TRENDY W POKOJU DZIECIĘCYM: Jaki karnisz wybrać do pokoju dziecka?

by Kasia Bobocińska
Dziś chciałabym zbadać temat karniszy w pokoju dziecięcym. Mam wrażenie, że są one zupełnie pomijane w aranżacji pokoi dzieci. Z własnego doświadczenia wiem, że w momencie adaptacji pokoju na dziecięcy – (np. dziecko w drodze) – zwykle zostawiamy to, co akurat w oknie wisiało. Z drobną zmianą, ewentualnie zasłon czy firanek. Wydaje mi się, że nie przewiązujemy zbytniej wagi do tego, na czym zawieszone jest to, co zdobi dziecięce  okno. Co więc zrobiłam? Zbadałam temat. Zajrzałam do kilku pięknych polskich pokoi, podpatrzonych w polskiej blogosferze oraz zapytałam fachowca. Spróbowałam też zastanowić się nad tym, czy istnieje typ karniszy, wprost stworzony do pokoju dziecięcego, oraz czym się kierować przy ich wyborze.

Zanim zajrzymy do domu blogerek, kilka moich obserwacji:
– Często rezygnujemy z długich zasłon, firanek z obawy o bezpieczeństwo dzieci. Wtedy decydujemy się, na przykład tylko na rolety, czy krótkie firanki sięgające do parapetu. Boimy się, że dziecko ciągnąc mocno, zerwie nie tylko firanki/zasłony, ale także cały karnisz.
– Kiepskim pomysłem jest zawieszenie w pokoju dziecięcym karnisza składającego się z dwóch dosyć cienkich żyłek. Wiem, bo właśnie ze względu na dzieci, zdjęliśmy taki. Ciągnąc dzieci bardzo wyginały żyłki, które wyglądały dość niechlujnie.
– Także karnisz o grubszej średnicy niż 19 średnio się sprawdzi w pokoju dziecięcym. Grubsze karnisze są do salonów lub większych powierzchni.
– Karnisz w pokoju dziecięcym  nie powinien przytłaczać.
– Ostatnio, podążając za skandynawskimi trendami, również nasze okna są rzadziej zasłaniane. Decydujemy się na delikatne firanki lub zupełnie nie zasłaniamy okien. Karnisze dobieramy pod kolor ścian. Białe ściany – biały karnisz (a ja się wyłamałam z tej zasady).
Karnisze, to tacy cisi bohaterowie, choćby najmocniej się starali i tak nikt nie zwraca na nich uwagi. Ja jedynie w salonie dostrzegam mój karnisz, bo zamontowałam gruby, złoty do delikatnych białych firanek.
– (red. edit) Po cennej uwadze Kasi Antończyk warto wspomnieć, że karnisze powinny być montowane pod samym sufitem i powinny być ok. 30cm dłuższe od okna (z każdej strony).
Dzięki Kasia za podrzucenie świetnego przykładu:

Photo: bostonglobe.com

Zajrzymy teraz do pokojów księżniczek i młodych bohaterów:

Piękny przykład pokoju dziecięcego zaprezentowała Karolina z Houseloves. Wybrała delikatne tiulowe firanki i biały karnisz:

Photo: Karolina Zagrodzka/Houseloves

Magda z Simply about Home przynajmniej w tej wersji pokoju, zrezygnowała ze standardowych firanek czy zasłon a w oknie w formie dekoracji wiszą chorągiewki.

Photo: Magdalena Szulc/Simply about home

Niektórzy, jak Zoyka Home, mają w domu już prawdziwych kawalerów i zdecydowali się zarówno na rolety, jak i zasłony. Do takiego pokoju pasował karnisz w kolorze złota, srebra czy innego szlachetnego metalu:
Photo: Marta Zoyka Michalik/Zoyka Home
W pokoju chłopca, realizowanym przez Dekorator amator postawiono na delikatną ozdobę okna. Mamy dość cienki karnisz i delikatne zasłonki. Wszystko razem prezentuje się bardzo lekko:

O trendy w doborze karniszy zapytałam pana Oskara Durkę ze sklepu Sklep z karniszami.pl, pora na kilka rad od prawdziwego profesjonalisty:

Na co, zwrócić uwagę, przy wyborze karnisza do pokoju dziecięcego?

Przy wyborze karnisza do pokoju dziecięcego należy zwrócić uwagę na to, aby nie był on zbyt “poważny”. Unikajmy skręcanych lub ryflowanych rur (chyba, że styl pokoju ewidentnie tego wymaga), należy bardziej stawiać na prostotę; czyli rury profilowane kwadratowe lub zwykłe, gładkie. Jeżeli chodzi o końcówkę ozdobną karnisza, to wszystko zależy od innych elementów zdobniczych w pokoju. Na przykład: na ścianie mamy fototapetę z pnączami, poskręcanymi roślinami itd, to odpowiednią końcówką byłaby wtedy spiralka lub gałązka.
Chodzi o to, aby karnisz odzwierciedlał styl pokoju, w którym wisi.

Jakie kolory karniszy, cieszą się obecnie największą popularnością?

