TYDZIEŃ MALINOWY: SOFY

by Kasia Bobocińska
Dziś zapraszam Was abyście usiedli na czerwono – malinowej sofie. Ten tydzień jest wyjątkowy, bo choć chciałabym sobie i Wam przybliżyć ten kolor, to mimo, że już kilka postów mamy za sobą ja miotam się i miotam pomiędzy czerwienią a różem. Mam też wrażenie, że każdy z Was rozumie malinowy inaczej. Zróbmy więc mały test.

Który z tych kolorów wydaje się Wam najbardziej malinowy?

Ciekawa jestem, czy Malinowy ogród Śnieżki będzie Waszym wyborem.

Tak jak napisałam we wstępnie dzisiejszą bohaterką jest czerwono – malinowa kanapa. Ponadczasowa, piękna, modna. Tak, pomimo, że kolor malinowy nie jest w czołówce popularnych kolorów to czerwona kanapa z mody nie wychodzi.
Nie każdy jest jednak w stanie zaakceptować wyposażenie wnętrza w tak wyrazistym kolorze.
Ja jestem a szczególnie w dwóch przypadkach. Każdy z nich jest  ikoną designu. Pierwszy to legendarny fotel Egg o którym pisałam Wam tutaj —-> Krzesło w roli głównej: Fotel egg. Drugi to sofa zaprojektowana przez samego Salvadora Dali:
Na zdjęciu Mae West i lips sofa. Jak powstała sofa? Najpierw był obraz zaprezentowany przez Salvadora Dali na międzynarodowej wystawie surrealistów w Londynie w 1936 roku. Na obrazie była gwiazda kina Mae West w postaci elementów wystroju wnętrza: “Twarz Mae West, która może być używana jako surrealistyczne mieszkanie”
Włosy artystki to zasłony, nos to kominek a usta to właśnie sofa. Pracę artysty zauważył ekscentryk Edward James i to właśnie on zamówił 5 egzemplarzy sofy usta do swojej rodzinnej posiadłości w Sussex.
W latach 70 włoski  projektant Franco Audrito w hołdzie Daliemu zaprojektował sofę Bocca, co po włosku znaczy usta. Współcześnie to Bocca, jest bardziej rozpoznawalna niż jej poprzedniczka. Być może dlatego, że inspiracją do jej stworzenia były usta zjawiskowej Marylin Monroe.

Cieszę się, że dzięki malinowemu tygodniowi mogłam przypomnieć sobie o Red lips sofa. 
Zobaczcie jakie inne sofy w kolorze malin znalazłam.

źródło: Photographs by Nikolas Koenig

Kolorowo, wesoło, optymistycznie. Czerwień malin jest równoważona przez zieleń drugiej kanapy stojącej w tym salonie.

źródło: photography by ZEKE RUELAS DESIGNER: EMILY HENDERSON, OH JOYS STUDIO

źródło: Design: Charles Pavarini III Design Associates / Rikki Snyder Photography

 

źródło: photo: Tigs Macallan

 

źródło: Images: by Marietta Leung via Diana Mui

Lubicie szare wnętrza? Zobaczcie jak pięknie wśród nich komponuje się czerwień. Zamiast na tle szarej ściany stawiać szarą kanapę może zdecydujecie się postawić na kolor.

źródło: http://llidesign.co.uk/

źródło: http://www.alvhemmakleri.se/ apartment  in Gothenburg, Sweden. 

źródło: http://www.alvhemmakleri.se/ Kungshöjd

Ta kanapa podoba mi się najbardziej. Wprowadza niesamowity klimat we wnętrzu. Projektując wnętrza zawsze trudno mi namówić Was na wprowadzenie do Waszych mieszkań kanap w innych kolorach niż szary. A szkoda. Gdybym wybierała kanapę do mojego mieszkania na pewno zdecydowałbym się  na….. granat.

źródło: http://www.femina.dk/

Sofa Ektorp, Ikea, 899zł
Sofa trzyosobowa rozkładana, Ikea, 949zł
Sofa 3-os SCARLET, myin.pl, 4297zł
Sofa narożna NORSBORG, IKEA, 3798zł

Pełno inspiracji z malinowymi sofami znajdziecie w moim folderze na Pinterest zatytułowanym Malinowe sofy. Jest ich ponad 50, więc wszystkie nie zmieściły się na blogu :

Partnerem cyklu “Tydzień kolorów” są farby Śnieżka.

Related Posts