Styl Art déco

by Kasia Bobocińska
Nawet nie wiecie jak długo zbierałam się, żeby napisać ten post. Jest on na liście propozycji postów od dobrych kilku lat. Od czasu kiedy jedną z bardziej popularnych cykli na blogu był: styl we wnętrzach.
To niesamowite, że od czasu kiedy pisałam o stylu skandynawskim minęło 6 lat. Wtedy nie był on jeszcze tak popularny. Był nowością. Był zaskoczeniem. 
Dlaczego postanowiłam napisać o art déco teraz? Po powrocie z Mediolanu uświadomiłam sobie, że w ekskluzywnych kolekcjach stawia się właśnie na art déco. Warto wiedzieć czym się charakteryzuje.
Poczujmy ten klimat. Zanim poznamy charakterystykę art déco poznajmy czasy w których popularny był ten styl.
To epoka:
– transatlantyków np. Titanic
– krótko ściętych włosów, moda na chłopczyce
– stylu typowego dla starego Hollywood
– glamour
– piękna, bogactwa, przepychu

źródło:

– drapaczy chmur (to właśnie w tym okresie powstał nas Warszawki Prudential zaprojektowany przez Marcina Weinfelda oraz pierwsze katowickie wieżowce)

 źródło:Wiek kobiet wyzwolonych.
Wyzwolone dziewczyny, które dopiero uzyskały prawa wyborcze chciały dorównać mężczyznom zawodowo a także upodobniając się do nich stylem życia.. 
Co go charakteryzuje?
 • dyscyplina
 • umiar
 • geometria
 • kanciaste, kubistyczne formy
 • jasne, zdecydowane kolory
 • aluminium
 • czarna laka
 • szkło
 • egzotyczne gatunki drewna

 

GEOMETRYCZNE WZORY pojawiające się na meblach, wykładzinach, dywanach, płytkach to jedna z bardziej dostrzegalnych i fundamentalnych  cech stylu art déco.
 

źródło: J. Hübner – Wojciechowska, ART DECO. Przewodnik dla kolekcjonerów, 2013,wyd.Arkady

EGZOTYCZNE GATUNKI DREWNA jak na przepych przystało gatunki drewna z jakich wykonywane są meble na wysoki połysk do najtańszych nie należą.  Art déco używa najdroższych i najlepszych jakościowo gatunków drewna.
od lewej: brzoza płomienista, bubinge, orzech, heban makasarski, czeczot
źródło: J. Hübner – Wojciechowska, ART DECO. Przewodnik dla kolekcjonerów, 2013,wyd.Arkady
 

MARMUR I KUTE ŻELAZO Dzięki projektantom francuskim art déco zyskało wprowadzenie do wnętrz kutego żelaza, stosowanego dotychczas w meblach ogrodowych.  Konsole i stoły z kutego żelaza ozdobione blatami ze szkła lub marmuru:
źródło: J. Hübner – Wojciechowska, ART DECO. Przewodnik dla kolekcjonerów, 2013,wyd.Arkady
KONTRASTY BARW

Biel i czerń lubią się wzajemnie i lubią art déco. W meblarstwie ciemne drewno łączone jest z jasnym w rożnych geometrycznych wzorach: “geometryczna prostota, elegancja form i oszczędny ornament” – to całe art déco

źródło: J. Hübner – Wojciechowska, ART DECO. Przewodnik dla kolekcjonerów, 2013,wyd.Arkady

 

SZTUCZNE TWORZYWA
Oczywiście nie na samym drewnie art déco stoi. Pojawiają się tez inne materiały, np. tworzywa sztuczne. Choćby tylko w dodatkach do mebli jak w przydku uchwytów do tego barku na zdjęciu poniżej: Barek postawiony na wysokich nogach o przekroju koła z uchwytami z masy plastycznej w kształcie kul:
źródło: J. Hübner – Wojciechowska, ART DECO. Przewodnik dla kolekcjonerów, 2013,wyd.Arkady

 

SZKŁO
Szkło było tworzywem niezwykle popularnym w 20. XX. Wykorzystywano je przede wszystkim w produkcji oświetlenia ale także szkła użytkowego które konkurowało z wyrobami srebrnymi i patynowanymi. Właściciele ekskluzywnych apartamentów ozdabiali je szklanymi wazami np. ze szkła matowego, trawionego we wzory geometryczne.
 

źródło: J. Hübner – Wojciechowska, ART DECO. Przewodnik dla kolekcjonerów, 2013,wyd.Arkady

  Pamiętacie książkę Historia wnętrz, którą Wam ostatnio opisywałam? Postanowiłam do niej zajrzeć żeby przeczytać co autor napisał o tym stylu. Jak art déco rozprzestrzeniało się na kontynencie amerykańskim? Zaskakująco szybko. Mimo braku udziału Stanów Zjednoczonych w międzynarodowej wystawie Światowej styl art déco zdobył w Stanach ogromną popularność.

