Styl kolonialny

by Kasia Bobocińska

Kiedy postanowiłam opisać styl kolonialny miałam o nim mgliste pojęcie. Z jednej strony widziałam ciężkie masywne meble kolonialne, które jakiś czas temu były w Polsce mocno reklamowane a z drugiej wystrój domu przypominający domy pierwszych amerykańskich osadników. Jak się doczytałam meble z ciemnych egzotycznych gatunków drewna (venge, mahoń, palisander, teak) charakteryzowały styl kolonialny, który narodził się w XVIII i XIX wieku w brytyjskich koloniach w Birmie, Indiach, Tajlandii, Laosie, Indonezji i Afryce. Kolonistami byli głównie oficerowie z rodzinami, oraz plantatorzy herbaty i kawy, którzy pragnęli przywieźć ze sobą z ojczyzny odrobinę luksusu. Niestety w tropikalnym klimacie przywożone meble zupełnie się nie sprawdzały, więc były zastąpione przez meble wykonane z miejscowych gatunków drzewa. Meble były wykonane na wzór mody panującej w Anglii i Francji, czyli zgodnie ze stylem regencji i wiktoriańskim. Wszystkie meble były wykonane ręcznie przez miejscowych rzemieślników. Niektóre były delikatne, wręcz filigranowe, zdobione techniką inkrustacji czy intarsji, a inne masywne, wręcz gotyckie. Nowe warunki atmosferyczne wpłynęły nie tylko na materiał, z których zostały stworzone meble, ale także na ich kształt, i tak np. szafy były ażurowe, co zapewniało swobodną cyrkulację powietrza a łóżka z moskitierami. Obecnie styl kolonialny jest różnorodny łącząc w sobie brytyjski design, dalekowschodnią ornamentykę i egzotyczne gatunki drewna czerpiąc wzory z wielu krajów europejskich, takich jak Francja, Hiszpania, Portugalia czy Anglia. Meble kolonialne, które są masywne i trwałe, zdecydowanie lepiej wyglądają w większych przestrzeniach. Dobrze współgrają z nowoczesnymi meblami. Stosuje się do nich rozmaite techniki postarzające, bo mają świadczyć o historycznym pochodzeniu. Zazwyczaj ciemne meble najlepiej prezentują się na tle ścian yellow bahama, purpury, ciemnej zieleni i pomarańczy.

styl kolonialny

Tyle o meblach kolonialnych. Jednak zestawienie dotyczące stylu kolonialnego, które znalazłam w książce “Mieszkać pięknie. Jak to zrobić tanio” bardziej odnosi się do stylu pierwszych amerykańskich osadników. Przywieźli oni za Atlantyk zamiłowanie do sztuki ludowej swoich krajów.
Styl królowej Anny popularny był w Anglii około 1860r i charakteryzował się oknami o przesuwanych pionowo białych ramach, kształtnymi balkonami, efektownymi wymurówkami, zawijanymi krawędziami szczytów a także detalami wykonanymi z terakoty. Wszystko to znalazło miejsce w Bedford Park, zaprojektowanym przez Normana Shawa.

image017

Źródło: http://www.bedfordpark.org

queen_anne

Źródło:
Styl Chippendale nazwą tą określa się meble produkowane w Anglii w połowie XVIII w. przez grupę artystów, z których najaktywniejszym był Thomas Chippendale. Cechą najistotniejszą tego stylu był eklektyzm, gdzie wzory typowe dla tradycji ang. sąsiadują z kompozycjami zbliżonymi do francuskiego rokoka i motywami gotyckimi. Oryginalnym elementem tego stylu są motywy będące swobodną interpretacją chińszczyzny.
images Oto cechy domu w stylu kolonialnym w 18 wieku w Ameryce. books.google.pl 2011-4-19 10-4-52 books.google.pl 2011-4-19 10-3-35 Źródło: Treena Crochet, Colonial style: creating classic interiors in your cape, colonial, or saltbox home, Taunton Press, 2005 Oto reklama zamieszczona w piśmie Ladies’ Home Journal z listopada 1899 roku pokazująca ofertę mebli kolonialnych. books.google.pl 2011-4-19 10-35-19 A oto wystrój sypialni w amerykańskim stylu kolonialnym. Szkic został zamieszczony w miesięczniku Home & Garden z 1924 roku. image Zdjęcie tej sypialni pochodzi z książki Mary Northend’s wydanej w 1912 roku – American Homes and their Furnishings Colonial Timesimage Ps. Niestety nie ma czym się pochwalić jeśli chodzi o postępy remontowe. Ciągły brak czasu powoduje, że rzeczy, które powinniśmy wykonać przed wejściem cykliniarzy nie są zrobione. Od 2 tygodni czekamy na parapety, które trzeba obsadzić przed malowaniem. W rodzinie zamieszanie związane ze zbliżającym się ślubem siostry mojego męża. Zamiast remontować poszukiwałam sukienki na ślub. Trwają ciągłe dyskusje co zrobić najpierw: malować mieszkanie czy cyklinować? Jedno i drugie ma plusy i minusy. Cyklinując najpierw, musisz później zabezpieczyć podłogi chcąc pomalować mieszkanie. Malując najpierw, po cyklinowaniu masz zakurzone ściany! I tak jestem w rozterce! Jedni radzą to a drudzy to.

Related Posts

4 komentarze

paula_71 29 czerwca 2009 - 09:29

Bardzo fajnie i przystępnie opisałaś styl kolonialny.
A jak tam remont się posuwa?Czekamy na jakieś wieści z "placu boju"
Pozdrawiam serdecznie!

p.s.czy mogłabyś jak znajdziesz chwilę,odezwać się na gg?

Reply
Raincloud 29 czerwca 2009 - 12:44

Prawdziwa kopalnia wiedzy 🙂
Miło się tu zagląda.

Reply
jak zarobić na dom 4 lipca 2009 - 18:08

Bardzo ciekawy blog, mnóstwo wiedzy i super zdjęcia. Dzięki za inspiracje.Pozdrawiam

Reply
徵信社 1 grudnia 2009 - 11:49

I love it! Very creative!That's actually really cool.
謝謝你的文章分享,請你有空到我

參觀,Thanks

Reply

Leave a Comment