Pralnia, czyli każda pralka może być piękna

by Kasia Bobocińska

Pralnia to luksus. Parania zawsze kojarzy m się z USA, gdzie w domu jednorodzinnym jest oddzielne pomieszczenie, w którym są pralka i suszarka. Czasem w domach montowane są specjalne zsypy na pranie. Są też takie domy, gdzie pralka i suszarka stoją sobie w kuchni. Kto nie ma pralki w domu zawsze może skorzystać z pralni publicznej. W blokach mieszkalnych też są oddzielne pomieszczenia, w których lokatorzy mogą uprać i wysuszyć swoje rzeczy. A jak jest u nas? Pralnie są w domach jednorodzinnych, o ile na etapie planowania uwzględni się takie pomieszczenie. W blokach jak to w blokach, łazienka i pralka zabudowana. Tym właśnie milej mi popatrzeć na piękne zdjęcia pomieszczeń przeznaczonych do prania. Dziś tematem głównym jest pralka i ARANŻACJE WNĘTRZ Z PRALKĄ!

Photo: Bjorn Wallender

Sama mam pralkę wolnostojącą w łazience i jedyne dekoracje w postaci koszyczków na olejki do kąpieli oraz pojemników na proszki z Tchibo.

JAK ZAPROJEKTOWAĆ PRALNIĘ?

Jeśli już decydujemy się na urządzenie pralni w oddzielnym pomieszczeniu o czym nie powinniśmy zapomnieć? To, że powinna być tam pralka wiedzą wszyscy.

Suszarka jako oddzielne urządzenie to w stylu amerykańskim i nie bardzo spopularyzowanym w Polsce.  My raczej zaopatrujemy się w suszarki na których pranie można rozwiesić.

W pralni powinno być:

1. miejsce do rozwieszania prania: suszarki, sznury itp.

2. miejsce gdzie składujemy brudne ubrania, najlepiej posegregowane w oddzielne pojemniki na pranie białe, czarne i kolorowe

3. miejsce na czyste ubrania przygotowane do prasowania

4. miejsce gdzie na stałe mamy przygotowane miejsce do prasowania, z rozstawioną deską, wszystkimi specyfikami w postaci spryskiwaczy, krochmalu, itp., fajnie gdyby obok był stolik, gdzie uprasowane ubrania można odłożyć zanim ich się nie wyniesie do innych pomieszczeń.

Ogromnie ważne jest w takim miejscu oświetlenie, bo jeśli urządzimy pralnię w ciemnej kotłowni to na pewno nie będzie nam się chciało tam stać i prasować. Warto umilić sobie tą znienawidzoną czynność (oczywiście niektórzy lubią prasować) i pomyśleć o jakiś dekoracjach, czy np. dywaniku pod nogi lub radiu przy którym prasowanie jakoś zleci

5. oprócz pralki w pralki, fajnie by było, gdyby była mała umywalka lub zlew w którym można zaprać lub namoczyć uciążliwe plamy, nad którym bez problemu możemy na ubraniach zastosować wybielacz, czy specjalne mydełko do trudnych plam

6. miejsce do przechowywania detergentów, trochę wyżej żeby dzieci nie mogły się do nich dostać, pojemniki na proszki: do białego, do kolorowego, proszek do ubrań dziecięcych, płyny do prania, płyny do płukania, odplamiacze itp. To się tak wydaje, ale na to potrzeba sporo miejsca, z jednej strony tak jak pisałam, niedostępnego dla dzieci, ale za to pod ręką, żeby szybko skorzystać z danego specyfiku.

thepapermulberry

ARANŻACJE WNĘTRZ Z PRALKĄ

ŹRÓDŁO
http://www.birdiefarm.org/

PRASOWALNIA

younghouselove.com
https://www.marthastewart.com/

Problemy z źle zaprojektowaną pralnią? Skoro już wiemy czego nie może zabraknąć w naszej pralni to teraz taka rada z życia wzięta. Takie pomieszczenie jak pralnia musi być dobrze wentylowane, nie można po prostu zrobić sobie w pralni w wolnym pokoju i dziwić się że pranie nie schnie. Wentylacja to podstawa, ale też ogrzewanie. Znam osoby, które z oszczędności nie wstawiły do takiej pralnio suszarni ogrzewania i po pierwsze nie korzystają z tego pomieszczenia zimą bo tak nic nie schnie, po drugie borykają się z problemem grzyba, który powstał nie tylko na ścianie, ale przeniósł się na brudne ubrania, które były tam składowane. Okropność! Nie muszę wspominać, że z takimi ubraniami trzeba było się pożegnać? A to nie lada zaskoczenie – pralnia w przedpokoju:

PRALNIA W PRZEDPOKOJU

Zdjęcie Nathan Kirkman via www.thisoldhouse.com

No ja bym się na to w 100% nie zdecydowała. Przepraszam bardzo ale wierzę w zasadę, że przedpokój jest wizytówką domu i wstyd mi było witać gości w pralni! Szok! Że też ktoś się na to zdecydował.

PRALNIA W ŁAZIENCE

Pralnia w łazience, też może wyglądać ładnie:

Zdjęcie Erica Rotha via www.thisoldhouse.com
https://www.marthastewart.com/
https://www.marthastewart.com/

PRALNIA VINTAGE

 A na deser niesamowita pralnia w stylu vintage:ThePaperMulberryTidy7 ThePaperMulberryTidy10 ThePaperMulberryTidy12ThePaperMulberryTidy3źródło: fd4c0e7525e7d97b348468701ab2607bźródło: 98269bdf3c8136be6a38c0994fc91494źródło:

Chciałbym mieć tak urządzoną pralnię, ale już wiem co by na nią powiedział mój mąż. No cóż, życie to sztuka kompromisu. Pozdrawiam Was serdecznie i życzę miłego dnia niekoniecznie przy praniu i prasowaniu. Ps. Już wiem czemu taki temat mi w głowie powstał! Przed narodzinami maleństwa czekają na mnie tony prania malutkich ubranek a później sterty prasowania. I tak sobie prasuje dzień po dniu. ?I tak podświadomie zaczęłam szukać fajnych inspiracji do urządzenia pralnio prasowalni –marzeń. Na razie mogę liczyć na łazienkową pralnię i salono prasowalnie!

Related Posts