TYDZIEŃ WRZOSOWY: Z JAKIMI KOLORAMI ŁĄCZYĆ WRZOSOWY?

by Kasia Bobocińska
W dwóch ostatnich postach powoli wprowadzałam Was w klimat wrzosowiska. Roztaczałam widoki szkockich hal obsypanych wrzosem czy pięknie zaaranżowanych stołów. Dziś jednak chciałabym dostarczyć Wam szczegółową wiedzę jak używać koloru wrzosowego we wnętrzach. Z jakimi kolorami dobrze wygląda a jakie raczej omijać. Są takie połączenia, które kiedyś były szczególnie modne a teraz tracą myszką i nie świadczą o dobrym guście. Czy domyślacie się już jaki kolor wygląda z wrzosowym obciachowo? Nie? To zapraszam na szczegółowe zestawienie barw pasujących i niepasujących do wrzosowego.

Przypomnijmy sobie kolory wrzosowe z palety Śnieżki:

Teraz sprawdźmy jakie kolory pasować będą na przykład do Wrzosowej Doliny.

WRZOSOWY + ŻÓŁTY

Pierwszy kolor jaki sprawdzimy to żółty. Fioletowy i żółty to dwie barwy, których zestawienie zawsze wywołuje efekt wow. Nie zawsze jednak chcemy w takim wnętrzu przebywać a co dopiero mieszkać. Spójrzcie jak kontrastowo działają na siebie te dwie barwy.

Trzeba ten duet bardzo ostrożnie wprowadzać do wnętrz. Dozować go odpowiednio lub użyć barw wyblakłych.
Delikatna barwa Migdałowy olejek z kolekcji farb Śnieżki nie jest tak  “ostra”i komponuje się bardzo subtelnie z fioletami użytymi do wykończenia tej sypialni.

photo: http://www.inspirationspaint.com.au/projects

 photo: http://www.bhg.com

A jeśli nie chcemy żółtego, to może skonfrontujemy wrzosowy z drewnem w ciepłym odcieniu.

Taki duet prezentuje się fenomenalnie.

photo: www.jaxdecor.ca

WRZOSOWY + ZIELONY 

Drugi kolor jaki sprawdzimy to zieleń. To właśnie ten kolor miałam na myśli pisząc o pułapkach. Zieleń w połączeniu z wrzosem nie zawsze prezentuje się korzystnie. Raczej unikałabym duetów z jasnym zielonym. Zawsze przed oczami staje mi połączenie fioletu i limonki. Takie duety raczej trącą już myszką. Kojarzą mi się z czasami, kiedy na ścianach królowała, właśnie taka, odblaskowa barwa zielonego i pomarańczowego.

Za to uważam, że absolutnie trafione jest połączenie z wpadającym w niebieski chłodnym, pastelowym odcieniem zieleni. 

photo: Annika Kampmann

Annika Kampmann

WRZOSOWY + GAMA FIOLETÓW

Umiejętnie używając wrzosowego i kolorów z gamy fioletów możemy stworzyć we wnętrzu niezwykły klimat. Taka łazienka prezentuje się fenomenalnie. Zwróćcie uwagę, że w tym wnętrzu użyto zarówno srebrnych (nogi wanny) jak i złotych (podnóże stołka) dodatków kolorystycznych. I oba prezentują się świetnie w towarzystwie fioletów.

photo: http://www.micasarevista.com

Kosmiczne wnętrze.

Photo:  Jamie Drake

WRZOSOWY + NIEBIESKI

Poradnik kolorów Śnieżki dla barwy Orientalny taniec jako kolor kontrastowy wskazał Lodowy Błękit a jako kolor uzupełniający Królową Nocy. Nie wyobrażałam sobie tego połączenia póki nie zobaczyłam tego zdjęcia. Ściany pomalowane są fioletem – Królowa Nocy a na łóżku mamy błękitną kapę i wrzosowy koc. 
 

photo: http://www.bhg.com

WRZOSOWY + SZARY 

Wprawdzie myśląc o szarościach, miałam na myśli jasne odcienie popieli, ale znalazłam piękne zdjęcie pokazujące, że i z ciemnym grafitem kolor wrzosowy prezentuje się pięknie. Wydobyta została, niczym drogocenny kamień z kopalni, cała jego niezwykłość. Lśni w  tym wnętrzu. Jedyne co mnie powstrzymuje przed pełnym zachwytem, to niestety obawa, że w naszych wnętrzach to połączenie po prostu będzie za ciemne. Chyba, że mamy tak dobrze doświetlone wnętrze.

photo: Mark Howorth, Interior Designer

Przepiękne tekstury i faktury tego niezwykłego duetu.

photo: Janine Stone, Interior Designer 

A w poradniku Śnieżki do wrzosu dobrano znacznie spokojniejszą barwę Srebrzystego Blasku.

WRZOSOWY + BIAŁY

Klasyczne zestawienie. W towarzystwie bieli wrzosowy staje się trochę bardziej chłodny. Dla mnie to duet absolutnie na czasie. Nie będę się jednak rozwodzić nad tym zestawieniem bo jak wiecie bieli jest wszędzie pełno.

Photo: www.home-designing.com

WRZOSOWY +POMARAŃCZOWY

Nie planowałam pokazywać tych dwóch kolorów. Na bieli miało się zakończyć a tu nagle znalazłam to zdjęcie (poniżej) i stwierdziłam, że to naprawdę bardzo udany duet. Świetny balans kolorów.

Photo:  Jamie Drake

WRZOSOWY + CZERWONY

I na koniec zestawienie kolorów, które niemal do nas krzyczy. Z jednej strony nie mogę oderwać od nich wzroku a z drugiej martwię się, że oszalałabym w takim wnętrzu. Nie miałabym nic przeciwko, gdyby tak urządzona byłaby poczekalnia np. do fryzjera lub księgarnio-kawiarnia. 

 Photo: Twelve Chairs Boston 

Niezwykle pomocny w odkrywaniu udanych duetów kolorystycznych był Poradnik kolorów Śnieżki. Kiedy wybrałam już barwy podstawowe jakimi były Nuta Tajemnicy, Orientalny taniec czy Wrzosowa dolina to poradnik kolorów wskazał mi kolory uzupełniające np. róże i fiolety oraz kolory kontrastowe: szarości, błękity czy delikatne róże.

Partnerem cyklu “Tydzień kolorów” są farby Śnieżka.

Related Posts