TRENDY: szara drewniana podłoga

by Kasia Bobocińska
O tym, że szara podłoga jest modna utwierdziłam się w przekonaniu będąc na tegorocznych targach w Mediolanie. Jak co roku poszukiwałam tam przede wszystkim trendów kolorystycznych i trendów w drewnie. Już od jakiegoś czasu zauważyłam, że podłodze można dostrzec sporo szarości. Występuje ona w różnej postaci. Może to być tradycyjna podłoga drewniana w odcieniu szarym, np. z wykorzystaniem popielatego dębu, może to być ciemna podłoga delikatnie pobielona (np. dąb czarny bielony), dzięki czemu uzyskaliśmy efekt szarości, mogą to być panele w szarości lub szara betonowa podłoga, płytki cementowe, gres.  Patentów na szarą podłogę jest wiele, ale my dzisiaj skupimy się na drewnie i panelach. Do jakich wnętrz pasuje szara drewniana podłoga? Jakie dodatki najlepiej sprawdzą się w takich wnętrzach? I w końcu: jakie ściany najlepiej pasują do szarej podłogi?

Photo: widingcommunications.se via trendspanarna.nu

Photo: Photography by Sharyn Cairns/ Mim Design via thedesignchaser

Photo: Johan Sellén via Stil Inspiration source : elledecoration.se

Podłogi w szarości, podłogi pobielone są ogromnie popularne. Dostrzec to można przeglądając wiele zdjęć inspiracyjnych, ale także w ofercie produktów dostępnych na polskim rynku. Sprawdziłam to zaglądając na stronę wiodącego producenta podług drewnianych w Polsce. Okazuje się, że na 85 dostępnych modeli aż 41 stanowią podłogi w szarości i pobielone.

Photo: Line Klein via Desire to Inspire

Skąd tak duże zainteresowanie tym typem produktów?
Czy jest to najlepszy wybór dla osób niemogących się zdecydować między ciemną lub jasną drewnianą podłogę? Jest to na pewno związane z ogromnym zainteresowaniem stylem Skandynawskim i wszechobecnymi szarościami. Polubiliśmy szarości. Czasami nawet za bardzo. Stanowią idealne tło do wielu aranżacji, zarówno tych stawiających na feerię barw, jak i tych bardziej zachowawczych, wręcz monochromatycznych. Niemniej wybór szarej podłogi, szarych ścian i jeszcze szarego narożnika nie jest najlepszym pomysłem. 

Szara czy bielona podłoga jest również zawiązana z trendem vintage, oraz postarzaniem tego co nowe lub dawaniem drugiego życia temu co stare. Pasuje do wnętrz, w których chcemy najpiękniej zaprezentować meble retro i vintage.

Photo: hannah lemholt photography | sara n bergman illustration via honeypielivingetc

Jak widzicie szara podłoga jest bardzo uniwersalnym rozwiązaniem Pasuje zarówno do nowoczesnych aranżacji, świetnie sprawdzi się w minimalistycznych czy Skandynawskich wnętrzach oraz będzie stanowić idealne tło dla mebli vintage, retro czy shabby chic. W zasadzie wypadałoby odwrócić pytanie; do jakich wnętrz ta podłoga nie pasuje, bo bez wytchnienia wymieniać możemy wszystkie te, do których pasuje.

Photo: Interior Magasinet via cocolapinedesign

Jakie dodatki najlepiej sprawdzą się w takich wnętrzach?
Wszystko zależy od tego, jaki efekt pragniemy uzyskać. Odpowiednio dobierając dodatki możemy sprawić, że dane wnętrze może być uznane za ciepłe lub chłodne. Sama podłoga stanowi idealną bezę zarówno do jednej jak i drugiej aranżacji. W niektórych aranżacjach podłoga i ściany zlewają się w szarości a efekt, jaki uzyskujemy to wnętrze, jakby skąpane w dymie. Ja jednak zdecydowanie bardziej wolę wnętrza gdzie w tych szarościach dostrzec możemy kroplę koloru np. w postaci jasno drewnianej komody jak na zdjęciu poniżej. Żółty stolik wygląda jak drogocenny kamień i bardzo tu pasuje.

Photo:Textile and Terrain via elledecor

Podobają się wnętrza z pobieloną lub szarą podłogą. Nie jestem jej użytkownikiem, ale wydaje mi się, że zdecydowanie mniej widać na niej zabrudzenia, kurz niż na podłodze w bieli lub czerni. Taki melanż na podłodze może wiele ukryć.

Photo:  via deavita.com

Także magazyn Elle decor nie zapomniał o szarej podłodze:

Photo: Margaret M de Lange via elledecor

A jakie ściany pasują do szarości?
Podobają mi się złamane biele, kremy, delikatne beże oraz zdecydowane kolory jak np. róż na zdjęciu powyżej. Do szarej podłogi pasują tez delikatne szarości, jednak jeśli mamy do tego meble w szarościach i bieli, to trzeba uważać, żeby wnętrze nie wydawało się zbyt chłodne. Jeśli używamy bieli to zwróćmy uwagę na to, żeby nie była śnieżnobiała.
Oczywiście wszystko zależy od wnętrza, jego kształtu, wysokości, doświetlenia. W słabo doświetlonym wnętrzu śnieżnobiała biel może być wręcz niezbędna, bo i tak będzie wyglądać na ścianach ja szarość.
Jeśli do szarej podłogi dobraliśmy ciemnobrązowe meble (lub prawie czarne venge) to, aby uzyskać efekt jasnej, przytulnej przestrzeni, warto połączyć je z kolorami jasnego beżu, kawy z mlekiem, pastelowymi kremami.

Photo: Muuto via elledecor

Photo: Birgitta Wolfgang Drejer via elledecor


Kilka zdjęć z Salone del Mobile 2016:

A Wy co sądzicie o szarej drewnianej podłodze? Hit czy kit? Ciekawa jestem Waszych opinii.

Niepublikowane materiały, pliki do pobrania, nowości. Bez spamu!

* indicates required
Adres e-mail *

Related Posts