Poradnik mieszkaniowy #2 funkcjonalny pokój nastolatki

by Kasia Bobocińska
Dziś zapraszam Was na kolejny odcinek z cyklu PORADNIK MIESZKANIOWY. Często dostaję maile z prośbą o pomoc. Nazbierało się ich już całkiem sporo. Niestety czas nie pozwala mi aby pomóc wszystkim jednocześnie więc drodzy czytelnicy musicie jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Po sukcesie posta: Jak urządzić pokój dla nastolatka i jakich błędów unikać? bardzo dużo maili dotycz pokoi dziecięcych. 

Kiedy mamy spory budżet nie ma problemu aby zmieniać dzieciom meble co roku dopasowując je do wymagań. Kiedy jednak rodzina nie może pozwolić sobie na nowe wydatki w pokoju dziecięcym często pojawiają się zupełnie przypadkowe meble.

Zwykle kiedy dziecko idzie do szkoły zachodzi potrzeba przemeblowania jego pokoju. Kiedy mamy odpowiedni budżet możemy zainwestować w nowy komplet mebli. Jeśli nie, to w pokoju malca lądują zupełnie przypadkowe rzeczy, jak np. fotel z funkcją spania którego ktoś w rodzinie nie potrzebował lub regał zmontowany rękami ojca.

Po pewnym czasie dziecko dorasta, staje się bardziej wymagające, werbalizuje swoje potrzeby. W tym samym czasie przez dom przewijają się tabuny koleżanek i kolegów a wygląd pokoju zaczyna odgrywać dość znaczącą rolę w życiu młodego człowieka. 
Dziś pokażę Wam co zrobić, żeby zmienić pokój nastolatka, kiedy nie dysponujemy dużym budżetem. Kiedy nie stać nas na kupno nowych mebli a każdy z posiadanych jest w zupełnie innym stylu. Zapraszam na kolejny odcinek PORADNIKA MIESZKANIOWEGO i pamiętajcie jeśli chcecie stać się bohaterami kolejnych odcinków zapraszam do kontaktu na adres mailowy: 

Dziś postaram się rozwiązać następujące problemy:
KAŻDY MEBEL JEST OD INNEGO KOMPLETU
BRAK ŚRODKÓW NA WYMIANĘ STARYCH MEBLI

BRAK KONCEPCJI NA URZĄDZENIE POKOJU NASTOLATKI

Zapraszam do pokoju nastolatki. Niedawno napisała do mnie pani Wiktoria – mama 16 latki:

Moja córka ma 16 lat i chcielibyśmy urządzić jej pokój. Ma on wymiary 2,7m x 5,9m. Nie stać nas niestety na nowe meble, a każde jest tak naprawdę z innej parafii – jest łóżko z wysuwną szufladą, która może robić za drugie łóżko, dosyć duże biurko, i szafki, które zrobił mój mąż – wszystkie meble możemy przemalować. Szafy będą zabudowane na jednej z dłuższych ścian (nie możemy tego zmienić, mieszkanie będzie wynajmowane). Oprócz tego w pokoju musi znaleźć się klatka dla ptaków oraz klatka dla psa

Oto jakie znamy fakty:

Pokój dziecięcy

Wymiary: 2,7m x 5,9m (po odliczeniu zabudowy z szaf jest 2,7m)

Dla kogo? Wiktoria 16 –latka

Elementy pokoju:

· łóżko z wysuwną szufladą 200cm x 100cm x 60 cm
· biurko 169cm x 80cm x 74cm
· szafki 115 x 120 cm
· klatka dla psa 76 x 53 x 59 cm
· szafka nocna 40 x 30 x 30

Ulubione kolory: biały, szary, niebieski 


Zacznijmy od ustawienia. Pierwszy model jest najprostszy. Jego minusem jest dość mała odległość między łóżkiem a zabudową z szaf ok 70cm. Mamy za to sporo miejsca przy ścianie na ustawienie regału. Biurko tradycyjnie pod oknem aby mieć jak najlepszy dostęp światła.

Drugi układ opiera się na podziale pokoju na dwie strefy: wypoczynkową i biurową. Szafka typu EXPEDIT oddziela te dwie strefy. Koło łóżka znalazło się też miejsce na klatkę dla psa.

Niestety cały mój entuzjazm opadł kiedy zobaczyłam meble, które mają znaleźć się w pokoju młodej dziewczyny. Rzeczywiście każdy był z innej parafii. Wszystkie meble razem tworzyły dość przygnębiający obraz. Łóżko, szafka nocna – ok, ale najgorzej prezentował się regał zrobiony przez męża pani Wiktorii. Nie chodzi o samą koncepcję, choć cała konstrukcja nie wygląda zbyt stabilnie. Chodzi o użyte materiały. Płyta OSB do zrobienia odkrytego regału…tak, jest to możliwe, ale nie w takiej przestrzeni. W lofcie, w surowych wnętrzach industrialnych…jak najbardziej. Mam też obiekcje co do malowania płyty wiórowej. Wszystkie nierówności są od razu widoczne.

Najlepszą opcją byłoby wymienienie regału na oryginalny mebel z Ikei. Jeśli jednak względy finansowe na to nie pozwolą koniecznie trzeba go przerobić. 
Pomysł 1: Można spróbować na zewnątrz spryskać go białą farbą a w środku srebrną. 
Do pomalowania ścian w pokoju wybrałam jasno – niebieską farbę. Regał w kolorystyce biało – srebrnej bardzo by do niej pasował.

