Czym malować kaloryfery? Raport ze sklepów!

by Kasia Bobocińska
Dobre pytanie prawda? Skąd pomysł na taki post? To kontynuacja postu: Jaką farbę wybrać do malowania drewna? Podczas zbierania danych do jego napisania usłyszałam rozmowę w sklepie:

– Proszę pana a czym malować kaloryfery? Bo ja proszę pana mam takie stare żeliwne kaloryfery. Zwykle ich odmalowywaniem zajmował się mój mąż ale w tym roku go już zabrakło – pytała zatroskana staruszka.

Pan z supermarketu wykazał się sporą wrażliwością i dokładnie wykazał co i jak użyć, wskazując jedną z wymienionych poniżej farb. I wtedy mnie olśniło. Skoro robię zestawienie farb do drewna, to czemu nie zrobić specjalistycznych do malowania kaloryferów.

Kiedyś miałam takie stare żeliwne kaloryfery. W przeciwieństwie do obecnych grzały jak szalone. Gorące do czerwoności, sprawdzały się, aż za dobrze. Pamiętam, że wisiały na nich pochłaniacze wilgoci z kamionki. Co jakiś czas trzeba je było podmalowywać. Było to dawno i farba na nich łuszczyła się i odpadała. Często też żółkła. Obecnie producenci farb specjalistycznych zapewniają, że farba nie zżółknie. W większości przypadków są to modyfikowane farby akrylowe, które są przystosowane do działania wysokiej temperatury. Pamiętam, że u mnie na takim grzejniku były widoczne miejsca, gdzie farba odpadła, nawet po odmalowaniu. Niestety, aby było idealnie trzeba usunąć starą powłokę i najlepiej położyć jeszcze podkład antykorozyjny.

Photo: Śnieżka

Gdy chcemy tylko odświeżyć stare kaloryfery nie ma lepszego momentu. U mnie sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął, ale pewnie lada chwila to nastąpi. Wszystkie znalezione przeze mnie farby są w kolorze białym, ale mi podobają się strasznie takie grzejniki retro w kolorze. Odkąd zobaczyłam produkty Eclecto Design na targach designu w 2014 zawsze mam już ich w pamięci. Już ja bym wiedziała co zrobić z takim pięknym grzejnikiem. Osobiście uważam, że kolorowe grzejniki są wspaniałym elementem wystroju i sama nie zrezygnowałam z koloru, kiedy urządzałam swoją kuchnię. Pamiętacie mój zielony grzejnik? – Jak wybrać grzejnik do kuchni?

Photo: Marta z Foto st(w)ory

Co w takim razie zrobić jeśli chcemy odnowić grzejnik w kolorze? Wystarczy dodać odrobinę barwnika do jednej z tych farb. Jeśli ilość obcej substancji, czyli w tym przypadku barwnika, nie będzie przekraczać 2%, to z właściwościami i konsystencją farby nic się nie stanie. Tak więc kilka kropel barwnika wystarczy.

 

Photo: via fantasticfrank

Jak widzicie ceny farb jakoś znacząco się nie różnią. Trzeba zwrócić uwagę na dość dużą wydajność farby Hammerite. Większość z farb to koszt pomiędzy 4 a 5 zł za metr. Nie jest to aż tak duża rozbieżność jak w przypadku farb do drewna.

Czy ktoś z Was malował stare kaloryfery i zechce się podzielić swoim doświadczeniem? 

Ja osobiście nigdy tego nie robiłam, ale widziałam takie odmalowane kaloryfery i bez usunięcia starej powłoki, dziury po odpryśniętej farbie, są widoczne, niczym kratery na powierzchni księżyca.
Niepublikowane materiały, pliki do pobrania, nowości. Bez spamu!

* indicates required

Adres e-mail *

 

Related Posts