  “Styl art déco był dziwaczną syntezą starego i nowego: kombinacją współczesnych, awangardowych mebli i stylu francuskich mebli klasycystycznych ; XVIII- wiecznego orientalizmu; geometrycznych, wertykalnych form Mackintosha (które same w sobie wywodziły się z japońskich wnętrz zestawionych ze szkockim stylem “magnackim”  (Scottish baronial style) i zasadami Arts and Crafts); wyrobów Winter Werktsatte, a zwłaszcza ich sympatii do kanciastych form oraz drogich materiałów; a nawet form amerykańskich”

  Choć art déco to styl historyczny to współcześnie zyskuje on w Polsce coraz większe uznanie. Obecnie taki stary mebel to prawdziwa gratka a kiedyś traktowany był jako ropieć i wyrzucany na śmietnik. 
  Chcecie zobaczyć kwintesencję stylu art déco?

  Wielki Gatsby 

  Dom głównego bohatera wręcz tonie w złocie. Miał być pokazany przepych i bogactwo i zadanie zostało w pełni zrealizowane. Jednym z najpiękniejszych wnętrz zaprezentowanych w filmie jest widoczna na zdjęciu poniżej sala balowa. Od połowy lat 20.XX na parkietach królował charleston. Wyobrażacie sobie jak go tańczono w tak pięknie zdobionej sali balowej?:
   zdjęcia: Warner Pictures
  Sypialnia głównego bohatera, którą możecie podziwiać na zdjęciu powyżej została zaprojektowana w oparciu o projekty Émile’a Jacquesa Ruhlmanna.
   


  Art déco w stylu orientalnym

  Podczas wojny polski malarz, grafik i projektant wnętrz Stefan Norblin, zaprojektował dla maharadży Jodhpuru wnętrza i malowidła gigantycznego pałacu Umaid Bhawan:

  “Ostatecznie jednak art déco pozostało stylem antymodernistycznym zwróconym ku tradycyjnej, klasycznej inspiracji oraz ostentacyjnej wirtuozerii. Było świadomie ekstrawaganckie w kosztach i efektach. Odwróciło się też zdecydowanie od masowej produkcji. I chociaż
  styl
  art déco nadal jest bardzo wysoko ceniony na całym świecie, zatriumfowała maszyna oraz tendencje w podnoszący na duchu sposób znajome”

  Historia wnętrz, Steven Parissien, 2010, wyd. ARKADY

  źródło: 

  Jak wyglądają współczesne wnętrza art déco? Wkrótce się przekonacie. Pokażę Wam najnowsze inspiracje z
  Mediolanu. A póki co wnętrze w którym współczesne meble – metalowy regał zestawiono  z
  zabytkową szafą w stylu art déco. Wiele wnętrz łączących współczesne meble z antykami czyli wnętrza eklektyczne to wynik odziedziczonych po dziadkach oryginalnych mebli z epoki. Kto nie wyrzucił niech się cieszy. Kto nie ma niech poluje bo na śmietnikach nadal można odnaleźć zabytki art déco. Wystarczy trochę szczęścia i determinacji.
  Jak umiejętnie zestawić stare zabytki z nowoczesnymi meblami? To prawdziwa sztuka i materiał na oddzielny post. Sama co dzień borykam się z komponowaniem wnętrza eklektycznego i wiem z doświadczenia że sprawia to sporo trudności.
  Jeśli czujecie niedosyt wkrótce przygotuję dla Was kolejne dwa posty o tym stylu.
   

  Jeśli interesują Cię inne style we wnętrzach koniecznie przeczytaj: styl skandynawski, styl rustykalnystyl etno, styl marynistyczny, boho chic, współczesny gotyk,
  anna kern 10_thumb[6]  BH&G (3)_thumb[2]  AppartementaParis2_thumb2  w-stylu-greckim_thumb1  styl boho_thumb[1]  Gothic-Church-Turned-into-White-Cont[7]

  Related Posts

  6 komentarzy

  Anonimowy 9 lipca 2015 - 12:22

  Ciekawy artykuł! Czekam na więcej! 🙂

  Reply
  Kasia Antończyk 9 lipca 2015 - 21:11

  Świetnie ukazałaś we wpisie klimat tamtych czasów, pisząc szerzej o społeczeństwie – o tym co tańczono, o tym co robiły wtedy kobiety. Uwielbiam Art Deco i czekam na inspiracje z Mediolanu!

  Reply
  digi 10 lipca 2015 - 10:12

  I to jest piękne w sztuce i modzie – wszystko się powtarza, wzory się powiela, inspiruje się nimi. Coraz częściej na sklepowych półkach z ubraniami można spotkać wzory i style wyjęte wprost z lat 80 🙂

  Reply
  Natalia K 10 lipca 2015 - 18:35

  Przeniosłam się w czasie:)
  wspaniałego weekendu:)

  Reply
  Kasia Bobocińska 10 lipca 2015 - 19:41

  Tobie również, dziękuję.Dużo słońca 🙂

  Reply
  Ewa Hes 30 sierpnia 2015 - 07:26

  Bardzo dobry tekst. Lubię art déco szczególnie za jego geometryczność i wyrafinowanie w kolorze, dla tego zaczęłam czytać tutaj. Zaraz przy kawie zabiorę się za następne.

  Reply

  Leave a Comment