 1. Lakier połysk metaliczny, srebrny, Śnieżka
 2. Emalia szybkoschnąca, biała, Śnieżka
 3. Farba do wnętrz kolor: S 0520-B10G Śnieżka   
 4. Sklejka 12mm, 85zł/m2, Leroy Merlin 
 5. Bejca do drewna w kolorze ciemnego orzecha, 10zł, Leroy Merlin

Pomysł 2: to typowa metamorfoza Ikea. Regał zabudowujemy sklejką a następnie za pomocą bejcy nadajemy mu pożądany efekt jak na zdjęciu poniżej.

źródło: 
Szufladę łóżka również można pomalować na biało za pomocą farby w sprayu. Pozostaje jeszcze problem biurka. Najlepiej bym je wymieniła. Jego metamorfoza byłaby wyjątkowo trudna. Nie polecam malowania okleiny na blacie biurka. O częstego używania natychmiast by się wytarła pozostawiając jeszcze gorsze wrażenie. 
Do niebieskiego pokoju pięknie pasowałoby lekkie biurko MINKO, tradycyjny regał EXPEDIT, który obecne nazywa się KALLAX oraz ozdoby w postaci niebiesko granatowych kul Cotton balls.

 1. Biurko BASIC, 699zł, MINKO
 2. Regał KALLAX (kiedyś EXPEDIT), 399zł, IKEA
 3. Sznur kul BIG BLUE, 59zł,  COTTON BALL LIGHTS 

Problem biurka musi zostać rozwiązany. W takiej formie zaburza koncepcję jasnego lekkiego pokoju nastolatki. Jeśli nie stać nas na kupno nowego mebla to może chociaż warto by zastąpić blat i wymienić go na kawałek drewnianej deski.Wtedy szafki pod biurkiem można pomalować na biało a blat pociągnąć bejcą w takim samym kolorze, jak deski doklejone do regału opisanego wyżej.
Już za niecałe 250zł w Ikea można kupić naprawdę ciekawe biurko:

O funkcjonalności systemu Expedit oraz jego użyteczności w pokojach dziecięcych pisałam w poście: METAMORFOZY IKEA: EXPEDIT pomysły na popularny regał

źródło 1:    źródło 2: 

źródło: 

Oczywiście wybierając otwarty regał warto pomyśleć o pięknych koszyczkach i pudełkach, które jednocześnie będą stanowić  dekorację pokoju. Obecnie w Ikea pojawiły się śliczne pastelowe pojemniki KVITTRA

 1. Pudełko TJENA, różowe 19,90zł, Ikea
 2. Pudełko TJENA, zielone 19,90zł, Ikea
 3. Pudełko FJÄLLA, 24,99zł, Ikea
 4. Pudełko KVITTRA, 24,99zł, Ikea 
 5. Pudełko KVITTRA, 14,99zł, Ikea

Pokoje dziecięce aż się proszą o trochę koloru. Warto poszukać tekstyliów o ciekawych wzorach i kolorach.

źródło 1:    źródło 2: 

źródło:  
Kilka dodatków, które na pewno pięknie odnajdą się w błękitno białym pokoju.

 1. Poduszka „Romance Blue”, 45zł, WESTWING
 2. Poduszka „Zipper”, 49zł, WESTWING
 3. Ramka na zdjęcia „Bird”, 49zł, WESTWING
 4.  Ramka na zdjęcia „Fox”, 49zł, WESTWING

 1. Dekoracja „Housie II”, 45zł, WESTWING
 2.  Komplet 3 butelek „Garden”, 49zł, WESTWING
 3. Dekoracja „Bird House”, 79zł, WESTWING
 4. Taca „Dolomite”, 75zł, WESTWING
 5. Świecznik „Dolomite Duo Petrol III”, 45zł, WESTWING

źródło:
Urządzając pokój nastolatki warto sięgnąć po kilka niebanalnych rozwiązań jak ciekawie zawieszona na ścianie galeria zdjęć czy sznur żarówek zawieszony w rogu pokoju. 

źródło 1:    źródło 2:  
 
Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam. Jeśli chcecie zobaczyć jakie dodatki dobrałam do dębowych mebli koniecznie przypomnijcie sobie post:

Poradnik mieszkaniowy #1 dodatki do dębowych mebli

Ps. Nie jest to post sponsorowany a pokazane dodatki mają pomóc w
urządzeniu wnętrz zarówno pani Weronice jak i innym osobom mającym na
przykład w domu podobny układ mebli lub borykają się z brakiem pomysłu
na urządzenie pokoju nastolatki.

Poradnik mieszkaniowy to poradnik skierowany do ludzi, którzy kupili swoje pierwsze w życiu mieszkanie. Ludzi na tak zwanym dorobku. Takich, którzy nie mają 3 ciężarówek mebli, które zbierali przez całe życie. Takich, którzy odbierają klucze do swoich 4 ścian i nie wiedzą jak mają urządzić swoje gniazdko. 

Jeśli macie problemy z urządzeniem mieszkania możecie śmiało do mnie napisać. Na pewno wspólnie coś wymyślimy:


Related Posts