogowym w łazienkach na dole oraz chcemy wybudować kominek. Na ten moment możemy dogrzewać piecykiem typu koza, który zastaliśmy w kuchni.

Koszty ogrzewania zależeć będą od tego, czy jest on dobrze ocieplony, czy nie. Różnice pomiędzy rocznym zapotrzebowaniem na energię cieplną budynków w zależności od stopnia izolacyjności wynoszą od 110 Wh/m2/rok w przypadku domu dobrze ocieplonego do 300 Wh/m2/ rok.

2. Który sposób ogrzewania jest najlepszy? Legendy o ogrzewaniu.

Aby wiedzieć, który sposób ogrzewania domu jest najlepszy i najbardziej ekonomiczny trzeba poznać je wszystkie. O ogrzewaniu krążą legendy, szczególnie gdy na spotkaniu rodzinnym lub weselu ma się okazję posłuchać grupy mężczyzn rozmawiających o tym, który z nich ma bardziej ekonomiczny i oszczędny dom. Panowie chwalą swój system grzewczy, jak tylko mogą, choć każdy z nich ma swoje wady i zalety.

Ogrzewanie węglem i drewnem. Niewątpliwymi plusami tego rodzaju ogrzewania jest łatwy dostęp do opału oraz jego koszt. Minusem: zanieczyszczanie środowiska. No, chyba że chcemy palić drewnem, które jest ekologiczne. System ten wymaga tylko odpowiedniego składowania materiału opałowego i niestety systematycznego „dorzucania do pieca”.

Kotły gazowe. Jeszcze do niedawna były najpopularniejszym sposobem na ogrzewanie w domach jednorodzinnych. Niestety, niestabilny, zmienny rynek paliwowy i gazowy kształtuje coraz wyższe ceny paliw, które są zależne od sytuacji na świecie. Mimo wszystko kotły gazowe – jeśli w naszej okolicy jest przyłącze gazowe – są zdecydowanie najwygodniejszym sposobem na ogrzewanie. Sprawdź szczegóły >>

Odnawialne źródła energii. Z roku na rok stają się coraz popularniejszym źródłem pozyskiwania ciepła. Prym wiodą kolektory słoneczne i pompy ciepła (link do produktu) Pompa ciepła to jedna z najtańszych form ogrzewania, zwracająca wartość inwestycji, dzięki niskim kosztom eksploatacji. Nowoczesne pompy wykorzystują energię geotermalną zgromadzoną w ziemi. Do najczęściej używanych urządzeń należą pompy typu solanka/woda.

Kocioł na ekogorszek. Jest to najtańsza metoda ogrzewania wody i domu (link). Ekogroszek jest czystszy, a jego składowanie oraz załadunek są prostsze niż w przypadku miału czy węgla, które pylą.

Ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie podłogi energią elektryczną również staje się coraz bardziej doceniane. W niektórych domach jest to ogrzewanie zasadnicze, w innych jedynie dodatkowa opcja do dogrzewania sypialni lub łazienki. Wbrew pozorom nie jest to rozwiązanie tak drogie, jakbyśmy przypuszczali. W sytuacji, gdy ceny energii idą w górę, TAURON gwarantuje, że Twoje stawki nie wzrosną nawet przez 3 lata! Co więcej, gdyby był problem z elektryką, to możemy liczyć na pomoc elektryka 24h, zapewnioną przez dostawcę prądu.

Dom pasywny. To nowa idea w podejściu do oszczędzania energii we współczesnym budownictwie. W domach tych nie stosuje się tradycyjnego systemu grzewczego, a jedynie dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. Dom pasywny posiada przeważnie mechaniczną wentylację i odzysk ciepła z powietrza wywiewanego. Taki budynek musi być maksymalnie szczelny, aby nie wywiewało zimne powietrze. Wyróżnia go też bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania – poniżej 15 kWh/(m²·rok). Oznacza to, że w ciągu sezonu grzewczego do ogrzania jednego metra kwadratowego mieszkania potrzeba 15 kWh, co odpowiada spaleniu 1,5 l oleju opałowego, bądź 1,7 m³ gazu ziemnego (zobacz ofertę kotłów gazowych) czy też 2,3 kg węgla. Dla porównania, zapotrzebowanie na ciepło dla budynków konwencjonalnych budowanych obecnie wynosi około 120 kWh/(m²·rok). Oczywiście, aby cieszyć się wszystkimi dobrodziejstwami domu pasywnego, trzeba mocno zainwestować w trakcie jego budowy. Jest to nowy i modny system, ale na tyle kosztowny, że wciąż nie jest tak popularny, jak pozostałe formy ogrzewania.

Tak jak napisałam, o ogrzewaniu krążą legendy. Mężczyzn tematy dotyczące ogrzewania pochłaniają równie mocno, jak piłka nożna. Jednak nawet najlepszy system ogrzewania nie sprawdzi się, jeśli dom będzie generował duże ubytki ciepła.

3. Dom efektywny energetycznie 

Nawet gdybyśmy wybrali najlepszy system ogrzewania domu, to na nic się nie zda, jeśli jest nieszczelny. Musimy wziąć to pod uwagę jeszcze na etapie budowy. A co możemy zrobić, kiedy kupujemy stary dom? Zamówić ekspertyzę termowizyjną!

