#1 POMYSŁ NA PREZENT: KSIĄŻKI, praktyczny przewodnik po prezentach

by Kasia Bobocińska

Dziś z perspektywy matki, słów kilka o prezentach dla dzieci. Zaczynam nowy cykl. Cykl, który był mi bardzo potrzebny, jako matce. Już rok i dwa lata temu podglądałam na blogu Kaszki z mlekiem wątek: Mamy prezentują Świąteczne inspiracje,  bo czułam się kompletnie zagubiona w morzu plastiku, który mnie zalewał. Różowego plastiku pragnę dodać. pomysł Dzisiaj mam dwójkę dzieci i nadal jestem zagubiona. Dlatego poszukam dla Was i przede wszystkim dla siebie fajnych prezentów. Będą się ukazywać w kolejnych odsłonach cyklu prezenty dostosowane do wieku, Dziś książki. ksiazki 1

 1. Pingwin w opałach, wyd.Łajka
 2. Głupiutki piesek, wyd.Łajka
 3. Dyrdymałki, wyd. Bajka
 4. Czarodziej Prztyk, wyd. Bajka
 5. Gryzmoł, wyd. Baka
 6. Kaczka dziwaczka, wyd. Bajka
 7. W łazience, wyd. Bajka

KSIĄŻKI Kiedy myślicie o dobrze zaprojektowanej książce dla dzieci pewnie w pierwszej kolejności przychodzi Wam do głowy wyd. Dwie siostry. Oczywiście jestem fanką ich publikacji i mamy w domu miasteczko Mamoko, Mamoko na liczby, Mapy. W naszym przypadku jest tego inna przyczyna. Z Danielem Mizielińskim chodziłam do jednej klasy w liceum. Nie mogłabym nie kupić jego książek. (pozdrawiam). Dzięki temu, że bywam na targach poznałam też inne wspaniałe wydawnictwa. Na zeszłorocznych Targach Rzeczy Ładnych stałam się szczęśliwą posiadaczką Pana Pikulika i to właśnie o wydawnictwie Łajka chcę Wam najpierw opowiedzieć. WYDAWNICTWO ŁAJKA Całkowitą nowością, prosto z drukarni, jest książka Pingwin w opałach, która jest debiutem literackim ilustratorki Helen Hancocks. Koniecznie zajrzyjcie na jej bloga. SONY DSC            Uwielbiamy z córką tak pięknie wydane książki, choć ona jest na tyle mała, że musimy zdejmować obwolutę książki przed jej czytaniem. Przetestowaliśmy to już w przypadku Pana Pikulika, kiedy niestety obwoluta w rękach wtedy jeszcze 1,5 rocznej Łucji została porwana. O czym jest Pingwin? SONY DSC            Wszystko zaczyna się od tego, że trzem kotom skończyło się jedzenie. Do jakiego przestępstwa są zdolne koty w obliczu głodu dowiecie się czytając Pingwina w opałach. Uciekający Pingwin to bardzo sprytne zwierzątko potrafi ukryć się wśród zakonnic, udawać kelnera. Momentami spryt Pingwina przypomina nam o brygadzie z Pingwinów z Madagaskaru. Sprytny plan kotów spalił na panewce a pingwinowi nic się nie stało. SONY DSC            4 (Kopiowanie) SONY DSC            A tak wygląda książka, gdy zdejmiemy obwolutę: SONY DSC            Głupiutki piesek SONY DSC            Trafiła do mnie przypadkiem. Wydawca napisał: “Będzie się pani podobało”. No cóż i nie tylko mi, wszak nie dla mnie jest ta książka, ale ma coś w sobie. Nie sposób oderwać od niej oczu  jest tak pięknie wydana. I nie o słowa tu chodzi, ale o przepiękne ilustracje Adama Stowera, które do nas przemawiają. W samej książce jest mniej słów niż w całej mojej recenzji. A o czym jest Głupiutki piesek? O samotności dziecka. O potrzebie posiadania przyjaciela i o błędnej lokalizacji naszych uczuć. Oczywiście żartuje, książka nie opasuje wszystkich problemów współczesnego człowieka. Bohaterką jest Lilka, która spotyka w ogrodzie niedźwiedzia i bierze go za tytułowego “głupiutkiego pieska” i tu serce matki zaczyna bić szybciej i co się stało dalej… 1 (Kopiowanie)2 (Kopiowanie) Czy niedźwiedź zrobił krzywdę dziewczynce?…

“Lilka wiedziała, że Piesek jest szczęśliwy w swoim domu. Jednak tego wieczoru poczuła się bardzo smutna, brakowało jej Pieska.”

