TRENDY: Otwarte półki w kuchni – tak czy nie? A jeśli tak, to co w nich trzymać?

by Kasia Bobocińska
Nigdy, ale to przenigdy, nie sądziłam, że będę chciała mieć w kuchni otwarte półki. Co więcej, byłam do nic bardzo sceptyczne nastawiona. Uważałam je za fanaberię, dla osób, które nie mają co robić ze swoim czasem. Bo przecież w takich półkach strasznie się kurzy.

Photo: via desire to inspire  / Camilla Krishnaswamy
Owszem dostrzegałam ich atuty chociażby w małych kuchniach:
12 pomysłów na małą kuchnię

  Photo: Vtwonen STYCZEŃ 2012 | Projekt: Rietbergen | photo: Jeltje Janmaat

 Photo: Southern Living/Alexandra Rowley

Realizując mój Projekt kuchenny (klik) nagle się zorientowałam, że chcę mieć przynajmniej jedną otwartą półkę. Zdjęłam fronty z górnych szafek do malowania i wtedy właśnie okazało się jak wygodne jest posiadanie takiej właśnie otwartej półki. Oczywiście nie we wszystkich szafkach, ale jednej. Takiej na której mogłabym trzymać wszystkie rzeczy, które „zagracają” mi blat. Codzienne talerze, kubki, miski, ale co jeszcze?

Poszukam kilku inspiracji, czyli kuchni z takimi właśnie półkami. 

Photo by Sarah Sherman Samuel

Dlaczego bałam się otwartych półek?

Po pierwsze kurz. Jednak, gdy na takiej półce umieścimy rzeczy, z których korzystamy codziennie lub takie, które zawsze stały na blacie, nie będą się kurzyły bardziej niż wcześniej. Na pewno nie będę w takiej otwartej szafce przechowywać kieliszków. Od razu widać byłoby na nich kurz.

photo: www.vtwonen.nl/ Jeannette

Po drugie, brak pomysłu na ekspozycję oraz przeświadczenie, że to co mam nie nadaje się do pokazania. Nie chodzi o to, że w szafkach trzymam same skorupy. Nie. Mam różne ładne przedmioty. Gdzieniegdzie trafi się też coś pastelowego, tu miętowego, tam różowego. Problem polega na tym, że te rzeczy nie tworzą razem pięknej spójnej całości jak na zdjęciach.

Photo: http://www.ikeafamilylivemagazine.com

Po trzecie, miałam strasznie przepełnienie w szafkach. Dużo na siłę wciśniętych rzeczy, które leciały na głowę, gdy się tylko po nie sięgało. 

Photo:via desire to inspire.

Photo: practising simplicity

Photo: A couple cooks.com

W swoich poszukiwaniach chciałam się skupić na praktycznych aranżacjach. Takie wystawy mnie nie interesują. To mały być wnętrza pięknie zaaranżowane a jednocześnie bez zbędnego przepychu. Nie chciałam, żeby półki potęgowały we wnętrzu wrażenie bałaganu.

Photo: via the design files.Photo – Eve Wilson, production – Lucy Feagins / The Design Files Tamsin Carvan

Już wiem co będzie stało na moich otwartych półkach lub raczej szafce pozbawionej frontów, którą właśnie przemalowuję na biało. Do głowy wpadło mi kilka inspiracji, na przykład: kolorowe książki czy puszki. A Wy znaleźliście coś dla siebie?

Jeszcze więcej inspiracji znajdziecie tutaj:

 

Related Posts