Kompleksowa kontrola termowizyjna budynku jednorodzinnego wraz z pełnym i bardzo czytelnym raportem termowizyjnym zgodnym ze wszelkimi wymaganymi normami to koszt 500 zł. 

Budując dom pasywny z mechaniczną wentylacją i odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego, również powinniśmy się liczyć z kontrolą jego szczelności. Znając jego wszystkie, wady można zaplanować daleko idące zmiany, mające na celu poprawę szczelności.

o ogrzewaniu

4. To, czym palimy w piecu, nie jest prywatną sprawą, właściciela domu!

Odkąd przeprowadziłam się na wieś, problem zanieczyszczania jest mi wyjątkowo bliski. Zaczęłam się zastanawiać, dlaczego ludzie palą śmieciami? I wiecie, do jakich wniosków doszłam? W mniejszym stopniu odpowiada za to sytuacja ekonomiczna gospodarstwa a w większym czysta ignorancja. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że zatruwają nie tylko środowisko, ale też siebie. Nie wierzę, że mają tak szczelny system wentylacyjny, że toksyczne substancje powstałe ze spalania śmieci, nie przedostają się do wnętrza budynku, zatruwając po cichu właścicieli. Jak to z gazami bywa, jest to cichy i skuteczny zabójca. Nie widać go a może nas zabijać przez lata.

Oczywiście możecie powiedzieć, że takie poszczególne jednostki to nic w porównaniu z ogromnymi zakładami, które zanieczyszczają powietrze na znacznie większą skalę. To prawda, ale taka mikroskala w setkach tysięcy, jeśli nie milionach gospodarstw, powoduje już makroskalę. Trzeba też wspomnieć, że za zanieczyszczenie powietrza odpowiedzialny jest również poziom węgla w obrocie detalicznym.

W praktyce ludzie boją się wejść w interakcję z sąsiadem, który pali śmieciami, bo zależy im na utrzymaniu dobrych sąsiedzkich relacji. Kosztem środowiska, które jako dobro wspólne niewiele ich obchodzi (taka postawa to największa zmora naszych czasów), ale także własnego zdrowia i zdrowia swoich dzieci. Ludzie nie zdają sobie nawet sprawy, że są zatruwani. Może czas najwyższy coś z tym zrobić?

Długo zastanawiano się jak walczyć z nielegalnym spalaniem śmieci w piecu. Niedawno świat obiegła informacja, że polska firma chce wyprodukować drona, który będzie monitorował nielegalne spalanie odpadów. Obecnie urzędnicy i służby mundurowe są bezsilne w ściganiu takich ekologicznych przestępców, bo zwykle podczas interwencji, nie są oni wpuszczani na teren posesji.

5. Starajmy się jak najekonomiczniej zarządzać ciepłem w budynku

Oprócz tego, że mamy dobrze zaplanowaną instalację cieplną, dom jest szczelny i efektywny energetycznie to warto również zadbać o właściwe zaradzanie ciepłem w budynku. Kilka kroków opisanych poniżej pozwoli uzyskać jeszcze niższe rachunki za ogrzewanie:

  1. Korzystaj z termostatów à więcej o termostatach i oszczędzaniu możesz przeczytać tutaj: Jak oszczędzać na ogrzewaniu?
  2. Nie zastawiaj grzejników. Zapomnij o grubych zasłonach szczelnie zasłaniających grzejnik i utrudniających jego pracę!
  3. Dopasuj temperaturę do komfortu życia, nie przegrzewaj pomieszczeń.
  4. Mądre podejście do ogrzewania to również odpowiednie wietrzenie mieszkania. Wietrzyć trzeba, ale z głową. Nowoczesne termostaty odłączają ogrzewanie na czas wietrzenia. Wietrzmy krótko i przy zakręconych grzejnikach!
  5. Sterujmy przepływem ciepła, zasłaniając okna na noc i odsłaniając je w słoneczne dni.
  6. Szczelne okna to podstawa. Zadbaj, aby były odpowiednio uszczelnione i nie generowały strat w cieple.

Pisząc ten artykuł, zainspirowałam sama siebie i zamierzam zająć się zmniejszaniem kosztów za ogrzewanie gazem płynnym. Żyję w strachu i niepewności przed naszym pierwszym rachunkiem za gaz! Boję się, tym bardziej że poprzedni właściciel właściwie nie odpalał pieca grzewczego, a jedynie ogrzewał dom za pomocą „kozy”. A co jeśli nasz rachunek za gaz wyniesie kilkanaście tysięcy? Jestem maksymalnym „ciepluchem” i nie wyobrażam sobie żyć w zimnie z oszczędności. Dlatego już teraz planuję system ogrzewania podłogowego na parterze domu oraz kolektory i pompę ciepła w przyszłości.

Nikt nie mówił, że decydując się na stary dom, chcę korzystać tylko z tradycyjnego ogrzewania. Mój dom, mimo że jest stary, będzie jak najbardziej smart. Będę inwestować w innowacje i nowoczesne systemy zarządzania domem. Zresztą mój mąż od początku zapowiedział mi, że pomimo klasycznej otoczki będziemy mieć nowoczesne wyposażenie. Klasyczny na zewnątrz i wyposażony w technologię w środku — to nasz dom marzeń.

Wpis powstał we współpracy z firmą Tauron Sprzedaż Sp. z o.o., sprzedawcą energii elektrycznej oraz gazu.

Related Posts