TRENDY: sztukaterie – to jest modne!

by Kasia Bobocińska

Dziś po raz kolejny muszę napisać: myliłam się! Jakiś czas temu napisałam we wpisie 30 błędów, które współczesne wnętrze nie wybaczy, napisałam: „Nie przepadam też za styropianowymi dekoracjami sufitu. Kasetony sufitowe czy rozety nadające wnętrzu klasyczny styl nie należą do moich ulubionych i moim zdaniem wyglądają trochę kiczowato”. I znów muszę to “odszczekać”. Choć od publikacji wpisu minął rok, to ja po raz kolejny zmieniłam zdanie!  Podobnie było w przypadku boazerii i lamperii, którą sama zrobiłam w pokoju dziecięcym: Zróbmy sobie lamperię!! Nic w tym dziwnego moda wraca co jakiś czas, a i my kształtujemy swoje gusta i podobają się nam coraz nowe rzeczy.

Wielki powrót sztukaterii najlepiej można dostrzec na blogach, bo kto jak nie blogerki, nie wprowadzi nas w nowe trendy.

BOAZERIE/ LAMPERIE

Dlaczego boazerie i lamperie pojawiły się w tym zestawieniu? Po pierwsze dlatego, że są bardzo modne a po drugie, można je stworzyć za pomocą listewek drewnianych lub sztukaterii. Wystarczy wybrać odpowiadające nam, ozdobne listwy ścienne i możemy zaprojektować wzór na ścianie.

sztukaterie

  1. Listwa ścienna gładka Creativa LNG-09 Wersja FLEX 2.Listwa ścienna zdobiona Creativa LNZ-04 Wersja FLEX 3.Listwa ścienna gładka Creativa LNG-10

Karolina z bloga Houseloves stworzyła przepiękną boazerię w stylu angielskim za pomocą drewnianych listewek i białej farby. Piękny i prosty sposób na ozdobienie przedpokoju! I co ciekawe. Karolina zrobiła swoją metamorfozę 2 lata temu! Zanim jeszcze “listewkomania” opanowała blogi i mieszkania.

DIY HOUSELOVES:

Photo: houseloves.com

Podobny sposób na ścianę miała autorka bloga U siebie w domu! Zobaczcie jak niewiele trzeba, aby stworzyć piękne wnętrze.

U SIEBIE W DOMU

Photo: www.usiebiewdomu.com

Coraz częściej tego typu lamperia stanowi główną dekorację we wnętrzu.

Photo: silverwoodflooring.com

Photo: vanessacamara.com.br

Photo: via tempodadelicadeza.com.br

Photo: www.kibre.co.uk

SZTUKATERIE

Z kolei dziewczyny z Pani to potrafi podczas remontu pokoju nastolatki zdecydowały się nie likwidować bogato zdobionych sztukaterii. W tak wysokim wnętrzu nawet podwójna sztukateria daje radę!!

PANI TO POTRAFI – METAMORFOZA POKOJU NASTOLATKI

Photo: Pani to potrafi

Wielki powrót sztukaterii, czyli odrobina stylu klasycznego w każdym domu, oczywiście musiała się pojawić również w projekcie starego domu. Co jak co, pasowała tam perfekcyjnie!

Photo: via behance.net

PHOTOGRAPHY: MARK ROPER, STYLING: SIMONE HAAG

Photo: KATHARINE POOLEY / MAYFAIR, via abeasley

Photo: via architecturaldigest.com

Do jadalni i salonu

Kiedyś w starym domu powieszone były karnisze. Niestety nie były one dobrej jakości i wisiały na rożnych wysokościach. Nie wyglądało to ładnie. Chciałabym, aby zasłony i firanki wisiały na jednej wysokości i tworzyły spójną całość z wnętrzem.

Ponieważ w sypialni powieszone były listwy maskujące i szyny postanowiłam zrezygnować z karniszy i wykorzystać te rozwiązanie również w salonie. Zamówiłam listwę przysufitową, listwy maskujące karniszszynę karniszową.

Do ozdobienia sufitu wybrałam listwy Creativa LGG-08.

Do sypialni

Natomiast w sypialni (sypialnia w stylu klasycznym) zastosowałam listwę NMC TI. 

Muszę Wam powiedzieć, że narobiłam niezłego zamieszania z tymi listwami. Zamówiłam listwy w rozmiarze 14 cm, a w opakowaniu przysłano listwy 19 cm, licząc od krawędzi do krawędzi. Pomyślałam, ludzka rzecz i pewnie ktoś się pomydlił podczas pakowania. Odesłałam je i zamówiłam 10 cm. Przychodzi paczka a tam listwa 16 cm. O co chodzi? Okazało się, że jako blondynka nie sprawdziłam, że listwę montuje się pod kątem! Sprawy nie udałoby się rozwiązać tak szybko, gdyby nie cierpliwość i profesjonalizm obsługi sklepu.

Na rynku jest tak ogromna ilość różnych wzorów sztukaterii, że ciężko było mi dokonać wyboru.

  1. Listwa gzymsowa gładka Creativa LGG-35, 2.Listwa gzymsowa gładka Creativa LGG-29 Wersja FLEX, 3. Listwa gzymsowa zdobiona Creativa LGZ-15

Starajmy się jednak zachować pewien umiar, bo o ile nie jesteśmy właścicielami takiego pałacu, jak na zdjęciu poniżej, to ten przepych może nie zostać dobrze odebrany.

Photo:via i.pinimg.com/

Co sądzicie o stosowaniu sztukaterii. Hit czy kit?

Zobaczcie, jak to wszystko się zmienia. Niedawno były całkowicie passe oznak złego gustu. Szczególnie w małych niskich mieszkańcach, gdzie na silę starano się wprowadzić styl pałacowy. Metraż 30 metrów kwadratowych z hakiem a na każdej ścianie sztukateria! A teraz niezależnie od stylu sztukaterie mogą się pojawić zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i “poskandynawskich”, czyli takich, gdzie właściciele znudzeni monotonią stylu, chcąc coś zmienić i zwracają się w stronę klasyki.

Related Posts