TRENDY: Lampy na wiele żarówek

by Kasia Bobocińska
Inspiracją do napisania tego posta było pytanie jednej z czytelniczek. Zastanawiała się, jak kupić modne i funkcjonalną lampę na wiele żarówek? Znacie takie lampy. Zajrzyjcie do domów swoich babć. Chyba wszyscy mają przed oczami te niektóre potworki. Obowiązkowo na kilka żarówek, które włącza się w zależności od potrzeby wszystkie albo tylko część. Sama wychowałam się na takich lampach i nie wyobrażam sobie innych. Mam żyrandol na 12 żarówek, z czego korzystam z max 6 a obecnie 4  (dwie się przepaliły) i nie chce mieć innego wyjątkowo pasuje mi ta możliwość regulowania światła w pokoju.

Obecnie królują singielki – proste lampy na jedną żarówkę. Może, dlatego że taki żyrandol nie kojarzy nam się z dobrym wzornictwem.

Taka lampa na kilka żarówek plus włącznik świecznikowy zapewni nam komfort dopasowywania oświetlenia do własnych potrzeb. Oczywiście, gdy nie potrzebujemy dużo światła, można się na przykład przełączyć na oświetlenie miejscowe, na przykład w postaci kinkietów, które fachowo nazywane jest zadaniowym. Wielu projektantów przenosi główny ciężar oświetlenia wnętrza z jednego centralnie usytuowanego żyrandola właśnie na lampy zadaniowe. 
Nie wiem jak Wy, ale ja lubię bawić się światłem i raczej nie chciałbym mieć tylko jednego wyboru – lampa włączona lub wyłączona. Nie zrozumcie mnie źle, bardzo podobają mi się również takie aranżacje, ale dla siebie wybrałam inny model oświetlenia.
Ponieważ taki centralnie usytuowany żyrandol kojarzy nam się z babcinymi wnętrzami wybrałam kilka typów lamp, które spełniają tę funkcję a jednocześnie pasują do nowoczesnych czy raczej współczesnych wnętrz. Podzieliłam je na kilka rodzajów:

KILKA LAMP W JEDNEJ PODSUFITCE

Czyli po prostu lampy w pęczku. Podwieszone pod sufitem, lampy w pęczku, to świetny pomysł na przykład do jadalni. Gdyby, trochę je od siebie oddalić mogłyby idealnie wpasować się w centralne oświetlenie salonu. Mają sporo zwolenników, ale też dużo przeciwników. Wiele osób nie potrafi przyzwyczaić się do takiej ilości kabli. Ważne są też klosze. Widziałam już podobne instalacje z kloszami, które zupełnie psuły efekt. Lampa widoczna na zdjęciu ma klosze dodatkowo regulowane, pozwalające na skierowanie światła w odpowiednie miejsce.

Photos by: Paul Barbera

ZŁOTE PATYCZAKI

Piękne, ale uwaga, ogromnie drogie lampy, od zawsze robiły na mnie ogromne wrażenie. Najbardziej podobają mi się we wnętrzach z duszą, tam gdzie retro łączy się z nowoczesnością. Złoto jest jak najbardziej w modzie a na taki żyrandol nie sposób nie zwrócić uwagi.

Photo via bolig.

Piękny, minimalistyczny patyczak  na tle bieli:
 

 Photo: the urbanite.

 Photo: amber interiors.

A teraz wstrzymajcie oddech i zobaczcie ceny:

lambert&fils atomium – ponad 9 tys.

lambert&fils cliff – ponad 7 tys.

ŻYRANDOLE KLASYCZNE

Takie żyrandole nie muszą się kojarzyć tylko z  wnętrzami barokowymi. Zobaczcie jak pięknie komponuje się z prostą aranżacją:

Photography by Peter Kragballe and styling by Camilla Tange Peylecke  via cocolapinedesign

Klasyczny żyrandol to model, który czerpie wzory z typów oświetlenia wypracowanych w poprzednich epokach. Jak widzicie nie trzeba jednak przypisywać go głównie do wnętrz stylizowanych. Ze względu na lekkość konstrukcji może dodać nutę romantyczności do prostoty Skandynawii. Wydaje mi się, że aby świadomie użyć takiego żyrandola we wnętrzu skandynawskim trzeba mieć sporą odwagę i fantazję w projektowaniu. Trzeba być w pełni świadomym swojego wnętrza. Trzeba mieć też doświadczenie w aranżacji. Nie będzie to pierwszy typ lampy, po który sięgniemy, gdy pomyślimy: prosty styl Skandynawski.

 Photo from etsy

Jak widzicie jest to bardziej wnętrze eklektyczne niż skandynawskie, choć gdyby odjąć marokański dywan i żyrandol oraz kanapę, mogłoby na takie uchodzić.

Znalazłam kilka takich lamp:

Żyrandol „Luci”,  WESTWING, 469zł
Żyrandol „Lustre”,  WESTWING, 2249zł
Żyrandol „Luci II”, wys. 43 , Ø 42 cm, WESTWING, 399zł
Żyrandol ROSENDAL, Leroy Merlin, 479zł

 Photo: adorable-home.com

Żyrandol „Pendant V”, wys. 56, Ø 54 cm, WESTWING, 719zł
Żyrandol „Pendant II”, wys. 40, Ø 55 cm, WESTWING, 649zł
Żyrandol MARONI INSPIRE, Leroy Merlin, 249ZŁ

 Photo from nuevo estilo

LAMPY W RZĘDZIE

Świetny, naprawdę świetny pomysł na oświetlenie nad stołem, barkiem czy wyspą kuchenną. Na środku salonu raczej bym ich nie widziała, ale w części jadalnej to jeden z lepszych pomysłów.

  Photo: atmycasa.blogspot.com

 Kilka przykładów takich lamp:

Lampa wisząca „Kegel”, 150 x 24 x 102 cm, WESTWING, 659zł
Lampa wisząca „Varsa”, 150 x 16 x 90 cm, WESTWING, 859zł
Lampa wisząca „Cylia”, 150 x 10 x 90 cm, WESTWING, 859zł
Lampa wisząca „Hemsa”, 150 x 13 x 96 cm, WESTWING, 659zł

Myślę, że do tematu jeszcze wrócimy, bo im bardziej się w niego zagłębiałam, tym więcej fantastycznych lamp znajdowałam.  Skoro wraca moda na PRL, może czas też powrócić starych nawyków i na przykład korzystać tylko z części włączonych żarówek. Odkąd w bloku na przeciwko zrobiono dobudowę i nagle przed nosem wyrósł nam blok, codziennie wieczorem muszę patrzeć na “drugie słońce”, czyli ogromną lampę święcącą mi prosto w okna.

 

Related Posts