Jeśli chodzi o kolory to mamy dwie możliwości wyboru:
Możemy wybrać podstawowe kolory, jakie mamy w ofercie, takie jak: czarny, satynowy, antyk, biały lub w przypominający panterkę młotkowy (miedź lub mosiądz). A także planowane w niedalekiej przyszłości kolory, takie jak: pastelowy pomarańcz, zielony lub fioletowy (podchodzący pod różowy). Możemy też wybrać dowolny kolor z palety RAL. 

Czy na życzenie klienta, można zamówić karnisz w nietypowym kolorze?

Tak jak wspominałem wyżej, istnieje wariant drugi, czyli zamówienie karnisza w dowolnym kolorze z palety kolorów RAL. Karnisz zostanie przygotowany dla klienta na zamówienie, po indywidualnej wycenie.

Jaką długość powinien mieć dobrze dobrany karnisz? Załóżmy, że okno ma 150 cm, to jaką długość powinien mieć karnisz?
Długość karnisza zależy w stu procentach od efektu, jaki chcemy uzyskać. Powinna ona być tak dobrana, aby karnisz wystawał od 5-15 cm z każdej strony za okno.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy chcemy wizualnie powiększyć małe okno, wtedy należy zakupić karnisz, który będzie wystawał od 15-30 cm z każdej strony (przykładowy rozmiar).


Przy oknie 150 cm odpowiednia długość karnisza to 170-180cm.(red.edit Myślę, że panu Oskarowi chodziło o długość 180- 210cm, skoro 15-30cm z każdej strony) Należy również wziąć poprawkę na to, czy karnisz się tam zmieści i według tego kryterium wybrać dłuższy lub krótszy.

 Jakie karnie cieszą się największą popularnością?

Najpopularniejsze obecnie są karnisze satynowe o średnicy fi19, jak również karnisze o kolorze antycznym. Powoli trendy zmierzają w stronę białych i czarnych karniszy, a uważamy, że w przyszłości popularne będą również karnisze metalowe w barwach, które zamierzamy wprowadzić. 

Według mnie kolorystykę karniszy będziemy dobierać pod kolor ścian, żeby jeszcze bardziej współgrały z otoczeniem. Po zastanowieniu żałuję, że nie zmówiłam miętowego karnisza z listkami na końcach.

Zobaczmy jeszcze kilka zagranicznych aranżacji:

Photo: Apartment Teraphy/Submitted by Patchi

Mój karnisz zamówiłam tutaj: sklepzkarniszami.pl:
Jest to podwójny karnisz o średnicy 19mm w kolorze czarnym. Jak widzicie na zdjęciach poniżej, ze względu na bezpieczeństwo dzieci zrezygnowałam z karnisza w postaci żyłek. Najpierw bezpieczeństwo a potem design. Zresztą w ogóle, takie rozwiązanie się u nas nie sprawdziło.
Karnisz wpasował się idealnie. Pasuje do mojej koncepcji pokoju, bo czerń kontrastuje z innym dekoracjami. Zasłony uszyłam samodzielnie, korzystając z materiału w łezki, zamówionego w cottonbee.pl. W tym sezonie szaleję z tkaninami, które można samodzielnie zaprojektować (poduszki pokazywałam Wam tutaj– klik). Daje to takie poczucie wolności. Zobaczcie, moje łezki idealnie wpasowały się w kolorystykę pokoju.

Odpowiadając na pytanie ze wstępu: nie ma czegoś takiego jak specjalny typ karniszy dla dzieci. Oczywiście można się bawić dekoracjami i na przykład zamontować specjalne końcówki. Można pokusić się nawet o małe DIY. Aby spersonalizować karnisz, możemy zaczepić na nim np. samochodziki. Podobnie jak z gałkami do mebli, rozwiązań może być bardzo wiele. Dobre jest to, że nie musimy naszego karnisza przemalowywać (jak ja tutaj – klik), tylko od razu możemy zamówić w wybranym przez nas kolorze (w tym sklepie wybieramy karnisz z wzornika RAL – klik). Na fali personalizacji wszystkiego, mamy naprawdę duże pole do popisu!

A Wy jakie macie doświadczenia z karniszami w pokoju dziecięcym? Czy zastanawialiście się nad wyborem karniszy do pokoju dziecięcego? 


I mam takie małe zadanie dla Was: dziś starajcie się patrzeć nie tylko na zasłony czy firanki, ale też wyżej. Może dostrzeżecie coś interesującego.

Ps. Uważam, że karnisze nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. To dobry temat dla projektantów. Zwykle odstępstwa od standardowej oferty karniszy widoczne są w materiale np. karnisze z drewna egzotycznego, pokryte prawdziwym złotem, itp. a nie w formie. Chciałabym zobaczyć karnisz, który nie wygląda jak karnisz a jest karniszem? Na razie, gdy wpiszemy w google “designerski karnisz” nic dobrego z tego nie wychodzi 🙂

Materiał łezki z którego uszyłam zasłony – cottonbee.pl
Karnisz – sklepzkarniszami.pl

Related Posts