Make me! 2014, czyli co nas czeka na Łódź design 2014

by Kasia Bobocińska
W lipcu pokazałam Wam projekty wyróżnione w plebiscycie must have 2014 a dzisiaj chciałabym pokazać Wam 21 finalistów konkursu make me!. Konkurs ten obok wspomnianego wyżej Must have jest znakiem rozpoznawczym Łódź design Festival. Niejednokrotnie pokazywałam Wam już relacje z Łódzkich festiwali:
Łódź Design 2012 Make me! cz.1
Czego to człowiek nie wymyśli?
Dziś mały przedsmak tego co zobaczymy w Łodzi. Zanim jednak przedstawię Wam tegorocznych finalistów kilka słów o samym konkursie. To jeden z najważniejszych międzynarodowych plebiscytów dla młodych projektantów. Często produkty, które możemy tam zobaczyć wchodzą do masowej produkcji i  są ogólnodostępne. W tegorocznym konkursie jury spośród 247 zgłoszeń wybrało 21 projektów. Możecie je zobaczyć tutaj.
make-me
Ja pokażę Wam te, które zrobiły na mnie wrażenie. Ciekawe czy na żywo podczas targów też mi się spodobają.

Uwielbiam Make me! za zaskoczenie jakie niejednokrotnie przeżywam spotykając się pierwszy raz z projektem. Tak też było, gdy pierwszy raz zobaczyłam produkt trzech dziewczyn. Trochę jestem na siebie zła bo popsułam sobie niespodziankę, która mnie czekałaby w Łodzi.

zestawZestaw /projekt: Martyna Ochojska, Dominika Wysogląd, Joanna Jurga/

Czym jest  zestawZestaw? Jadalną zastawą stołową. Brzmi niewyobrażalnie prawda? Projektantki na bazie bananów, mąki ryżowej, mąki ziemniaczanej, oleju i ciepłej wody stworzyły masę z której można formować talerze, miski, podstawki. Popatrzcie:
make-me_zestawzestaw_2
make-me_zestawzestaw_3
Zastanawiam się tylko jak takie coś mogłoby trafić do masowej produkcji. Pewnie podobnie jak z ciastami z kartonu. Niektóre rzeczy trzeba mieć a resztę co się da przerobiono by na proszek. Tylko w jakiej formie dostarczono by składniki takie jak buraczany sok?

Evo/projekt: Agnieszka Pikus/producent: Paged/

Piękna kolekcja mebli Evo czerpie inspiracje z thonetowskiego modelu krzesła z końca XIX wieku. Te gięcia, ta rzeźba…nie mogłam się wprost oprzeć. Zwróćcie uwagę, że te meble to “trójnogi” przez co tradycyjna forma została odświeżona. Kawał dobrego designu. Docenionego bo kolekcja weszła do produkcji na początku tego roku.make-me_evo_1make-me_evo_2Stick/projekt: Marzena Krupa/

Stick to bardzo prosty mebel mogący być zarówno regałem jak i przegrodą dzielącą przestrzeń. Jego konstrukcja przypomina mi dziecięcą zabawkę, na drewniane słupy nakładamy półki a każda półka w zależności od wielkości wywierconych otworów zatrzymuje się na innej wysokości.

make-me_stick
make-me_stick_3

A1/projekt:Michał Latko, Łukasz Fragstein/

W oddaleniu wcale mi się nie spodobały, chciałam je pominąć. Myślę: nic specjalnego, ot, kolorowe krzesła, ale wystarczyło im się przyjrzeć bliżej i już trafiły w mój czuły punkt. Wyglądają na niesamowicie lekkie. “Krzesło „A1” jest graficzne w formie.” Byłoby świetnym uzupełnieniem minimalistycznych wnętrz skandynawskich.
make-me_a1_1
Kawara Chair/projekt: Tsuyoshi Hayashi/
Świetny produkt, świetna inicjatywa upcyklingowa. Krzesło powstało aby wykorzystać odpady powstające przy produkcji japońskich dachówek. Bo i sam projektant pochodzi z Japonii. Krzesło można zmieniać dowolnie wymieniając kolorowe dachówki. W Japonii ponad 65 tys. dachówek jest co roku wyrzucanych z powodu niewielkich defektów.
kawara-chair-bkawara-chair-akawara-chair-c
Dziupla/projekt:Liliana Krzycka, Rafał Pieszko/
Tak się właśnie zastanawiałam, kiedy ktoś zabierze się za ten temat. W Warszawie podczas rozdzielenia pieniędzy z budżetu partycypacyjnego przyznano kilkadziesiąt tysięcy złotych na budowę domków dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Domki są proste drewniane. Niczym niewyróżniające się. A może za kilka lat będziemy wdrażać ten projekt do użytkowania dla ptaków. Nowatorskie i bardzo designerskie podejście do tematu budek dla ptaków. Problemem może być to, że na drzewie prezentuje się dość średnio, o wiele lepiej na budynku:dziupla_zdjecie_01
dziupla_zdjecie_03dziupla_zdjecie_04
Patyczaki/Projekt: Jan Godlewski/
Patyczaki to po prostu zestaw elementów do tworzenia mebli. Proste i genialne. W dzieciństwie wielu z nas bawiło się małym majsterkowiczem. Teraz każdy może stworzyć z tych elementów dowolną konstrukcję.
make-me_patyczaki_1

make-me_patyczaki_2

Jak Wam się podobają te projekty? Jest tego znacznie więcej na przykład projekt o którym cały czas rozmyślam i trochę żałuję, że nie poświeciłam mu tu więcej czasu: Algaemy, czyli wykorzystanie ogromnego potencjału mikroglonów.

Related Posts