12 pomysłów na małą kuchnię

by Kasia Bobocińska

Kiedy urządzamy dom i dokładnie planujemy pomieszczenia urządzanie ich stanowi prawdziwą przyjemność. Kiedy jednak ta przestrzeń jest nam narzucona bo na przykład wynajmujemy mieszkanie i chcemy je dopasować d naszych potrzeb pojawiają się schody. Jednym z częstszych problemów mieszkaniowych jest mała i niedoświetlona kuchnia. Jak sobie poradzić z tą nieprzyjazną przestrzenią? Jak ją urządzić aby była maksymalnie funkcjonalna? Jakich błędów uniknąć przy jej urządzaniu?  MALE KUCHNIE 1. Składany stół to mebel niemal stworzony do małej kuchni. Nie zabiera dużo miejsca i jest bardzo funkcjonalny. Jeśli mamy małą kuchnię i chcemy w niej spożywać posiłki to postarajmy się o składany stół.

2. Otwarte półki. W małej kuchni powinno zrezygnować się z zabudowy górnej. Zabudowane szafki od góry do dołu optycznie przytłoczą wnętrze. Dlatego zamiast górnych szafek warto wykorzystać otwarte półki.
 
3. Meble dopasowane do małej powierzchni. W małej wąskiej kuchni najbardziej sprawdzi się liniowy układ szafek. Przy ścianie zmieści się niewielki stolik więc niestety musimy zrezygnować z marzeń o dużym jadalnym stole. Ścianę na przeciwko możemy również wykorzystać i zawiesić na niej małe, wąskie półeczki na których możemy na przykład trzymać przyprawy.
 
4. Przeszklone szafki. Jeśli decydujemy się na szafki górne warto, aby były przeszklone wtedy optycznie powiększymy przestrzeń.
 
5. Zrezygnuj z otwieranych drzwiczek na rzecz żaluzji, rolet, czy zasłonek. W kuchni poniżej nie było wyboru, nie zmieściły by się tu żadne tradycyjnie otwierane szafki.

6. Powierzchnia otwarta i jednocześnie zamknięta. Gdyby właściciele zdecydowaliby się na kuchnię otwartą nie byłaby taka mała. Poprzez wydzielenie jej powierzchni stała się ona ekstremalnie mała. W takiej kuchni nie można się nawet obrócić. Zapewne właściciel zdecydowali się na takie wydzielenie kuchni, ponieważ mogli zapełnić jej powierzchnię małymi półeczkami, które nie pasowałyby do wnętrza otwartego.

 

źródło: 7. Urządzając małą kuchnię postarajmy się, aby nie było w niej za dużo dodatków. Takie “zaśmiecenie” kuchni jeszcze ją optycznie zmniejszy. Projektując małą kuchnię nie można zapomnieć o oświetleniu. Tutaj  użyto oświetlenia podszawkowego w postaci świetlówki. Świetlówki ledowe można kupić na przykład tutaj. Nie jest to sprawa tania, bo kosztuje ok 100zł, ale daje dużą oszczędność w skali roku.

źródło: 8. W małej kuchni niezwykle ważne jest wykorzystanie każdego kawałka powierzchni. Dlatego nie zapominaj o powierzchni pod oknem. Wykorzystaj ją. Świetnym sposobem jest umiejscowienie tam dodatkowego blatu lub zlewu.

 

źródło:źródło:
źródło:
źródło: 9. Stoliki i szafki na kółkach. Takie mobilne wyposażenie pozwoli nam zaoszczędzić masę przestrzeni. Mamy szafkę i jednocześnie dodatkowy stół roboczy. 097ab1a59cab790602bf744048622b6bźródło: 10. Szerszy blat kuchenny to doskonałe rozwiązanie w małej kuchni. Zyskujemy dodatkowe miejsce do zagospodarowania pod ścianą. 6abe6f7fa3bfdf4f5bbab566f0cbe492źródło:
11. Nie zapominajmy o kolorystyce kuchni. Niejednokrotnie wspominałam, że oczywiście wszystko co małe świetnie się czuje jasnych kolorach. Nie doświetlona, ciemna kuchnia w smutnych barwach to najgorsze co może nas spotkać. Nie oznacza to jednak, że w małej kuchni trzeba w ogóle zrezygnować z ciemnych barw. Za pomocą jednej czarnej ściany możemy wspaniale modelować powierzchnię kuchni. Ta poniżej dzięki niej wydaje się szersza. Czarna ściana nadała jej głębię. źródło: 12. Wyspa kuchenna. To świetny pomysł, dzięki niej zyskujemy dodatkową powierzchnię do przygotowywania posiłków. Jeśli nasza mała kuchnia otwarta jest na salon jest to naturalne zakończenie strefy kuchennej. 04c9f3226927632b4eef5e5d893161d2źródło: Czasem funkcję naturalnej bariery może przejąć też barek. 629048a8a27f5561baeea00b4c145ede źródło: Na pocieszenie dodam, że w tej małej kuchni dzięki odpowiedniemu projektowi, znalazło się nawet miejsce na pralkę. pink-small-kitchenźródło:Follow on Bloglovin

Related Posts