TRENDY: Przesuwne drzwi – gdzie warto je zamontować?

by Kasia Bobocińska

Od jakiegoś czasu panuje moda na montowanie w domach i mieszkaniach drzwi przesuwnych. Stały się one piękną ozdobą domu i stosuje się je nie tylko dlatego, żeby zaoszczędzić miejsce jakie potrzebne jest do zamontowania tradycyjnie otwieranych drzwi. Drzwi przesuwne od zawsze stanowiły alternatywę dla klasycznych skrzydeł drzwiowych, które sprawdzają się tam, gdzie możliwe jest ich swobodne otwieranie i zamykanie a do tego celu potrzebuje się odpowiedniej przestrzeni. Wszystko jest dobrze, gdy projektujemy nowy dom i mamy możliwość zaplanowania wszystkiego od nowa, natomiast, gdy remontujemy wnętrza i chcemy zmienić ich przeznaczenie, drzwi przesuwne są często najlepszą opcją, gdy brakuje nam miejsca. Jeszcze do niedawna był to jedyny powód zastosowania takich rozwiązań, jednak teraz rozwiązania przesuwne są tak piękne, że stosuje się je nie tylko tam, gdzie jest to konieczne ze względu na brak przestrzeni, ale dlatego że stanowić będą główną atrakcję i ozdobę wnętrza. Dziś opowiem Wam więcej o przestrzeniach, gdzie sprawdzą się drzwi przesuwne, o ich rodzajach, zaletach i wadach.

Zastosowania drzwi przesuwnych

Drzwi rozsuwane i przesuwne to nie jest nowe rozwiązanie, są znane od wielu lat. Znamy je z mieszkań z czasów PRL, gdzie niewielka przestrzeń wymagała stosowania niestandardowych rozwiązań. Kiedy remontowałam nasz stary dom, zdemontowałam właśnie takie stare przesuwne drzwi, wykonane ze złej jakości materiałów. Drzwi nie spełniały swojej funkcji, ciężko się przesuwały, stawały po środku i wyglądały bardzo nieestetycznie. Całe szczęście od tamtego czasu wiele się zmieniło i współczesne przesuwne drzwi stanowią piękną ozdobę wnętrza, nic więc dziwnego, że wróciły do łask.  Jeśli myślisz o takim rozwiązaniu na pewno chętnie się dowiesz jak wybrać drzwi przesuwne dla siebie i gdzie warto je zamontować.

Przesuwne drzwi

Gdzie warto zamontować drzwi przesuwne? Na pewno w tych miejscach, w których montaż klasycznych drzwi jest niemożliwy. Przesuwne skrzydła zajmują mniej miejsca i mogą być montowane niemalże wszędzie o ile mammy wystarczająco dużo miejsca na ścianie, żeby je rozsunąć. O typie drzwi przesuwnych decyduje głównych mechanizm, po których one się poruszają, który może być zamocowany do ściany, sufitu czy też schowany w ścianie.  Za ich pomocą zamknie się bez trudu pomieszczenia o małej powierzchni, jak na przykład małą toaletę, którą wydzielono z powierzchni mieszkania w kamienicy, ale także takie, gdzie nie zmieszczą się nawet najmniejsze drzwi tradycyjne, czyli tam, gdzie otwór drzwiowy jest mniejszy niż 60 cm, np. w garderobie. Przesuwne drzwi, które znalazłam na stronie Castoramy sprawdzą się równie dobrze w wejściu do sypialni, kuchni, a także w wielu innych przestrzeniach.

Drzwi rozsuwane świetnie prezentują się natomiast w pomieszczeniach przechodnich lub w wejściu do salonu lub jadalni. Dzięki nim zyskuje się więcej przestrzeni, a w razie potrzeby zamyka się pokój, by pozwolić innym domownikom spokojnie spać lub zajmować się innymi czynnościami. Dzięki nim wnętrza zyskują dodatkowe funkcje a poza tym stanowią one przepiękną ozdobę. W dzisiejszych czasach , szczególnie sprawdzają się rozwiązania pozwalające, wydobyć z wnętrz dodatkowe przestrzenie do pracy, poprawiające ich funkcjonalność.

To nie koniec zastosowań drzwi przesuwnych, bo przesuwne drzwi sprawdzą się równie dobrze w biurach i różnych przestrzeniach usługowych. Za ich pomocą wydziela się przestrzenie dla poszczególnych pracowników, które umożliwiają przyjmowanie wielu interesantów jednocześnie i zapewniają więcej prywatności. Dodatkowo drzwi przesuwne w biurach, gabinetach kosmetycznych i innych punktach usługowych umożliwiają pełne zagospodarowanie dostępnego miejsca w efektywny sposób.

