India na Świątecznym stole. Ethnic Chic

by Kasia Bobocińska
Święta Bożego Narodzenia, to czas szczególny, czas kiedy niezwykle ciepło robi się na sercu. Czas, kiedy cała rodzina gromadzi się wokół stołu, naszego rodzinnego stołu. To czas cudów, czas kiedy zwierzęta zaczynają mówić ludzkim głosem (moje dzieci święcie w to wierzą), czas wyczekiwania na pierwszą gwiazdkę, czas radości, nadziei. 
Na Święta przystrajamy nasz dom, zakładamy odświętne ubrania i dbamy, aby na naszym Świątecznym stole nie zabrakło tradycyjnych potraw.
Na moim tegorocznym stole zagościła orientalna India.
Niezwykły, elegancki komplet porcelany, który skradł mi serce od pierwszego wejrzenia.
Podążając za modą, najnowszymi trendami, odkryłam Indię i śmiało możecie mi zarzucić ekstrawagancję. W tym roku mój stół Świąteczny tak daleki jest od klasyki. Moja “białe złoto” jest w wydaniu orientalnym.  Być może nie trafię w gusta w większości tą nietypową i odważną stylizacją, tak różną od klasycznych i tradycyjnych kompletów porcelany. Postanowiłam jednak zaryzykować. W myśl zasady “kto nie ryzykuje ten nie ma”.

Pozwólcie się zaskoczyć i oczarować tym niezwykłym oraz odważnym połączeniem wzorów i kolorów:

Indie ujrzałam pierwszy raz na otwarciu pierwszego w Warszawie salonu sprzedaży Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież. Zobaczyłam, zakochałam się, zapragnęłam. Zrobiła na mnie ogromne wrażenie.
Swoją niebanalnością.
To porcelana “z pazurem” – nie boję się tego powiedzieć.

Temperamentna, egzotyczna piękność, urzekająca swoim powabem, rozsiewająca woń mocnych perfum, wabiąca, kusząca. Spojrzysz na nią raz i już nie przestajesz o niej myśleć.

A mimo wszystko jest w zgodzie z tradycją. Powstała na bazie klasycznego serwisu obiadowego Astra, która niczym kobieta ma na swoim kącie kilka kreacji.

Pamiętajmy, że historia Polskich Fabryk Porcelany sięga końca XVIII w. a początki ćmielowskiej porcelany datowane są na 1790 rok, kiedy to miejscowy garncarz Wojtas założył w Ćmielowie manufakturę produkującą garnki gliniane i fajans. W 2013 roku Ćmielów i Chodzież się połączyły tworząc największą w Europie wytwórnię porcelany!

Skąd nazwa India? Skąd pomysł na tak odważny wzór?

Wzór na serwisie przypomina indyjską mandalę. Czym jest mandala? To motyw artystyczny wywodzący się z tradycji hinduskiej, a jej nazwa oznacza “koło życia, cały świat, święty krąg”. Koło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości. Kto odpowiada za taki wzór na tradycyjnym, eleganckim serwisie porcelany Astra? Myślę, że Was zaskoczę. Otóż jest to wynik współpracy Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież z włoskimi pracowniami artystycznymi. 
Tak więc, w skrócie: India to zestawienie wysokiej jakości porcelany, tradycji i pasji orientalnymi wzorami i kunsztem włoskich artystów. Kolekcja wykonywana jest ręcznie za pomocą pasteli i pędzli. Przyznajcie, że jest to niezły misz-masz kulturowy.

“W zgodzie z najnowszymi trendami” – tak mówi Katarzyna Rzehak: 

Astra India to kolekcja w trendzie Ethnic Chic, czyli fascynacji bogactwem Orientu. Etchnic Chic zawsze związany jest z mocnym, wyrazistym, jednoznacznie rozpoznawalnym kulturowym wzorcem. W przypadku Indii są to mandale Indyjskie. Bardzo odważne wyjście Ćmielowa, trochę przed szereg, bo ten trend pojawia się śmiało w najbardziej agresywnie wchodzących  na rynek manufakturach. To jest absolutnie w trendzie. To jest teraz modne. W tradycji Ćmielowa takich wzorów nie było, ale uważam, że takie rzeczy należy robić, bo ta nowość na pewno będzie się podobać!

Inna niż inne, India. Cieszę się z niej jak dziecko i póki jest zupełną nowością, mam wrażenie, że jest tylko moja, nikt nie ma takiej, co pogłębia wrażenie ekskluzywności.

Mam nadzieję, że udało mi się Was zaskoczyć moją tegoroczną aranżacją stołu Świątecznego. Myślę, że to awangardowy styl Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież, w najlepszym wydaniu. Odważny i zaskakujący, wyprzedzający modę. Pojawił się nagle i jest nie lada zagrożeniem dla jaśnie nam panującej białej, minimalistycznej porcelany.
Zapraszam też na artykuł o klasyku designu z lat 60 – serwisie do kawy Prometeusz.
Do stworzenia Świątecznej kompozycji użyłam:

Garnitur do kawy Astra India- tutaj (1420zł)

Podkładki Home&aYou – dostępne złota tutaj 
Lampion złoty – Home&You – tutaj
Poduszki – Home&You – tutaj i tutaj
Zawieszka Renifer – Home&You – tutaj
Złota choinka – Home&You – tutaj
Złoty świecznik choinka – Home&You – tutaj
Złota świeca choinka – – Home&You – tutaj
Gazetnik – Home&You – tutaj

Koc błyszczący – Agata
Złote sztućce – Zara Home
Zielona miseczka – Zara Home
Szklanki, kieliszki, karafka – Zara Home
Obrączki na serwetki złote i egzotyczne – Zara Home
Wzorzyste serwetki – Zara Home
Złota taca – Zara Home
Obrus, zielone serwetki – sklep z obrusami


Niepublikowane materiały, pliki do pobrania, nowości. Bez spamu!

* indicates required
Adres e-mail *

Related Posts