I to nie koniec niespodziewanych spotkań, bo następnego dnia Lilka spotyka jeszcze “głupiutkiego kotka”. SONY DSC            SONY DSC            W przypadku Głupiutkiego pieska zdjęcie obwoluty wyjątkowo się opłaciło bo jest ona jednocześnie ogromnym plakatem – ogłoszeniem informującym, że “został znaleziony piesek”. WYDAWNICTOW BAJKA SONY DSC            Książka za mniej niż 10 zł może być dobrze zaprojektowana? Wszyscy mamy w pamięci książki na jakich się wychowaliśmy z cyklu: Poczytaj mi mamo. Ja dążę je dużym sentymentem niestety to, co teraz jest w ofercie w kioskach, księgarniach: malutkie książeczki w cenie poniżej 10 zł, na pewno nie można nazwać przykładami dobrego designu. Przyznaje się. Kilka jest u mnie w domu. Czasem stojąc w kolejce na poczcie aby zająć czymś dziecko sięgałam po takie publikacje i wiem, o czym mówię. Zarówno wartość merytoryczna jak i estetyczna jest daleka od pożądanej. Dlatego z pewną nieśmiałością i z brakiem przekonania sięgałam po te dwie malutkie książeczki. Jakie było moje zdziwienie, gdy zajrzałam do środka. Książka za mniej niż 10 zł może być dobrze zaprojektowana? Może. SONY DSC            Czarodziej Prztyk Tak krótka książeczka do tego stopnia zauroczyła moją córkę, że kazała siebie ją czytać 3 razy. Bohaterem jest czarodziej, który gubi się w sztuce magii. Zamiast pożądanych efektów zawsze wychodzi mu coś zaskakującego. W końcu postanawia się dokształcić i kupuje książkę o magii. I wtedy wszystko się zmienia, ale czy czarodziej jest szczęśliwy? Dużo śmiechu, radości dostarcza ta malutka książeczka. SONY DSC            W łazience To zagadki. O łazience. Najpierw pytanie a na następnej stronie odpowiedź. Świetne dla maluszków jak i trochę starszych dzieciaczków, którzy lubią zagadki. Czy wiecie, co to jest:

“Ssss… ssss… leci woda, leci, że aż miło – bez niego w łazience wody by nie było.” SONY DSC

Dyrdymałki SONY DSC            Czym są dyrdymałki? To krótkie, czterowierszowe, humorystyczne historyjki, na przykład coś o wnętrzach:

„Wygodne łóżko służy do spania, fotel bujany do bujania, a szafa zawsze świetnie się nada, aby w niej schować cały bałagan.”

Jakie to prawdziwe, przyznajcie sami. SONY DSC            Te krótkie, wydające się na pozór bez znaczenia, bzdurki mówią nam więcej o otaczającym świecie niż najmądrzejsze traktaty naukowe. Bo są wzięte proso z życia, bo w dzisiejszym świecie liczy się szybki przekaz. Szybko i treściwie. Dlatego nawet książki dla dzieci dostosowują się do tego nurtu. A dzieci to lubią. W lot łapią ich znaczenie. Nawet moja dwulatka miała mnóstwo frajdy, gdy jej je czytałam.