Klienci, którzy decydują się na zastosowanie drzwi przesuwnych doceniają przede wszystkim ich:

 • wielofunkcyjność (są uniwersalne do wielu wnętrz i zarówno mieszkalnych jaki i usługowych),
 • łatwość montażu (nie wymagającego zatrudnienia fachowca, czy robienia brudnego remontu polegającego na demontażu starych ościeżnic i montażu nowych) i dopasowania odpowiedniego rozwiązania dla siebie
 • możliwości zastosowania rozwiązań #zerowaste, gdzie na nowych systemach przesuwnych montujemy stare, drewniane skrzydła drzwiowe
 • brak możliwości trzaskania, więc trudno nam się będzie wyładować na drzwiach i dać upust naszym emocjom, ale także drzwi nie zatrząsną nam się od przeciągu

Rodzaje drzwi rozsuwanych

Wśród drzwi rozsuwanych do wyboru ma się kilka typów drzwi. Przede wszystkim dzielimy je ze względu na:

 • rodzaj systemu przesuwnego i miejsca jego montażu (drzwi harmonijkowe składają się do niewielkich rozmiarów i nie zajmują przestrzeni w pomieszczeniu, natomiast drzwi składane, dzielą się na połowę a po otwarciu skrzydło znajduje się w jednej płaszczyźnie ze ścianą z kolei drzwi rozsuwane składają się z dwóch odrębnych skrzydeł, które rozsuwają się na boki)
 • ilości skrzydeł, które chcemy zamontować – 1- lub 2-drzwiowe,
 • przeznaczenia, czy będą to drzwi pokojowe czy łazienkowe, wymagające zastosowania zamka lub zasuwki
 • materiał z jakiego są wykonane drzwi oraz ich styl (czy mają to być drzwi przeszklone czy z surowego drewna a może z metalu)

Drzwi przesuwne chowane w ścianę – wady i zalety

Drzwi przesuwne dzielą się na dwa modele – chowane w ścianę i rozsuwane na ścianę. 

Schowanie drzwi ma wiele zalet, przede wszystkim nie zajmują one dużo miejsca, nie potrzebujemy ściany, na której drzwi przesuwne spoczywają po otwarciu. Skrzydło chowane w ścianie jest niewidoczne po otwarciu pomieszczenia a ścianę możemy wykorzystać do powieszenia dekoracji, czy ustawienia przy niej mebli. 

Niestety drzwi chowane mają też wady. Jest to rozwiązanie droższe a ich montaż wymaga wiele zachodu i raczej musimy do niego wezwać ekipę remontową. Do ich montażu konieczne jest wybudowanie nowej ścianki a ściana musi mieć  mieć odpowiednią szerokość. Gotowe kasety są z reguły przeznaczone do ścian o grubości 10-12,5 cm, co odpowiada typowej zabudowie w ścianie szkieletowej. Jak się pewnie domyślacie drzwi przesuwne chowane są tak uniwersalne jak drzwi przesuwne i nie nadają się do wszystkich przestrzeni. Nie wyobrażam sobie na przykład montażu kasety drzwi chowanych w ścianę w mieszkaniu w kamienicy, gdzie aby to zrobić trzeba by rozebrać połowę ściany.

Czym jeszcze różnią się drzwi przesuwne chowane w ścianę od drzwi przesuwnych naściennych? Te pierwsze lepiej planować wcześniej, jeszcze na etapie remontu a te drugie możemy powiesić zawsze i wszędzie. Jedyne co nas ogranicza to kawałek pustej ściany, na którą wysuwać się będą drzwi, który w niektórych przestrzeniach też jest problemem.

Drzwi przesuwne naścienne – wady i zalety

Przesuwne drzwi naścienne są proste do zamontowania i mogą być stosowane niemalże w każdym pomieszczeniu. Są stosunkowo niedrogie i można założyć je na ścianach nośnych oraz działowych w zależności od potrzeby. Ich minusem jest brak możliwości wykorzystania powierzchni ściany do innego celu niż przesuwanie skrzydła drzwiowego. Na ścianie nie można zatem powiesić żadnych ozdób ani mebli, gdyż otwieranie drzwi stanie się niemożliwe. Natomiast możemy na przykład ozdobić ścianę tapetą lub naklejkami ściennymi, więc nie grozi nam pusta białą ściana 🙂

Na co zwrócić uwagę, wybierając drzwi rozsuwane?

Podczas wybierania drzwi przesuwnych powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 • szerokość i wysokość otworu drzwiowego. Skrzydło powinno być o kilka centymetrów szersze niż otwór w ścianie, by w pełni go zakrywać i zapewniać prywatność w pomieszczeniu znajdującym się za drzwiami. W przypadku wysokości można pozwolić sobie na większą dowolność. Skrzydło może mieć zarówno kilka centymetrów więcej niż wysokość przejścia, jak i sięgać kilkanaście centymetrów powyżej lub do samego sufitu.
 •  W otworze o szerokości do 90 cm osadza się pojedyncze skrzydło przesuwne, w większych potrzebne będą dwa.
 • Zamontowanie skrzydła, poruszającego się po prowadnicy umocowanej na wierzchu ściany, wymaga wolnej przestrzeni z boku otworu
 • rodzaj prowadnicy – czy mam być zamocowana na ścianie czy na suficie?
 • kolor drzwi, barwa powinna być dopasowana do aranżacji pomieszczenia. Jeśli zamierza się ją zmieniać, praktycznym rozwiązaniem są drzwi w kolorze białym. Łatwo dopasuje się je do różnych kolorów ścian i mebli, a także do rozmaitych dodatków, ale dużo ciekawszym rozwiązaniem są drzwi z surowego drewna, które możesz dowolnie przemalowywać i zmieniać w zależności od nastroju
 • warto zwrócić też uwagę na to, czy ściana, na której montujemy system przesuwny ma odpowiednią nośność i utrzyma ciężar drzwi i systemu przesuwnego

Mam nadzieję, że wiecie już wszystko o drzwiach przesuwnych i ułatwiłam Wam ich wybór. Powiem, Wam szczerze, że w swoich projektach uwielbiam stosować to rozwiązanie., nie tylko ze względu na ich praktyczność, ale też fakt że z drzwiami przesuwnymi przestrzeń wydaje się ciekawsza.

Related Posts