„Lubię raczyć się obiadkiem Z mamą, tatą, babcią, dziadkiem, Bo milutko jest na świecie, gdy rodzinka jest w komplecie.” SONY DSC

Jeśli chodzi o kolorystykę to jest ona początkowo zaskakująca. Ogranicza się do kilku barw: mocnej zieleni, czerni, koloru pomarańczowego, bieli i jeszcze kilku bardzo stonowanych kolorów. Ja nie polubiłam jej od razu. Dopiero z czasem mnie przekonała. Gryzmoł SONY DSC            Uwielbiam Dorotę Gellner. To właśnie tropem jej książek trafiłam do wydawnictwa Bajka. Uwielbiam jej opowieści, humor. Mamy już w domu Krawcowe a teraz przeszedł czas na Gryzmoła. Mówiąc absolutnie szczerze myślę, że jeszcze przyjdzie czas na tę książkę w naszym domu, za 1-2 lata. Książka jest przeznaczona dla dzieci 4+. Na razie jest dla Lusi trochę za poważna poza tym opowiada o małym gryzmole i wolałabym żeby na razie się nią nie inspirowała, bo nasze ściany, choć pomalowane farbą w pełni zmywalną mogłyby tego nie przetrzymać. Bo Gryzmoł:

“Zaraz zacznie rysowanie na złość białej, czystej ścianie.” SONY DSC            SONY DSC

Myślę, że jak moja córeczka trochę podrośnie to lepiej zrozumie czym może się skończyć bezkarne mazanie po ścianach. Lektura obowiązkowa dla wszystkich Gryzmołków, które swoją twórczość radosną przenoszą na ściany.SONY DSC            Kaczka dziwaczka SONY DSC            Klasyka. Ale niejednokrotnie możemy przekonać, że klasyka niewłaściwie podana może powodować niestrawność. Tutaj jest bardzo smakowicie. Książka przypomina mi stary zeszyt. Okładka wygląda jakby była oprawiona w płótno. Mamy w domu kilka wydań bajek Brzechwy. Jedno stare, które dostała jeszcze moja mama, jedno, które córka dostała na prezent (a jak to zwykle z prezentami jest nie mamy wpływu na jakość i design rzeczy, które dostają nasze dzieci) a dziś dołączyło trzecie. Bajki podane są w taki sposób,  że odkrywam je na nowo. Zupełnie świeże podejście. Bajki są pięknie zilustrowane a właściwie wyszyte bo postaci są jakby naklejone na kartki po wycięciu ich elementów z kolorowych tkanin. Duży plus za ogromną staranność wykończenia książki oraz dbałość o szczegóły i niezwykle spójną koncepcję. SONY DSC            SONY DSC            SONY DSC            Wszystko w hołdzie poecie:

“Jeszcze za życia mawiano o nim: czarodziej słowa. Wszystko o czym pisał Jan Brzechwa, zamieniało się w zaczarowaną rzeczywistość…”

Po otworzeniu książki przez okienko zerka na nas tytułowa kaczka a gdy ją zamykamy żegna się z nami Jan Brzechwa. SONY DSC            Na stronie wydawnictwa BAJKA trwa Mikołajkowa promocja dla przedszkoli, szkół i firm do 60% Dla mnie absolutnie zachwycające pod względem grafiki i sposobu wykonania były dwie książki: Pingwin w opałach i Kaczka dziwaczka. PRZEKAŻ DALEJ STARE ZABAWKI Ostatnio przez przypadek, przez ciekawość obejrzałam bajkę Toy story. I pomyślałam, że w tym roku zrobię coś z zabawkami, które leżą na półce i się kurzą. Jasne, powinnam zatrzymać je dla drugiego dziecka, ale kiedy u nas rzeczy w domu przybywa inni nie mają nawet misia. Zadzwoniłam do opieki społecznej w Warszawie i zapytałam się, co można zrobić ze starymi zabawkami. Tymi, które nie są potrzebne już naszym daciom, wszystkimi nieudanymi prezentami, chwilowymi kaprysami. Zapakowałam w pudło i już wiem, że trafią w dobre ręce. Kochane mamy, jeśli macie jakieś stare zabawki naprawdę wystarczy zadzwonić. Ja dowiedziałam się żeby je przywieźć do siedziby głównej i na pewno niedługo będą zagospodarowane. Jest tam taka sala, do której trafią na chwilę dzieci odebrane rodzicom przez opiekę społeczną zanim zostaną oddane do rodziny zastępczej. Kochani rodzice nie wyrzucajcie starych zabawek tylko spakujcie do pudła i oddajcie: do domu dziecka, do domu samotnej matki, do opieki społecznej. Widok misia wyrzuconego na śmietnik jakoś wyjątkowo chwyta za serce. SONY DSC

Related Posts